Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Prešovský kraj

Projekt Svätomariánska púť spoznávajú návštevníci veľtrhu v Brne

Na ilustračnej snímke exteriér dreveného artikulárneho kostola v Hronseku (okr. Banská Bystrica), ktorý je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Foto: TASR

Cieľom je vytvoriť nový produkt cestovného ruchu, ktorý je inšpirovaný najznámejšou pútnickou trasou Santiago de Compostela

Prešov 21. januára (TASR) – Svätomariánsku púť ako nový produkt pútnického turizmu spoznávajú v týchto dňoch návštevníci medzinárodnej výstavy cestovného ruchu v Brne. „Ide o prvú zo série piatich medzinárodných výstav, na ktorých budú širokej verejnosti prezentované miesta mariánskeho kultu v slovensko-poľskom pohraničí,“ uviedla PR manažérka Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska Barbora Čechová.

KOCR ako jeden z partnerov projektu Svätomariánska púť - Svetlo z východu, predstaví nový produkt cestovného ruchu spolu na piatich medzinárodných výstavách. Prvou z nich je počas tohto víkendu Regiontour v Brne, ktorý každoročne navštívi okolo 30.000 ľudí.

„V informačnom stánku získajú návštevníci informácie o pútnických miestach na slovensko-poľskom pohraničí vrátane turistických atraktivít v ich okolí. Pripravené sú tiež rôznorodé materiály o prírodných, kultúrnych a historických zaujímavostiach, UNESCO pamiatkach či drevenej architektúre Prešovského kraja,“ vymenovala Čechová. Dodala, že ide o vlajkový projekt, v ktorom je zapojených 13 partnerov a vedúcim je Prešovský samosprávny kraj.

Cieľom je vytvoriť nový produkt cestovného ruchu, ktorý je inšpirovaný najznámejšou pútnickou trasou Santiago de Compostela. „Súčasťou je dobudovanie prvkov turistickej infraštruktúry na vybraných pútnických miestach na slovensko-poľskom pohraničí – Levoča, Ľutina, Litmanová, Gaboltov, Stara Wieš, Kalwaria Paclawska, Krosno a Debowiec,“ doplnila Čechová s tým, že rozpočet projektu je na úrovni štyri milióny eur a je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg VA Poľsko – Slovensko 2014-2020. Rozpočet pre slovenskú stranu presahuje 2,1 milióna eur.

„Ďalšou aktivitou KOCR Severovýchod Slovenska v rámci projektu je okrem jeho prezentácie na výstavách cestovného ruchu aj príprava mobilnej aplikácie, pútnických pasov, projektovej piesne, značenie pútnickej trasy a mnoho ďalších aktivít, ktoré súvisia s vybudovaním nového produktu cestovného ruchu,“ uzatvára Čechová.