Kežmarská samospráva už niekoľko rokov iniciuje rokovania s PSK ako zriaďovateľom stredných škôl o výške nájomného za užívanie budov vo vlastníctve mesta. Jednou z nich je aj ŠUP.
Smrigová objasnila, že kežmarská samospráva už niekoľko rokov iniciuje rokovania s PSK ako zriaďovateľom stredných škôl o výške nájomného za užívanie budov vo vlastníctve mesta. Jednou z nich je aj ŠUP, ktorá doposiaľ platila nájomné jedno euro ročne. "Mestské zastupiteľstvo (MsZ) schválilo nájom pre školy vo výške 10 percent z hodnoty majetku ešte v roku 2023," vysvetlila Smrigová. Okrem ŠUP ide aj o Hotelovú akadémiu (HA) Otta Brucknera. Nájomné by bolo vypočítané na základe znaleckého posudku. Mesto tvrdí, že PSK to odmietol a nepredložil žiaden protinávrh.
Primátor Ján Ferenčák uviedol, že kraj sa v apríli obrátil na okresnú prokuratúru s podnetom na preskúmanie zákonnosti uznesenia MsZ. Tá však potvrdila, že rozhodnutie poslancov spĺňa všetky zákonné požiadavky, a nezistila žiaden nesúlad so zákonom. Primátor dodal, že PSK rozhodnutie nezmenil ani po zistení prokuratúry, uznesenie považoval za zmätočné a očakával rozhodnutie Krajskej prokuratúry (KP) Prešov o opakovanom podnete. V auguste KP podľa primátora upovedomila PSK, že jeho podnet bol odložený. "Po rozhodnutí oboch prokuratúr je zrejmé, že sme pri zvýšení nájomného postupovali v súlade so zákonom a zmluvou o nájme. PSK teda už nemá na čo čakať, ale začať si plniť svoje povinnosti," vyzýva primátor.
Darina Siskovičová poverená vedením HA pre TASR uviedla, že problém súvisí s nedokončeným zámerom študentského kampusu, ktorý mal vzniknúť v lokalite bývalých kasární. "Z nášho pohľadu a podľa platnej zmluvy o nájme by sme mali platiť ročný prenájom vo výške jedného eura až dovtedy, kým sa nepresťahujeme do nového kampusu. Keďže sa projekt nateraz zastavil a zrejme nemá budúcnosť, nemáme sa kam presťahovať," skonštatovala riaditeľka. HA aktuálne sídli v dvoch budovách mesta Kežmarok a za prenájom mesto po novom požaduje nájomné vo výške približne 78.000 eur ročne. Pôvodne budovy patrili PSK, ten ich však ešte za bývalého vedenia zamenil s mestom práve za areál kasární. "My by sme boli najradšej, keby nám mesto budovy vrátilo," dodala Siskovičová a predpokladá, že prípad skončí na súde.
Ferenčák dodal, že mesto má zákonnú povinnosť chrániť, udržiavať a zachovávať svoj majetok. Pri nájme priestorov za euro ročne nie je podľa neho možné tvoriť rezervu na nevyhnutné opravy. "V prenajímaných budovách sú potrebné rozsiahlejšie investície. Podľa statickej analýzy z roku 2024 v budove, ktorú užíva ŠUP, je potrebné bezodkladne vykonať viacero rozsiahlych zásahov do nosnej konštrukcie krovu s predbežným rozpočtom vo výške niekoľko stotisíc eur. Momentálny stav strechy môže potenciálne ohroziť osoby nielen v budove, ale aj v jej okolí," zdôraznil a dodal, že ak mesto prenajme svoj majetok za nižšiu cenu, ako je trhová, nepriamo tak danému subjektu poskytuje určitú formu dotácie. Tieto prostriedky podľa neho potom chýbajú na zabezpečenie povinností v materských a základných školách či v iných oblastiach.
PSK pripravuje ďalší opakovaný podnet na Generálnu prokuratúru SR. Potvrdila to pre TASR Lea Lehotská z oddelenia komunikácie kraja s tým, že prijaté uznesenie mesta Kežmarok o zvýšení nájmu v ŠUP považuje krajská samospráva za zmätočné a nezrozumiteľné.