Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Prešovský kraj

Pod Tatrami sú v móde tradičné mená. Objavil sa ale aj Lovleen

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Rodičia v Liptovskom Mikuláši sa vlani vrátili k trendu zo začiatku minulého storočia. Svojim deťom začali opäť dávať dve mená.

Liptovský Mikuláš 16. januára (TASR) - Rodičia v Liptovskom Mikuláši sa vlani vrátili k trendu zo začiatku minulého storočia. Svojim deťom začali opäť dávať dve mená. Tamojšia matrika tak napríklad eviduje novorodencov s menami Levoslav Marek, Karla Mária či Peter Ľudovít. Stále však dominujú tie tradičné.

"Rodičia z Liptovského Mikuláša dávali svojim novorodencom v uplynulom roku prevažne klasické slovenské mená. U chlapcov sa vyskytli najčastejšie Matejovia, nasledovalo meno Michal, Martin, Tomáš a Jakub, z dievčenských mien bodovali Emy, Kristíny, Viktórie a Anny," uviedol pre TASR hovorca mesta Ján Sokolský.

Do módy sa podľa neho znovu dostávajú aj mená, ktoré dávali svojim ratolestiam naši starí rodičia. Často sa u minuloročných novorodencov vyskytuje meno Jozef, Vratko, Štefan, Marína, Hana a Eva. V záznamoch miestnej matriky sa za rok 2016 našli aj netradičné mená ako Neha, Amina, Sven alebo Lovleen.

V liptovskomikulášskej nemocnici sa v roku 2016 narodilo 606 detí pri 600 pôrodoch, z toho 272 Mikulášanov. Svoju lásku v Liptovskom Mikuláši spečatilo manželstvom 197 párov, pred očami cirkvi 70 snúbencov a 127 sobášov bolo občianskych. "Najčastejšie si snúbenci volili sobášenie v obradnej miestnosti na mestskom úrade, v Demänovskej či Žiarskej doline, sobášilo sa aj v Galérii P. M. Bohúňa, jedno manželstvo uzatvorili v miestnej nemocnici a jeden sobáš doma," dodal Sokolský.

Novorodencom v Poprade dávali v roku 2016 najčastejšie mená Sofia a Jakub



Do knihy narodení v pôsobnosti Matričného úradu v Poprade v roku 2016 pribudlo 1311 detí, čo je o 72 viac ako v roku 2015. Z toho bolo 666 dievčat a 645 chlapcov.

"Pokračuje teda trend zvyšujúceho sa počtu novorodeniatok. Hoci v roku 2015 sa narodili len o tri deti viac ako v roku 2014, rok 2016 zato svojou štatistikou prevýšil očakávania," uvádza sa na internetovej stránke mesta Poprad. V uplynulom roku sa narodilo i 12 párov dvojičiek, z toho sedem párov boli chlapci, tri páry dievčatá a jeden pár bol zmiešaný z chlapca a dievčaťa. Trojčatá ani štvorčatá sa vlani v popradskej nemocnici nenarodili.

Novonarodeným deťom v pôsobnosti matričného obvodu Poprad, ktorý tvoria mesto Poprad a obce Gánovce a Spišská Teplica, dávali rodičia rôzne mená. U dievčat to bolo najčastejšie meno Sofia, ktoré dostalo 28 novorodeniatok. Ďalej to boli mená Ema (27), Viktória (21), Karolína (19) a Kristína (16). U chlapcov zvíťazil Jakub, toto meno dostalo 33 detí. Za ním nasledovali mená Samuel (25), Adam (19), Matej a Oliver (18) a Dávid (17). Dve mená dostalo v minulom roku 25 dievčat a sedem chlapcov, jedno dievča dostalo aj tri mená.