Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Prešovský kraj

Rómovia už začínajú splácať pozemky pod nelegálnou osadou

Z tlačovej konferencie splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Petra Polláka k vysporiadaniu vlastníckych vzťahov k pozemkom v rómskych osadách. Na snímke časť rómskej osady v obci Tichý Potok, okres Sabinov, 25. mája 2015. Foto: TASR – Milan Kapusta

V obci Tichý Potok žije v súčasnosti 353 obyvateľov. Trvalý pobyt tu má 32 Rómov, no žije ich tu okolo 50.

Tichý Potok 25. mája (TASR) – V rómskej osade v obci Tichý Potok v okrese Sabinov sa Rómovia zapojili do projektu, kde si môžu odkúpiť pozemky, na ktorých si v minulosti nelegálne postavili domy. Obec im spolu s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity pomohla s geometrickým plánom a celkovou administráciou kúpy pozemkov, obyvatelia osady teraz podpisujú kúpnopredajné zmluvy a začínajú splácať pozemky.



„Program usporiadania pozemkov pod rómskymi osadami sme odštartovali v štyroch lokalitách. Dnes je stav taký, že máme tri lokality, ktoré už tento problém zvládli a loptička nie je na strane samosprávy, ale na strane samotných Rómov, ktorí si musia pozemok odkúpiť. Som veľmi rád, že do roku 2020 máme garanciu od Európskej komisie, že nám prispeje na usporiadanie pozemkov pod rómskymi osadami. Nebudeme teda platiť túto aktivitu zo štátnych peňazí. Vyžaduje si to však aktívnu spoluprácu samotných Rómov, pretože tento pozemok my síce pripravíme na to, aby si ho mohli kúpiť, no samotné odkúpenie musí byť zo strany Rómov dôsledné a zodpovedné,“ povedal dnes na návšteve obce Tichý Potok splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák.

V obci na východe Slovenska projekt spustili minulý rok v apríli, keď sa začali pohovory s obyvateľmi rómskej osady, či by mali o podobné usporiadanie pozemkov záujem a či by boli ochotní si pozemky kúpiť. Podľa starostky obce Ľubice Džuganovej ide o sedem rodín, u ktorých robili geometrické plány a dnes sú naozaj vo fáze prvých splátok. Najnižšia je vo výške 50 eur a niektorí Rómovia by podľa nej mohli byť majiteľmi pozemkov, kde stoja ich domy, už tento rok, iní budú musieť splácať dlhšie a počkajú si ešte možno aj dva roky. Všetci sú však ochotní to splácať a tešia sa, že majú domy, ktoré im nik nezoberie, lebo stoja na ich pozemkoch. Rozloha odkupovaných pozemkov je tu od 100 do 300 štvorcových metrov.

Podľa Polláka si projekt v každej obci vyžaduje inú sumu, v obci Tichý Potok to je približne 2800 eur. Poukázal však na to, že na Slovensku je obcí s týmto problémom asi 504, preto bude pre štát nápomocné, že financie na to v novom programovacom období poskytne Európska komisia.

„Je dôležité, aby Rómovia pochopili, že nič v tejto krajine nie je zadarmo, ani pozemok, ktorý dnes užívajú nebude zadarmo. Na tomto stojí riešenie rómskej problematiky, pretože ak chceme v rómskych osadách vybudovať vodovody alebo kanalizáciu a cesty, musíme tu čo najskôr usporiadať pozemky, až potom bude osada vyzerať inak,“ uviedol Pollák.