Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Prešovský kraj

Na Zemplíne sa darí bobrom, sú viditeľné čoraz častejšie

Ilustračné foto Foto: TASR

Spoločenská hodnota tohto zvieraťa sa pohybuje na úrovni približne 1000 eur.

Michalovce 20. mája (TASR) - Pri vodných plochách na území Zemplína je v posledných rokoch čoraz častejšie viditeľný bobor. Nasťahoval sa prekvapivo aj do lokalít, kde ho v minulosti nevídali. Príkladom je jazero Morské oko.

"Bobor je tu zrejme už dve sezóny, nemá tu však extra dobré podmienky pre život. Podložie jazera je kamenisté, v blízkosti nie je lúčny porast, ktorý by v lete spásal, no ako vidieť na ohryzoch miestnych bukov, neodrádza ho ani ich tvrdé drevo," informuje o výskyte bobra na Morskom oku zoológ Tibor Vongrey zo Zemplínskeho múzea v Michalovciach.

Populácia bobrov na Zemplíne je v posledných rokoch na vzostupe, čo potvrdzujú slová zoologičky Zuzany Argalášovej z Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. "Pred pár rokmi vidieť bobra na našom území bola rarita. Dnes tu máme viacero bobrích rodín. Nemáme ich presne zrátané, ale takéto množstvo údajov o ich výskyte sme v minulosti v okrese Sobrance a Michalovce neevidovali."

Zoológovia hodnotia výskyt spomínaného zvieraťa pri východoslovenskom jazere ako raritu. "Bobor na Morskom oku vyvracia všetky teórie, ktoré hovoria o tom, že obľubuje najmä mäkké ohryzové dreviny. Už druhý rok si vyberá tamojšie najväčšie buky," podčiarkuje Argalášová.

Bobrom sa teda na Zemplíne v posledných rokoch darí. "Súvisí to aj s tým, že nemajú pri súčasnej skladbe fauny na Slovensku prirodzeného predátora a takisto že im do potravnej bázy nezasahuje žiaden iný živočíšny druh. Jedinou výnimkou je len ondatra pižmová," vysvetľuje zoologička.

Bobor známy silnými zubami je na Slovensku celoročne chránený živočíšny druh a škody ním spôsobené hradí štát. Na území Zemplína zatiaľ veľké škody nenapáchal, aj keď sú známe prípady, že nepohrdol ani tamojšími ovocnými drevinami. Niektorí preto obaľujú kmene pletivom, iní skúšajú natierať stromy ovocinárskym voskom. Predpokladajú, že bobrom nebude chutiť.

Spoločenská hodnota tohto zvieraťa sa pohybuje na úrovni približne 1000 eur. Bobry sa zdržiavajú pri vodných tokoch a aktívne sú najmä v noci. Cez deň vychádzajú zo svojej skrýše iba vtedy, ak sa cítia v bezpečí. Aktívne sú počas celého roka, do zimného spánku neupadajú a pomerne často navštevujú okolie svojho teritória.