Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Prešovský kraj

V najvyšších polohách Tatier trvá mierne lavínové nebezpečenstvo

Ilustračné foto. Na snímke vľavo hore je Lomnické sedlo, uprostred Lomnický štít a vpravo je Kežmarský štít. Foto: TASR/Milan Kapusta

V Tatrách sa nový sneh vplyvom južného vetra ukladal prevažne na svahy so severnými orientáciami, kde sú vytvorené málo stabilné snehové vankúše a mäkké dosky.

Liptovský Hrádok 1. mája (TASR) - V najvyšších polohách (od 1800 metrov nad morom) Vysokých, Nízkych a Západných Tatier bude v popoludňajších hodinách mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V Malej Fatre bude popoludní od 1500 metrov nad morom nízky stupeň lavínového nebezpečenstva, vo Veľkej Fatre lavíny pre absenciu snehu nehrozia. TASR o tom informoval Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

V Tatrách sa nový sneh vplyvom južného vetra ukladal prevažne na svahy so severnými orientáciami, kde sú vytvorené málo stabilné snehové vankúše a mäkké dosky. "Uvoľnenie lavín v týchto miestach je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení snehovej pokrývky. Počas dňa je možný taktiež výskyt spontánnych splazov a lavín z voľného vlhkého snehu, najmä na strmých svahoch. Nebezpečné sú najmä strmé žľaby so skalnými prahmi a lokality pri vyústení žľabov, nad ktorými je väčšia zberná plocha," upozornil Buliak. Podľa jeho ďalších slov sú od poludňajších hodín, kedy sneh oťažie vplyvom slnečného žiarenia, nebezpečné najmä južné svahy.

V Malej Fatre, kde bude platiť nízky stupeň lavínového nebezpečenstva, môže byť aj v žľaboch a muldách nafúkané väčšie množstvo snehu. Popoludní budú najviac nebezpečné južne orientované svahy vplyvom nasvietenia a premočenia snehu.

Teplota vzduchu dnes ráno dosahovala hodnoty od mínus dvoch do šiestich stupňov Celzia. Fúkal mierny juhovýchodný vietor, ktorý ráno dosahoval silu do 20 kilometrov za hodinu. Za poslednú periódu sneženia napadlo do 40 centimetrov nového prachového snehu, ktorý sa vplyvom južného vetra umiestňoval obzvlášť na severne orientovaných svahoch, a to v nafúkaných vankúšoch o výške 30 až 50 centimetrov. Tie sa nachádzajú na starej nosnej sfirnovatenej snehovej pokrývke. Súvislejšia snehová pokrývka sa v Tatrách nachádza zhruba od výšky 1600 metrov nad morom v závislosti od orientácie svahov. V Malej Fatre je od výšky 1500 metrov nad morom, v najvyšších polohách je tu do 20 centimetrov snehu.