Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Prešovský kraj

Zhasnutím osvetlenia sa dnes možno zapojiť do podujatia Hodina Zeme

Ilustračné foto Foto: TASR/Dušan Hein

Hodina Zeme je najväčšou kampaňou Svetového fondu na ochranu prírody, ktorej cieľom je symbolicky upozorniť na akútnu potrebu riešiť problémy klimatických zmien.


Bratislava 25. marca (TASR) – Záujemcovia, ktorí sa chcú zapojiť do podujatia Hodina Zeme, môžu dnes od 18.00 do 21.30 h na bratislavskom Primaciálnom námestí zapáliť symbolickú sviečku Hodiny Zeme, vyrobiť si lampášik z recyklovaných materiálov či otestovať sa v ekokvíze. O podujatí informuje webová stránka Hodina Zeme.

Hodina Zeme je najväčšou kampaňou Svetového fondu na ochranu prírody (World Wildlife Fund - WWF), ktorej cieľom je symbolicky upozorniť na akútnu potrebu riešiť problémy klimatických zmien.

Vyzýva jednotlivcov, komunity, firmy, mestá, aby na jednu hodinu v čase od 20.30 do 21.30 h zhasli osvetlenie a symbolicky vyjadrili podporu spoločnej zodpovednosti za budúcnosť našej planéty.



Organizátorom Hodiny Zeme (Earth Hour) je jedna z najväčších a najrešpektovanejších environmentálnych organizácií – WWF. Jej poslaním je zastaviť degradáciu životného prostredia na Zemi a budovať budúcnosť, v ktorej by žili ľudia v harmónii s prírodou. Do akcie sa po celom svete zapájajú samosprávy, firmy, školy aj jednotlivci. Cieľom je poukázať na rýchle spotrebovávanie prírodných zdrojov, globálne otepľovanie, klimatickú zmenu a znečistenie. V minulom roku sa do kampane zapojilo 7000 miest v 162 krajinách, vrátane Slovenska.

Trenčiansky hrad sa dnes večer v rámci Hodiny Zeme ponorí do tmy

Trenčiansky hrad sa dnes od 20.30 h až do svitania ponorí do tmy. Dominanta stredného Považia sa tak pripojí k ekologickým aktivitám v rámci tohtoročnej Hodiny Zeme.

Ako informovala Barbora Jánošková z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK, Hodina Zeme je už desiatykrát pripomienkou, že každý z nás môže pomôcť našej planéte. "Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) sa prostredníctvom svojho projektu Zelená župa hlási k ochrane životného prostredia. Tento environmentálne ladený projekt rozbehol TSK ešte v roku 2015 a zahrnul doň viacero oblastí, ktoré majú pomôcť eliminovať negatívne dopady na životné prostredie a prispieť k zvýšeniu jeho kvality," uviedla Jánošková.



Podľa pracovníka marketingu a komunikácie Trenčianskeho múzea Petra Pastiera zhasnutie svetiel upozorňuje na problémy súčasnej doby. "Jedným z nich je aj globálne otepľovanie. Podujatie má poukázať na míňanie finančných prostriedkov na často nie nevyhnutné svietenie. Aj hodina bez svietenia môže pomôcť našej planéte," uviedol Pastier.

Do Hodiny Zeme sa okrem Trenčianskeho hradu v kraji zapoja aj ďalšie inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho kraja - Hornonitrianske múzeum v Prievidzi, Hornonitrianska knižnica v Prievidzi, Považská knižnica v Považskej Bystrici, Stredná odborná škola Pruské, Gymnázium v Partizánskom a Hvezdáreň v Partizánskom.

"Hodina Zeme nám každý rok pripomína, že každý z nás môže prispieť k ochrane planéty. A stačí na to naozaj málo – napríklad sa posnažiť trochu racionálnejšie pristupovať k využívaniu elektrickej energie. Som rád, že aj organizácie v našej zriaďovateľskej pôsobnosti sa každoročne zapájajú k tejto unikátnej iniciatíve, čo je plne v súlade s projektom Zelená župa," uviedol predseda TSK Jaroslav Baška.

Hodina Zeme zahalí do tmy Spišský aj Ľubovniansky hrad a niektoré mestá

Hovorkyňa prešovskej radnice Veronika Kmetóny Gazdová informovala, že v metropole Šariša od 20.30 do 21.30 h vypnú spolu 9204 svietidiel, z toho 9037 na verejnom osvetlení a 167 svietidiel určených na ilumináciu objektov. Vlani sa počas tejto hodiny v Prešove ušetrilo 972,4 kWh, zároveň sa pritom o 370 kilogramov znížila aj produkcia oxidu uhličitého. Primátorka Andrea Turčanová vyzvala Prešovčanov, aby sa do celosvetovej akcie zapojili, keďže podľa jej slov je potrebné na tieto globálne problémy upozorňovať, no zároveň aj reálne pomôcť. "Aj malé ekologické zmeny v každodennom živote dokážu motivovať k veľkým činom," dodala.

V Poprade v tom istom čase vypnú verejné osvetlenie na niekoľkých miestach. Pôjde o kostoly a kultúrne pamiatky v centre mesta, v Spišskej Sobote a Strážach. Na Námestí sv. Egídia bude svietivosť verejného osvetlenia znížená približne o dve tretiny. Informoval o tom komunikačný manažér mesta Poprad Marián Galajda.

"Dnes nebude exteriérové osvetlenie Spišského hradu svietiť vôbec, takže sa zapojíme na dlhšie ako na jednu hodinu," povedala pre TASR Dáša Uharčeková Pavúková zo SNM - Spišské múzeum v Levoči.

Do projektu Hodina Zeme sa pripája aj Hrad Ľubovňa v Starej Ľubovni, kde vypnú nočné osvetlenie hradu na jednu hodinu.

Hodina Zeme je globálnym projektom, ktorého hlavnou myšlienkou je nielen upozorniť na existenciu problémov, ako je globálne otepľovanie, klimatické zmeny či znečisťovanie našej planéty, ale zároveň malými skutkami prispievať k riešeniu takýchto problémov s cieľom zvrátiť klimatické zmeny a pomôcť ekosystému planéty.