Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. február 2025Meniny má Vlasta
< sekcia Prešovský kraj

Tatranská galéria si podujatiami pripomína transport do Osvienčimu

Na snímke budova Tatranskej galérie v Poprade. Foto: TASR – Kristína Mayerová

V stredu dopoludnia sa návštevníkom predstaví Matej Beránek zo vzdelávacieho oddelenia Múzea holokaustu v Seredi.

Poprad 22. marca (TASR) - Tatranská galéria v Poprade si každoročne pripomína výročie prvého transportu židovských žien a dievčat zo Slovenska z 25. marca 1942. Séria podujatí sa začína v stredu a vyvrcholí v piatok (24. 3.) pri pamätnej tabuli na železničnej stanici. Informovala o tom riaditeľka galérie Anna Ondrušeková.

"Hlavný program pozostáva z cyklu odborných prednášok za účasti významných zahraničných a slovenských hostí a koncertu. Súčasťou programu je tiež premietanie dokumentárneho filmu a pietna spomienka," vymenovala Ondrušeková.

V stredu dopoludnia sa návštevníkom predstaví Matej Beránek zo vzdelávacieho oddelenia Múzea holokaustu v Seredi. Za ním nasleduje prednáška v podaní amerického profesora psychológie Kevina E. Simpsona na tému Futbal pod hákovým krížom. O 17.00 h vystúpi so svojou rozpravou Mats Tangestuen, akademický riaditeľ Židovského múzea v Oslo, na tému Holokaust v tvorbe nórskeho umelca Victora Linda. "Stredajší program vyvrcholí o 18.00 h koncertom hudobnej skupiny Mojše Band. Jeho dramaturgia s názvom Piesne z lágru pozostáva z vybraných skladieb a piesní, ktoré sa viažu k obdobiu holokaustu," doplnila riaditeľka.

Vo štvrtok (23. 3.) bude na tému Ženy z prvého transportu prednášať vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok. Nasledovať bude opäť Tangestuen s témou Holokaust v Nórsku a slovenské paralely. "O 18. hodine si prvé transporty pripomenieme v kine Tatran v životopisných dokumentoch režiséra Rada Dubravského a producenta Martina Korčoka," doplnila Ondrušeková s tým, že program pietnej spomienky uzatvoria pri pamätnej tabuli na Železničnej stanici Poprad-Tatry v piatok o 11.00 h.

Tento rok sa v Tatranskej galérii koná spomienka na obete aj v rámci medzinárodného projektu Art & Holocaust s podporou grantov EHP. Jeho súčasťou je výstava pod názvom Pamäť miesta a mesta, ktorá reflektuje hrôzy holokaustu prostredníctvom ôsmich generačne rozdielnych umelcov. Cieľom projektu je podľa riaditeľky podporiť sociálnu spravodlivosť, rovnosť šancí, prístup k vzdelaniu a rešpekt k jazyku, kultúre a ľudskej dôstojnosti ako nástrojov na zlepšenie spolunažívania medzi všetkými skupinami obyvateľov.

V tzv. dobytčích vagónoch transportovali pred 81 rokmi spod Tatier do poľského Osvienčimu 999 dievčat a mladých žien v domnienke, že cestujú za prácou. Ondrušeková upozornila, že do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov počas druhej svetovej vojny vypravili zo Slovenska spolu viac než 70.000 Židov, prežilo len niekoľko stoviek z nich. "Je stále potrebné pripomínať hrôzy fašizmu a upozorňovať na rôzne extrémistické prejavy aj v súčasnej dobe. Podujatia, ktoré sme pripravili, sú určené širokej verejnosti, no najmä mladej generácii," uzatvára riaditeľka.

Polícia vyhostila Ukrajinca napojeného na organizovaný zločin

Polícia odmieta akúkoľvek podporu spravodajských služieb Ukrajiny, ktorá by mohla mať negatívny vplyv na stabilitu vnútornej bezpečnosti nášho štátu.

,aktualizované 

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok potvrdil, že Francúzsko bude v stredu hostiť ďalší summit o Ukrajine. Na tomto stretnutí sa podľa neho zídu predstavitelia európskych a mimoeurópskych krajín. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

- Futbalisti Feyenoordu Rotterdam so slovenským obrancom Dávidom Hanckom sa prebojovali do osemfinále Ligy majstrov. V utorkovej odvete play off remizovali na San Siro s domácim AC Miláno 1:1, čo im v súčte s víťazstvom 1:0 v prvom zápase stačilo na postup.

- Vysokopostavený ukrajinský predstaviteľ v utorok kritizoval tím amerického prezidenta Donalda Trumpa za začatie rozhovorov s Ruskom bez účasti Ukrajiny. Vyjadril sa po tom, ako sa predstavitelia Washingtonu a Moskvy stretli na rokovaniach v Rijáde.

- Klub zámorskej hokejovej NHL New Jersey Devils po druhý raz tento mesiac povolal z nižšej AHL do prvého tímu slovenského obrancu Šimona Nemca. "Diabli" zároveň umiestnili na listinu zranených švajčiarskeho obrancu Jonasa Siegenthalera.

- Európa sa už viac nesmie plne spoliehať na Spojené štáty pri obrane spoločných hodnôt a záujmov vrátane podpory Ukrajiny. S touto novou skutočnosťou sa musí vyrovnať a zdvojnásobiť svoje úsilie pri posilňovaní obrany Ukrajiny a európskej bezpečnosti.

- Na približne 1000 hrobov na troch cintorínoch v bavorskej metropole Mníchov ktosi nalepil záhadné QR kódy. Správcovia správy cintorínov nevedia o žiadnej digitalizácii alebo podobných iniciatívach, preto sa obrátili na políciu, ktorá začala vyšetrovanie.

- Ukrajinská výškarka Jaroslava Mahučichová triumfovala na 31. ročníku špecializovaného atletického mítingu Banskobystrická latka (BBL) vo svetovom výkone roka 201 cm. Na podujatí uspela opäť po štyroch rokoch a celkovo tretíkrát v histórii.

- Pravidlá pri povinnosti štátov Európskej únie (EÚ) plniť zásobníky plynu v predpísanom čase a objeme potrebujú revíziu. Štáty EÚ musia mať jasné pravidlá, ktorý štát, kedy a aký objem plynu nakupuje. Ak by to robili všetci naraz, vytlačili by cenu plynu na maximum.

- Generálny tajomník NATO Mark Rutte vo štvrtok (20. 2.) navštívi Slovensko. Rokovať bude s prezidentom SR Petrom Pellegrinim, predsedom vlády Robertom Ficom i ministrom obrany Robertom Kaliňákom.

- Polícia v utorok vyhostila 59-ročného Ukrajinca. Ten sa na základe operatívnych informácií a vyšetrovania podieľa na organizovanej trestnej činnosti a napojení na organizovaný zločin na Ukrajine a tamojších spravodajských službách.

- Od zvrhnutia prezidenta Bašára Asada v decembri minulého roka sa do svojich domovov v Sýrii vrátilo viac než 800.000 vnútorne vysídlených ľudí a 280.000 utečencov, ktorí prišli naspäť zo zahraničia.

- Poľský prezident Andrzej Duda na tlačovej konferencii v utorok po stretnutí s osobitným vyslancom amerického prezidenta pre Ukrajinu a Rusko Keithom Kelloggom vyhlásil, že bol uistený o tom, že USA nemajú zámer znižovať svoju aktivitu v strednej Európe.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok označil rokovania amerických a ruských predstaviteľov v Saudskej Arábii za rozhovory o vojne na Ukrajine bez ukrajinskej účasti.

- Spojené štáty a Rusko sa dohodli, že čo najskôr začnú proces vedúci k urovnaniu vojny na Ukrajine, uviedol po utorňajšom stretnutí v Rijáde šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

- Izrael môže aj naďalej rátať s podporou Maďarska na medzinárodnej scéne a na fórach Európskej únie bude Budapešť presadzovať postoj zameraný na spoluprácu.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v utorok po stretnutí so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom v Rijáde vyhlásil, že Washington sa usiluje o spravodlivé a trvalé riešenie vojny na Ukrajine.

- Ministri financií členských krajín EÚ (Ecofin) hovorili najmä o takzvanom Kompase konkurencieschopnosti. Pre spravodajcu TASR to potvrdil minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD) po dvojdňových rokovaniach v Bruseli.

- Projekt osadenia pamätníka k 250. výročiu príchodu dobrodruha, politika a moreplavca Mórica Beňovského na Taiwan, sa dostáva do finálnej a realizačnej fázy.

- Taliansky vicepremiér a minister dopravy Matteo Salvini v utorok vyhlásil, že vzhľadom na svoje mierové iniciatívy v Pásme Gazy a na Ukrajine by si americký prezident Donald Trump zaslúžil Nobelovu cenu za mier.

- Medzi Českom a Slovenskom musí podľa šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára prevládať praktická spolupráca. Podľa neho sa na tom v utorok zhodli s českým ministrom zahraničných vecí Janom Lipavským.