Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 12. máj 2025Meniny má Pankrác
< sekcia Prešovský kraj

Na Kriváni sa kedysi ťažilo, najvyššie bola baňa 50 m pod vrcholom

Kriváň v pozadí Foto: TASR/Milan Kapusta

Dnes je Kriváň národným symbolom Slovenska aj pre to, že bol považovaný za najvyšší.

Vysoké Tatry 25. júla (TASR) – Tatranský štít Kriváň je známy predovšetkým vďaka svojmu tvaru, málokto však vie, že sa tu v dávnej minulosti ťažili kovy. „Zrejme na ňom boli ako prví neznámi lovci alebo baníci, pretože už v polovičke 15. storočia boli pod Kriváňom bane. Dúfali, že tam nájdu zlato, ale nakoniec sa tam ťažilo len striebro, cín a rudy ďalších kovov,“ priblížil pre TASR publicista Ivan Bohuš, ktorý je autorom niekoľkých kníh s tatranskou tematikou.

Baníci mali najvyššie položenú štôlňu pod názvom Terézia na striebornú rudu a neskôr na cinóber len 50 metrov pod vrcholom a zrejme sa zo zvedavosti vybrali aj na samotný vrchol. Ku štôlňam si vybudovali aj banskú cestu, zvyšky širokej komunikácie pre banský povoz je v teréne vidieť aj dnes. „Smerom na Pavlovú, keď sa schádza dole ku Štrbskému Plesu, tam sa ešte zachovali zvyšky tzv. kramca, baníckeho obydlia, a vstupu do štôlne, ktorý je už ale zasypaný kvôli bezpečnosti,“ vysvetlil Bohuš.

Liptovskí haviari mali bane na západných svahoch Kriváňa, pozdĺž Škaredého žľabu a v kotlinách nad Kôprovskou dolinou, už v druhej polovici 15. storočia. V súvislosti s baníctvom sa spomínajú Fuggerovci, ktorým však bane Ferdinand I. zoštátnil. Ďalší cisár Maximilián nechal hĺbiť štôlne na Vyšnej priehybe a vo Veľkom žľabe. Bane však nespĺňali predstavy Habsburgovcov, postupne tu banícku činnosť pre nerentabilnosť ukončili, a to v polovici 18. storočia. Bohuš však predpokladá, že na vrchole sa ešte pred baníkmi objavili aj lovci kamzíkov, keďže samotný výstup na Kriváň nie je až taký ťažký. Prvý, kto však Kriváň zdolal oficiálne, bol banský podnikateľ a evanjelický farár Jonáš A. Czirbesz 4. augusta 1773. V baniach bol na inšpekcii a urobil si výlet na vrchol, ktorý následne aj zdokumentoval.

Kriváň, ktorého vrchol je v nadmorskej výške 2495 metrov, bol dlho považovaný za najvyšší štít vo Vysokých Tatrách, pretože z liptovskej strany je dominantou slovenských veľhôr. „To bolo až dovtedy, kým jelšavský lesník, geodet Ľudovít Grajner, ktorý ako jeden z prvých zavádzal lesné hospodárstvo a poznal aj taký termín ako napríklad samoobnova lesa, vyvinul metódu trigonometrického merania stromov. Keď si vytýčil body v okolí Popradu a Spišskej Soboty, tak zmeral, že Gerlachovský štít je najvyšší. Tým vyvrátil aj mienku Spišiakov, že najvyšší je Lomnický štít, Liptákov, že najvyšší je Kriváň i Podhaľancov, ktorí sa domnievali, že najvyšší je Ľadový štít,“ upozornil Bohuš.

Dnes je Kriváň národným symbolom Slovenska aj pre to, že bol považovaný za najvyšší. Podnet na organizovanie národných výstupov na tento vrchol vznikol 24. septembra 1835, keď naň vystúpil so šiestimi druhmi mikulášsky nakladateľ, spisovateľ, osvetár a buditeľ Gašpar Fejérpataky Belopotocký. Na vrchole sú pamätné tabule, ktoré túto udalosť pripomínajú. Rovnako sa tam nachádza aj cyrilo-metodský drevený kríž. Národné výstupy sa organizujú dodnes, tento rok sa ďalší uskutoční 15. augusta.

„V roku 1840 na Kriváň vystúpil saský kráľ Fridrich August II., rok potom mu tam postavili veľký obelisk s pamätnými tabuľami, na ktorých boli v maďarskom, nemeckom a latinskom jazyku písané veľké chválospevy na saský národ a kráľa. Slovenský národ sa tam vôbec nespomínal, spomínal sa tam iba maďarský národ, ktorý žije pod týmito horami. To našich slovenských „rodoľubov“ veľmi urážalo a to bola zámienka, že postupne ten veľký pamätník ničili. Neostalo tam z neho nič, pomerne nedávno sa tam však ešte nachádzali úlomky z kovových tabúľ,“ doplnil Bohuš. Míľnikom tiež bolo, keď v roku 1841 vystúpil na vrchol Ľudovít Štúr so svojou družinou.

Na Kriváň sa dá pomerne dlhou, no technicky nenáročnou túrou dostať zo Štrbského Plesa, z Troch studničiek, Podbanského i od parkoviska pri bývalej Chate kpt. Rašu. „Z vrcholu je veľmi pekný pohľad do Važeckej doliny, kde je Krivánske Zelené pleso, zaujímavý je aj celkový pohľad na Vysoké Tatry. Výnimočný je však Kriváň tým, že je z neho krásny výhľad na Západné Tatry, pretože z iných vrcholov ich nie je až tak vidieť, pretože práve Kriváň tieni,“ uzavrel Bohuš.

Rada STVR zvolila za novú generálnu riaditeľku Martinu Flašíkovú

Flašíková v súčasnosti pracuje ako šéfka televíznej sekcie STVR, vo verejnoprávnej televízii pracovala už v minulosti.

,aktualizované 

- Českí hokejisti si v treťom zápase na MS pripísali tretie víťazstvo. V pondelok si v Herningu poradili s domácimi Dánmi 7:2 a s ôsmimi bodmi sa dostali na čelo B-skupiny.

- Traja belgickí vojaci utrpeli v pondelok zranenia pri streľbe počas vojenského cvičenia v Škótsku, oznámilo belgické ministerstvo obrany.

- Americký prezident Donald Trump uviedol, že rokuje s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom a ďalšími lídrami o možnosti zrušenia sankcií voči Sýrii.

- Osobný vlak smerujúci z východomaďarského Debrecína do Tiszalöku sa v Tiszavasvári v Sabolčsko-satmársko-berežskej stolici zrazil s kamiónom prevážajúcim hydinu.

- Slovenský hokejista Hugo Kováč bude pôsobiť v novej sezóne v HKM Zvolen. Dvadsaťštyriročný útočník podpísal s účastníkom Tipos extraligy dvojročný kontrakt.

- Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po telefonáte s ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským povedal, že Kyjevu a Moskve sa naskytla nová príležitosť uzavrieť dohodu o ukončení vojny na Ukrajine.

- Výpadok elektrickej energie popoludní narušil chod metra v britskej metropole Londýn. Dočasne prerušená bola prevádzka viacerých podzemných liniek.

- Posledná rozlúčka s českým hercom a dlhoročným prezidentom Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary (KVIFF) Jiřím Bartoškom sa uskutoční v utorok 20. mája v pražskom Rudolfine.

- Slovenskí hokejisti si na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme pripísali druhú prehru a skomplikovali si situáciu v ceste za postupom do štvrťfinále.

- Dočasné sily OSN v Libanone (UNIFIL) oznámili, že od začiatku prímeria medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh odhalili na juhu Libanonu viac než 225 skladov zbraní a odovzdali ich tamojšej armáde.

- Francúzsko ostro odmietlo fámy, že francúzsky prezident Emmanuel Macron mal minulý týždeň vo vlaku na ceste do Kyjeva v prítomnosti ďalších politikov balíček s kokaínom.

- Švajčiarsky farmaceutický koncern Roche plánuje investovať stovky miliónov dolárov do nového závodu v USA.

- Palestínske militantné hnutie Hamas odovzdalo do rúk Červeného kríža 21-ročného americko-izraelského rukojemníka Edana Alexandra, ktorého zadržiavalo v Pásme Gazy, uviedli izraelské médiá.

- Slovenskí hokejisti prehrávali vo svojom treťom zápase na MS v Štokholme po 2. tretine s Rakúskom 1:2.

- Britská polícia vyšetruje nočný požiar v dome premiéra Keira Starmera na severe Londýna. Pri incidente, ktorý spôsobil škodu na vchodových dverách, sa nikto nezranil, informoval denník The Times.

- Americký prezident Donald Trump podľa svojich slov zvažuje, že vycestuje do Istanbulu, kde by sa vo štvrtok mohli uskutočniť priame rokovania medzi predstaviteľmi Ruska a Ukrajiny.

- Švédska kontrarozviedka SÄPO oznámila zadržanie jednej osoby, ktorú podozrieva zo špionáže v hlavnom meste Štokholm.

- Americký akciový trh zaznamenal na začiatku obchodovania výrazný rast. Reagoval tak na dohodu USA a Číny po rokovaniach vo Švajčiarsku, ktorá znamená výrazné zmiernenie obchodného konfliktu ohrozujúceho vyhliadky svetovej ekonomiky.

- Slovenskí hokejisti prehrávali vo svojom treťom zápase na MS v Štokholme po 1. tretine s Rakúskom 0:2.