Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Prešovský kraj

Dokumentovanie rómskej kultúry bude pokračovať

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Novovzniknuté Dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry v Prešove stálo viac ako 1,88 milióna eur.

Prešov 29. októbra (TASR) – Štátna vedecká knižnica (ŠVK) v Prešove ukončila národný projekt, v rámci ktorého sprístupňovala a dokumentovala všetko, čo sa týka rómskej kultúry. Novovzniknuté Dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry v priestoroch knižnice ukončí testovaciu prevádzku do konca októbra a nastane obdobie trvalej udržateľnosti projektu minimálne do roku 2019.

„Dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry sa stalo odborným pracoviskom a je súčasťou organizačnej štruktúry Štátnej vedeckej knižnice v Prešove. Centrum si určilo tri základné oblasti dokumentovania – oblasť orálnej histórie, oblasť hudobného dedičstva a oblasť rómskych remesiel,“ uviedla vedúca nového útvaru Erika Godlová.

Ako poznamenala, súčasťou odborného pracoviska je prezentačná miestnosť, študovňa romistiky Eleny Lackovej a depozit artefaktov rómskej kultúry. Priestory centra sú vybavené najmodernejšími informačnými technológiami, ktoré budú použité na dokumentovanie rómskej kultúry s cieľom jej digitálneho spracovania, uchovania a prezentácie, pričom moderné technológie budú prístupné aj pre užívateľov knižnice, ktorí hľadajú odborné romistické informácie.

Na projekt dostala knižnica financie vo výške viac ako 1,88 milióna eur. Z tohto balíka peňazí vybavili a zrekonštruovali priestory centra, zariadili ho potrebnou technikou, vytvorili prezentačný portál a zaplatili aj pilotnú prevádzku centra. Jeho úlohou je sústrediť komplexné informácie o rómskej kultúre, histórii, jazyku, tradíciách a iných oblastiach života rómskej komunity na jednom mieste. Vytvorí sa tým jeden prístup k potrebným a požadovaným informáciám o všetkom, čo súvisí s rómskou problematikou a zároveň sa predstaví nový pohľad na kultúru Rómov ako súčasť európskeho kultúrneho dedičstva.

Výstupmi projektu sú konkrétne prezentovateľné formáty vytvoreného digitálneho obsahu, ktoré budú čoskoro dostupné prostredníctvom on-line služby zavedenej pre širokú užívateľskú verejnosť – prezentačného portálu.

Ďalšie zámery rozvoja nového pracoviska budú koncepčne spracované, v týchto dňoch sa finalizuje dokument, ktorý bude poskytovať predstavu o cieľoch, úlohách a aktivitách knižnice na poli rómskej kultúry na najbližších päť rokov. Ide o Plán rozvoja dokumentačno-informačného centra, ktorého súčasťou bude digitalizačný plán nielen na tvorbu nových „digitaly born“ objektov, ale aj na digitalizovanie už existujúcich zbierok, ktoré rómsku kultúru prezentujú. Ukončením projektu teda činnosť centra nezaniká, ale nastáva obdobie trvalej udržateľnosti, pričom centrum bude financované z rozpočtu knižnice.