Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Prešovský kraj

Turisticko-pietny výstup na Hodošík absolvovalo približne 30 turistov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Edmund Örzsik

Autentickosť akcie umocnili členovia Klubu vojenskej histórie, ktorí v dobových uniformách vystrelili salvu na počesť týchto padlých vojakov.

Stakčín 26. júna (TASR) – Druhý turisticko-pietny výstup na vrch Hodošík, kde sa nachádza najvyššie položený cintorín na Slovenku, dnes absolvovalo približne 30 nadšencov. Pre TASR to potvrdil vedúci referátu kultúrneho strediska v obci Stakčín Miroslav Bober. Turisti si tak uctili pamiatku tých, ktorí prišli o život pri nezmyselnej vojne. „To miesto je spomienka na to, že prvá svetová vojna nebolo nič dobré. My preto teraz robíme niečo dobré pre seba, svoj organizmus tým, že si zašportujeme a ľudí oboznámime s tým, čo sa tu stalo,“ uviedol. Autentickosť akcie umocnili členovia Klubu vojenskej histórie, ktorí v dobových uniformách vystrelili salvu na počesť týchto padlých vojakov.

Podľa Bobera sa druhého ročníka výstupu zúčastnilo mnoho ľudí, ktorí absolvovali túto akciu pred dvomi rokmi. Dôvodom záujmu je podľa neho fakt, že ľudia si chcú dobré veci zopakovať. „Je možné, že sa tento turisticko-pietny akt stane tradíciou,“ vysvetlil. Technické zabezpečenie spočíva podľa jeho slov v dobrej obuvi, klobáskach, slaninke a chuti si zašportovať. „Najmladšia účastníčka má približne štyri roky, čiže tá pôjde asi na chrbte,“ dodal s úsmevom.

Vojaci sú pochovaní na dvoch cintorínoch vo Veľkej Poľane. Jeden sa nachádza na severnom okraji obecného cintorína vedľa ruín murovaného kostola sv. Michala Archanjela. Miesto posledného odpočinku tu našlo 340 vojakov. Druhý je práve na vrchu Hodošík v nadmorskej výške približne 980 metrov. Ako pre TASR uviedol zástupca starostu obce Stakčín Miroslav Buraľ, na tomto cintoríne je 44 jednotlivých hrobov, v ktorých sú pochovaní dôstojníci, v 12 obrovských šachtách sú uložené pozostatky rádových vojakov. „Podľa posledných údajov, ktoré máme z vojenského archívu v Bratislave, je tam pochovaných 668 vojakov rakúsko-uhorskej a ruskej armády,“ uviedol.

Cintorín na Hodošíku je podľa Buraľových slov pamiatkou na Veľkonočnú bitku v Karpatoch, ktorá sa tu odohrala v roku 1915. „Po skončení bojov sa rozhodlo, že tí vojaci nebudú zvážaní dole do dediny, ale priamo na mieste bojiska bude zriadený cintorín,“ vysvetlil s tým, že starostlivosť oň zabezpečuje Obecný úrad Stakčín. Práce na cintoríne prebiehajú neustále už viac ako desať rokov. Za to obdobie boli upravené jednotlivé hroby, nanovo osadené kríže na hroboch, vrátane toho centrálneho. Bolo realizované aj oplotenie cintorína.