Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Prešovský kraj

Po ceste cez Putnov v Krivanoch prevážali tovar na krakovský Wawel

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Marek Klekner

Na Putnove hľadali ľudia útočisko aj v ťažkých vojnových časoch. Keď prechádzal týmto územím front, obyvatelia sa tu ukryli a na tieto miesta zahnali aj svoj dobytok.

Krivany 25. júna (TASR) – História šarišskej obce Krivany v okrese Sabinov siaha až do 13. storočia. Prvá písomná zmienka sa však objavuje až v roku 1301. Bohaté dejiny regiónu, kde sa oddávna ľudia živili predovšetkým poľnohospodárstvom, sú zdokumentované aj archeologickými nálezmi v blízkych lokalitách. Jednou z nich je aj miestna časť Putnov.

„Starí ľudia vravievali, že tam sa kedysi zakladala naša dedina a stáli tu prvé usadlosti. Ľudia, čo sa tam usadili, mali vraj strážiť cestu, po ktorej sa prepravoval tovar na krakovský Wawel. Zbojníci plienili po celom okolí a obchodníkov bolo treba ochraňovať,“ vysvetľuje rodák z Krivian Andrej Dlugoš.



Na Putnove hľadali ľudia útočisko aj v ťažkých vojnových časoch. Keď prechádzal týmto územím front, obyvatelia sa tu ukryli a na tieto miesta zahnali aj svoj dobytok.

Dôchodca pripomenul, že v týchto miestach v minulosti rástlo množstvo dubov. No v čase výstavby prvých železničných tratí drevo páni predávali, a to z časti zmenilo aj charakter krajiny. V okolí dediny sa vždy chovalo množstvo oviec a až donedávna boli tieto domáce zvieratá v každom dvore. Dnes je všetko inak.



Drevo však učarovalo aj šikovnému dôchodcovi. Vyrezávanie ho vždy bavilo a najradšej robil s lipovým drevom. Doma má mnoho vecí, ktoré vyrezal pri nejakej príležitosti. Najradšej má prírodné motívy, predovšetkým z roľníckeho prostredia. Niektoré už boli súčasťou betlehema, ktorý je každé Vianoce umiestnený v miestnom kostole.

„Stále za mnou niekto príde, že potrebuje niečo opraviť. Ľudia nedôverujú umelým veciam, lebo k poľnohospodárskemu náradiu patrí drevo. Tak aj teraz vyrábam rúčky na kosiská, hrable, násada na motyku a podobne,“ hovorí Dlugoš.