Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Prešovský kraj

Historické fotoaparáty a kamery sú vystavené v Starom Smokovci

Historické fotoaparáty v Múzeu tatranskej kinematografie a fotografie. Foto: TASR

V tatranskej osade Starý Smokovec sa nachádza Múzeum tatranskej kinematografie a fotografie, ktoré návštevníkom ponúka historické kúsky techniky z tejto oblasti umenia.


Vysoké Tatry 21. augusta (TASR) – V tatranskej osade Starý Smokovec sa nachádza Múzeum tatranskej kinematografie a fotografie, ktoré návštevníkom ponúka historické kúsky techniky z tejto oblasti umenia. Expozícia múzea je zameraná najmä na život, atmosféru a premeny Vysokých Tatier zachytené objektívom fotoaparátu, či kamery v priebehu desiatok rokov.



Návštevníci tu nájdu rôzne historické fotoaparáty, kamery a premietačky od 19. storočia až po súčasnosť. Okrem toho sa múzeum zameriava aj na ľudí, ktorí v oblasti filmu a fotografie pôsobili už od roku 1870. Samostatná časť expozície je venovaná dielam osobností pôsobiacich vo Vysokých Tatrách. Ide napríklad o mená ako Juraj Weincziller, Karol Divald starší, Milan Legutky a Viliam Malík.

Tatranské múzeum otvorili v júli 2015. „Okrem edukačného zámeru má u návštevníkov vzbudiť pocit spomienky. Spomienky na svoje začiatky fotografie, u starších spomienky na detstvo a ich prvý fotoaparát, či na prvý nepodarený záber,“ povedal pre TASR Michal Machala, riaditeľ neziskovej organizácie Pro Meliori, ktorá múzeum prevádzkuje. Vystavované predmety, ktoré sa v múzeu nachádzajú pochádzajú zo súkromných zbierok zberateľov. Zakladatelia múzea ich získali aj na rôznych aukciách a dražbách.

„Najvzácnejším exponátom je vyše 100 rokov stará premietačka detských filmov, ktorá funguje na mechanický pohon a zdrojom svetla pri premietaní bola petrolejová lampa,“ povedala pre TASR pracovníčka múzea Andrea Oravcová. Doplnila, že zaujímavým je aj prístroj Stereo Mikroma, ktorý v 50. a 60. rokoch minulého storočia vytváral 3D fotografie. "Exponáty sú zaujímavé nielen pre milovníkov tejto oblasti, ale aj pre deti. Tie často nevedia, ako takáto technika v minulosti fungovala a tu si ju môžu pozrieť na vlastné oči," vysvetlila Oravcová.

Návštevníci múzea si môžu do 18. septembra pozrieť aj aktuálnu výstavu slovenského fotografa Viliama Malíka, ktorá je zameraná na jeho tvorbu vo Vysokých Tatrách. „Sú tu zaradené aj dokumentárne fotografie Lyžiarskych pretekov nad Zeleným plesom z rokov 1955 - 1960 alebo výsadba stromčekov vo Vysokých Tatrách z 50. rokov minulého storočia. Na fotografiách zachytáva okrem krás hôr aj ľudí a budovy, z ktorých väčšina má už dnes už iný vzhľad alebo dokonca aj zanikli,“ priblížila pracovníčka múzea.

Najviac návštevníkov prichádza do múzea počas letnej turistickej sezóny, ide predovšetkým o rodiny s deťmi. „Najčastejšie do múzea prichádzajú turisti zo Slovenska, Poľska a Česka, ale nájdu sa aj zaujímavé krajiny z Ázie,“ dodala Oravcová. Prevádzka je otvorená celoročne.