Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Prešovský kraj

VIDEO: V staroľubovnianskom skanzene školia mladých včelárov

Na snímke včelie úle v školiacom stredisku mladých včelárov, ktoré vytvoril Slovenský zväz včelárov v skanzene Ľubovnianskeho múzea v Starej Ľubovni 3. novembra 2017. Foto: TASR - Adriána Hudecová

Zámerom projektu školiaceho strediska bolo vytvoriť v skanzene priestor s ukážkou tradičného včelárstva na dedine a zároveň sa vrátiť do minulosti, keď každá škola mala svoj sad s ovocnými stromami.

Stará Ľubovňa 3. novembra (TASR) - Slovenský zväz včelárov vytvoril v skanzene Ľubovnianskeho múzea v Starej Ľubovni miesto, kde sa ľudia môžu oboznámiť s včelárstvom ako remeslom. "Pevne verím, že miesto vytvorené vďaka Nadácii Ekopolis v rámci projektu Zelené oázy bude využité nielen včelármi zo Starej Ľubovne, ale aj širokou verejnosťou a návštevníkmi skanzenu," uviedol správca skanzenu Dušan Janický.

Zámerom projektu školiaceho strediska pre mladých včelárov bolo vytvoriť v skanzene priestor s ukážkou tradičného včelárstva na dedine a zároveň sa vrátiť do minulosti, kedy každá škola mala svoj sad s ovocnými stromami, o ktorý sa staral učiteľ. "V areáli skanzenu bol vysadený ovocný sad s tradičnými drevinami, celkom je ich 50, a zátišie s ovocnými kríkmi," priblížil Janický. Zároveň tu pracovníci skanzenu vytvorili oddychové miesta s výhľadom na Ľubovniansky hrad a miesto s lavičkami, kde budú prebiehať prednášky spolu s ukážkami pri úľoch. V skanzene osadili aj informačné tabule, ktoré približujú prácu včelára počas roka i život včely.

Na snímke včelie úle v školiacom stredisku mladých včelárov, ktoré vytvoril Slovenský zväz včelárov v skanzene Ľubovnianskeho múzea v Starej Ľubovni 3. novembra 2017.
Foto: TASR - Adriana Hudecová

"V ich blízkosti sa nachádza aj interaktívna drevenica s tradičnou pecou, kde bude možné ukázať aj výrobu včelích produktov s odbornou prednáškou pre základné a stredné školy a včelárske kurzy. Tie budeme realizovať v spolupráci s miestnymi včelármi, ktorí zároveň ukážu ako sa vytápa vosk a vytáča med," objasnil Janický. Bude veľmi rád, keď budú mladí ľudia iniciatívni a začnú sami v skanzene včeláriť.



Tri včelie rodiny sú umiestnené v troch úľoch a momentálne už sú zazimované. "Snáď sa nám podarí časom rozšíriť počet rodín aspoň na šesť, uvidíme, ako prežijú prvú zimu," dodal správca skanzenu s tým, že včielky sú umiestnené v časti skanzenu s výskytom návštevníkov, tí by ich však nemali rušiť pri práci. Zároveň tu majú dostatok slnka, potravy aj vody.

Na snímke vysadené mladé stromčeky v školiacom stredisku mladých včelárov, ktoré vytvoril Slovenský zväz včelárov v skanzene Ľubovnianskeho múzea v Starej Ľubovni 3. novembra 2017.
Foto: TASR - Adriana Hudecová

Projekt sa podarilo zrealizovať vďaka podpore grantového programu Zelené oázy, na ktorom spolupracuje Nadácia Ekopolis so spoločnosťou Slovnaft. V rámci neho získalo podporu 23 projektov v celkovej výške 56.000 eur, pričom témou tohto ročníka je podpora projektov zameraných na vytvorenie, oživenie alebo obnovenie verejných priestorov, kde by deti mohli rozvíjať svoje športové a pohybové vlastnosti, zároveň tu tráviť voľný čas, učiť sa a hrať sa.