V Tatranskej galérii v Poprade je sprístupnená výstava Anny Hausovej s názvom Prach si a v prach sa obrátiš.
Autor TASR
,aktualizované Poprad 21. marca (TASR) – V piatok 25. marca uplynie 74 rokov od prvého transportu židovských žien a dievčat do koncentračného tábora Auschwitz z popradskej železničnej stanice. Pri tejto príležitosti si dnes popoludní v Poprade spomenuli na obete prvého transportu Židov spod Tatier.
"Pre mňa je tento moment dôležitý. Myslím si, že hovoriť o holokauste nie je nikdy dosť. Zdá sa, že na túto tému sa už povedalo veľa, ale nikdy sa nepovie všetko," povedal riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan. Doplnil, že ho teší, že sa na popradskej železničnej stanici pri pamätnej tabuli každý rok stretávajú desiatky ľudí, aby si túto smutnú udalosť pripomenuli.
Smutnú spomienku si každý rok pod Tatry prichádza z Prešova uctiť aj Peter Chudý. "Moja mama bola v prvom transporte Židov do Auschwitzu, v tom čase mala 16 rokov. Veľmi málo spomínala na toto obdobie. O tomto období mi rozprávala aj moja babička, ktorá bola tiež v Osvienčime, z našej rodiny tam bolo aj ďalších 16 členov," povedal kancelár Židovskej náboženskej obce v Prešove Chudý. Dodal, že podľa neho je dôležité si na toto obdobie stále spomínať. "Keby sa holokaust mal znovu vrátiť, tak by to znamenalo možno aj koniec našej civilizácie," doplnil Chudý.
Mešťan podotkol, že téma holokaustu je v dnešnej dobe často rozoberaná. "Dnes viac ako 200 študentov prešlo prednáškami na túto tému. Myslím si, že vždy bolo dôležité, aby sme si holokaust pripomínali. Je potrebné apelovať aj na pedagógov, aby vynaložili všetko úsilie a žiaka vychovávali správnym smerom," uviedol Mešťan.
Pri tejto príležitosti je v Tatranskej galérii v Poprade sprístupnená aj výstava Anny Hausovej s názvom Prach si a v prach sa obrátiš. "Dlhodobý projekt autorky je výsledkom premysleného konceptu, v ktorom nie je miesto na banality a prázdne gestá. Diela rozvíjajú myšlienku vzniku a zániku, svetla a tmy, pominuteľnosti a večnosti," uviedla riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková. Výstava potrvá do 13. apríla.