Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Prešovský kraj

Vysoké Tatry opäť žiadajú o výnimku na odstrel desiatich medveďov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/František Iván

Celé leto podľa primátora navštevovali medvede cintoríny v Tatranskej Lomnici a Starom Smokovci, kde ničia pietne miesta zosnulých, ich návštevy však monitoruje mesto takmer vo všetkých častiach.

Vysoké Tatry 23. októbra (TASR) – Mesto Vysoké Tatry žiada Ministerstvo životného prostredia (MŽP) o výnimku na odstrel desiatich medveďov. "Stále voláme, prosíme a žiadame o koncepčné riešenie tejto problematiky. Samospráva už urobila opatrenia, ktoré boli v našich silách, či už to bolo zhotovenie staničiek na odpad odolných voči návštevám medveďa hnedého, ďalej sa robia prevenčné opatrenia, ako je upozorňovanie obyvateľov a návštevníkov na to, akým spôsobom eliminovať alebo sa úplne vyhnúť stretnutiu s touto šelmou. Bohužiaľ, stále vidíme, že tieto opatrenia nie sú dostačujúce, keďže medvede naďalej chodia k obydliam človeka," zdôvodnil pre TASR primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš.

Celé leto podľa neho navštevovali medvede cintoríny v Tatranskej Lomnici a Starom Smokovci, kde ničia pietne miesta zosnulých, ich návštevy však monitoruje mesto takmer vo všetkých častiach. "Obyvatelia nám stále hlásia, kde sa s nimi stretli a v priemere je to 50 hlásení za týždeň len v intraviláne mesta," dodal Mokoš. Podľa neho z posledných správ z obcí nachádzajúcich sa v horskom prostredí vyplýva, že tento problém evidentne nemá len mesto Vysoké Tatry.

Ministerstvo podľa jeho hovorcu Tomáša Ferenčáka eviduje žiadosť mesta Vysoké Tatry, tá je vo fáze riešenia. "Na internetovej stránke sme zverejnili informáciu o začatom správnom konaní a súčasne sme si vyžiadali k žiadosti žiadateľa stanovisko Štátnej ochrany prírody (ŠOP) Slovenskej republiky. Po obstaraní potrebných podkladov a procesnoprávnych úkonov ministerstvo vydá rozhodnutie," uviedol hovorca s tým, že rezort životného prostredia smie povoliť výnimku na odstrel medveďa len v odôvodnených prípadoch, pričom každú žiadosť posudzuje individuálne. Hlavný dôvod, ktorý vedie k povoleniu na odstrel medveďa, je podľa Ferenčáka strata jeho plachosti pred ľuďmi, to znamená, že sa medveď stane synantropným (žijúcim v blízkosti človeka). Pred povolením výnimky je potrebné odborné posúdenie situácie zo strany ŠOP.

"Stále zastávame názor, že počet synantropných jedincov narastá preto, lebo ich počty sú väčšie ako im umožňuje priestor, v ktorom sa nachádzajú. Staršie a zdatnejšie jedince vytláčajú medvedice s mladými alebo mladé medvede na okraj lesa a tie hľadajú potravu pri ľudských obydliach. Preto sme žiadali o reguláciu populácie o desať jedincov. Vlani sme požiadali o 20 a výnimku sme dostali na dvoch," uzavrel Mokoš.

Erik Baláž z lesoochranárskeho zoskupenia VLK tvrdí, že medveďov je v Tatranskom národnom parku (TANAP) toľko, koľko majú potravy. "Nemyslím si, že mesto je kompetentné povedať, koľko medveďov sa dokáže uživiť na území TANAP. Medveď je všežravec, on zje naozaj všetko," uviedol pre TASR. Dodal, že konfliktom s medveďmi sa nedá predísť inak, ako dobrým zabezpečením kontajnerov v intraviláne mesta, ale tiež elektrickými ohradením kukuričných polí, ktoré sú na podhorí. "Myslím si, že medveď má tej potravy naozaj dosť, a to aj vďaka ľuďom, pretože je jedna vec, ktorá sa teraz bežne deje, že poľovníci aktívne prikrmujú medvede spolu s inými zvieratami a nemuseli by. Toto sú situácie, ktoré môžu akoby umelo zvyšovať počet medveďov. Odstrel to ale nedokáže vyriešiť, pretože keď sa niektoré jedince odstrelia, prídu iné, ktoré tam budú chodiť, pretože tá potrava tam je," zdôraznil Baláž.