Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Prešovský kraj

Cieľom plenéru Insita 2016 v Humennom je rozvíjať tradičnú ľudovú tvor

Ilustračné foto Foto: TASR - Pavel Neubauer

Insitu 2016 organizuje Vihorlatské múzeum v Humennom v spolupráci s Národným osvetovým centrom v Bratislave.

Humenné 14. júla (TASR) – Cieľom výtvarného plenéru Insita 2016 ako kreatívneho podujatia je rozvíjať tradičnú ľudovú insitnú tvorbu. Pre TASR to uviedla Mária Mišková z Vihorlatského múzea (VM) v Humennom. Podľa jej slov je ďalším dôvodom stretnutie tvorcov v špecifickom insitnom naivnom prejave. „To znamená, že tu máme ľudí bez akéhokoľvek výtvarného vzdelania. Pracujú skôr spontánne, intuitívne,“ vysvetlila s tým, že ide aj o tvorcov tradičného ľudového umenia.

Mišková si myslí, že prostredie humenského skanzenu tvorí úžasnú kulisu práve pre tento typ umenia. „V dlhodobom horizonte máme záujem zriadiť plenérovú galériu, ktorá by bola buď súčasťou skanzenu, alebo priľahlého lesoparku,“ uviedla s tým, že od každého autora zostane v Humennom minimálne jedno dielo, čo je aj podmienkou účasti na výtvarnom plenéri. Diela všetkých ročníkov sú súčasťou zbierkového fondu VM. V určitých intervaloch sú vystavované v Humennom, ale navštívili aj Prešov či Poprad.

Insita bola od svojho začiatku medzinárodným podujatím. Počas 12 ročníkov navštívili Humenné autori z Talianska, Francúzska i Bulharska. „Slovenskí autori tvoria takú polovicu všetkých účastníkov, ale sú to tvorcovia, ktorí sú vyberaní na základe ich kreatívnych výsledkov,“ konkretizovala Mišková.

Návštevníci skanzenu sa v súčasnosti k dielam dostanú bezprostredne. „Všimla som si aj deti z letného tábora, s ktorými si niektorí účastníci plenéru aj niečo vymaľovali. Takže to má taký spoločenský charakter,“ uviedla Mišková s tým, že tu nájdu rezbárov, ale aj sochárov.

Jane Michalkovej z Jasenova v okrese Humenné, ktorá na Insite 2016 tvorí, maľovanie učarovalo pred viac ako 20 rokmi. Momentálne sa venuje maľbe na sklo technikou podmaľby. „To znamená, že z jednej strany sa maľuje a z druhej sa pozerá,“ vysvetlila s úsmevom. Najprv musí vytvoriť kontúry, všetky detaily, bodky a čiarky, až potom maľuje pozadie. „Nestíham tvoriť toľko diel, aby som ich vystavovala. Čo namaľujem, to sa u mňa dlho neohreje,“ uviedla.

Insitu 2016 organizuje VM v Humennom v spolupráci s Národným osvetovým centrom v Bratislave.