Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Prešovský kraj

VIDEO: Na Hrebienku stavajú Ľadový chrám. Bude v barokovom štýle

Na snímke muž vyrezáva dlátom sochu z ľadu počas vytvárania Tatranského ľadového dómu na Hrebienku vo Vysokých Tatrách 20. novembra 2015. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Jednou z noviniek sú aj zamrznuté kvety v ľadových kockách.

Vysoké Tatry 20. novembra (TASR) – Sochári, ktorí pracujú na výstavbe Tatranského ľadového dómu na Hrebienku vo Vysokých Tatrách, sú už v polovici. „Už týždeň pracujeme na tom, aby sme otvorili najväčšiu atrakciu zimnej sezóny. Chlapci sú v polčase, vo štvrtok (19.11.) prišiel tretí kamión ľadu z poľského mesta Vroclav, dohromady použijú 70 ton ľadu, čo je o 30 ton viac, ako vlani,“ uviedla pre TASR výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská.

Hlavným architektom stavby je tento rok Slovák Adam Bakoš zo Spišskej Novej Vsi, ktorý chrám navrhol v barokovom štýle a bude teda úplne iný ako v minulých rokoch. Jednou z noviniek sú aj zamrznuté kvety v ľadových kockách. „Minulý rok sme mali výšku hlavného oltára 6,5 metra, ale vtedy trčali len veže. Tento rok bude celá stavba vo výške 6,5 metra, sochy budú v barokovom štýle, v strede bude akýsi boh lesov, bude držať v ruke orla, bočné strany so sochami majú pripomínať korzo a na vrchu horného portálu budú anjeli, ktorí sú charakteristickí pre barok. Keď sa nám zvýši ľad, tak anjelikov by sme chceli umiestniť aj po bočných stranách chrámu,“ priblížil Bakoš.

Na výstavbe chrámu pracuje sedem rezbárov, dvaja sú z Českej republiky, jeden je Poliak a štyria sú Slováci. Každý deň im pri prácach pomáhajú aj šiesti ďalší chlapi, ktorí si musia poradiť s množstvom ľadových kociek, pričom každá z nich váži okolo 110 kilogramov. Vnútri kupoly, ktorá chráni ľadové diela pred vplyvmi počasia, je chladenie, vďaka čomu mohli sochári pracovať, aj keď boli vonku teploty nad 15 stupňov Celzia. „Zo začiatku sme sa dosť trápili, lebo bolo neprimerane teplo na november, ale zvládli sme to. Tešíme sa na ochladenie, potom nám to pôjde určite lepšie,“ dodal Bakoš.



Najťažšia bola podľa neho zatiaľ výstavba hlavného portálu, ktorý je postavený na stĺpoch vo výške 6,5 metra. Všetky rezy museli sochári robiť presne, občas im to kvôli teplotám dobre nezamŕzalo. „Zatiaľ to ale drží a keď prídu mrazy, tak sa to ešte spevní a jednotlivé dielce sa ešte lepšie spoja,“ doplnil Bakoš, ktorého inšpirovali pri tvorbe návrhu viaceré svetové barokové stavby. Verí, že celá stavba vydrží aspoň do apríla.

„Tatranský ľadový dóm bude pre návštevníkov Tatier otvorený od budúceho piatku 27. novembra počas celej zimnej sezóny až do Veľkej noci,“ uzavrela Maťašovská. Minulú zimu bol chrám TOP tatranskou atrakciou sezóny vo Vysokých Tatrách a počas zimy ho navštívilo 165.000 ľudí.

Na snímke jedna zo sôch hlavnej časti Tatranského ľadového dómu na Hrebienku vo Vysokých Tatrách 20. novembra 2015.
Foto: TASR/Oliver Ondráš


Na snímke pohľad na ochraú kopulu Tatranského ľadového dómu na Hrebienku vo Vysokých Tatrách 20. novembra 2015.
Foto: TASR/Oliver Ondráš


Na snímke muži vymeriavajú kus ľadu so zamrznutými kvetmi počas vytvárania Tatranského ľadového dómu na Hrebienku vo Vysokých Tatrách 20. novembra 2015.
Foto: TASR/Oliver Ondráš


Na snímke pohľad na hlavnú časť Tatranského ľadového dómu na Hrebienku vo Vysokých Tatrách 20. novembra 2015.
Foto: TASR/Oliver Ondráš


Na snímke rozostavaný Tatranský ľadový dóm na Hrebienku vo Vysokých Tatrách 20. novembra 2015.
Foto: TASR/Oliver Ondráš


Na snímke muži vyrezávajú otvor v ľadovom múre počas vytvárania Tatranského ľadového dómu na Hrebienku vo Vysokých Tatrách 20. novembra 2015.
Foto: TASR/Oliver Ondráš