Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Prešovský kraj

Na návštevu Podtatranského múzea láka neandertálka Aga

Na archívnej snímke drevená lavička so sochami mamuta a lovca v Geoparku Neandertal v Gánovciach. Foto: TASR Oliver Ondráš

Múzeum sa takýmto spôsobom zapojilo do druhého ročníka projektu Legendarium, ktorý pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska.

Poprad 14. júla (TASR) – Pobočku Podtatranského múzea v mestskej časti Popradu v Spišskej Sobote zdobí postavička neandertálky Agy. Múzeum sa takýmto spôsobom zapojilo do druhého ročníka projektu Legendarium, ktorý pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Aga počas leta predstaví Poprad, ale aj susednú obec Gánovce, kde boli objavené nálezy neandertálcov žijúcich pod Tatrami.

"Pri teplom prameni mali zvieratá a praľudia zdroj vody a obživy. Okrem práce si však neandertálci našli čas aj na zábavu a vzdelanie. Postarala sa o to Aga, neandertálka, ktorá s radosťou poznávala prírodu navôkol a neváhala do jej tajov zasvätiť aj ostatných," predstavila postavičku riaditeľka Podtatranského múzea Magdaléna Bekessová. Spolu s Agou budú môcť deti odhaľovať v Poprade, ale aj v Gánovciach, zaujímavosti skryté v kameňoch.

Záujemcovia si v rámci projektu Legendarium môžu stiahnuť mobilnú hru a zažiť dobrodružstvá 15 hrdinov v minihrách. Každá postavička ponúka aj štyri bonusové lokalizácie na miestach, ktoré sa viažu k legende. Po lokalizácii získava účastník hry bonusové body. V prípade neandertálky Agy ide o lokalizáciu v Podtatranskom múzeu v Spišskej Sobote, v lokalite Hrádok v Gánovciach, v Tatranskej galérii v Poprade a v miestnom akvaparku. Najlepší hráči budú odmenení hodnotnými cenami.

V priestoroch obecného úradu v Gánovciach pripravilo Podtatranské múzeum v spolupráci s občianskym združením Neandertal výstavu s názvom Gánovce – nálezisko neandertálskeho človeka. "Návštevníkovi približuje nálezy rôznych odtlačkov listov a zvyškov kostí zvierat, ktoré sa našli pri ťažbe travertínu v miestnom lome na lokalite Hrádok od konca 19. storočia do druhej polovice 20. storočia," informovala Bekessová. Výstava je pre verejnosť prístupná do konca kalendárneho roka v čase úradných hodín na obecnom úrade. Práve v lokalite Hrádok sa v roku 1926 objavil výliatok mozgovne neandertálca a pri výskume v rokoch 1955-1956 sa našli aj ďalšie kosti pravekého človeka.