Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Videá a prenosy TASR TV

VIDEO: Bilčík, Šimečka a Wiezik: CoFoE je iniciatívou, ktorá má zmysel

Na snímke zľava Michal Wiezik, Michal Šimečka a Vladimír Bilčík. Foto: TASR TV

Podľa Bilčíka platí to, čo povedal Michal Wiezik, že Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE) je cvičenie v demokracii.

Bratislava 7. decembra (TASR) – Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE) je iniciatívou, ktorá má zmysel. Politici musia načúvať občanom Európskej únie a rešpektovať požiadavky, ktoré vzídu z CoFoE. Počas diskusie v TASR TV sa na tom zhodli slovenskí europoslanci Vladimír Bilčík, Michal Šimečka a Michal Wiezik. Členovia európskeho zákonodarného zboru počas debaty odpovedali aj na otázky položené študentmi politológie z Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre.

"CoFoE vnímam veľmi pozitívne. Je dobré, že sa Európska únia a jej lídri pýtajú občanov, aké zmeny chcú vidieť v EÚ, akú budúcnosť chcú a čo je pre nich najdôležitejšie," povedal Šimečka.

"Konferenciu považujem za demokratický nástroj. Myslím si, že Európa zostala verná svojim princípom, že chce byť demokratická a transparentná a počúvať hlasy svojich občanov. EÚ je projektom všetkých občanov Únie," myslí si Wiezik.
Michal Wiezik, archívna snímka.
Foto: TASR Jaroslav Novák

"Podľa mňa platí to, čo povedal Michal Wiezik, že (CoFoE) je cvičenie v demokracii. Máme tam 108 europoslancov, máme tam 108 zástupcov národných parlamentov. Máme tam 54 zástupcov, ktorí zastupujú vlády členských štátov EÚ – dvaja zástupcovia za každú vládu (členskej krajiny EÚ). No a sú tam aj občania, ktorí reprezentujú celé spektrum spoločnosti," doplnil Bilčík.

Podľa Šimečku bola EÚ a európska integrácia "dlho projektom len" politických elít a podľa neho je potrebné to zmeniť.



"CoFoE je v tomto smere veľmi dobrou iniciatívou. Kľúčové samozrejme bude, do akej miery budú nakoniec lídri európskych štátov rešpektovať požiadavky, podnety a námety, ktoré vzídu z CoFoE – aby to potom celé nezmietli zo stola. Toto riziko jestvuje a úlohou nás, europoslancov, je dbať na to, aby želania občanov lídri napĺňali," myslí si Šimečka.
Michal Šimečka, archívna snímka.
Foto: TASR Martin Baumann

Europoslanec z liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE) ďalej povedal, že podľa neho by sa Únia mala pýtať občanov na ich názor dlhodobo.

"(CoFoE) je veľmi dobrý proces. Podľa mňa by to však nemalo byť len tak, že počas jednej konferencie sa občanov pýtame, čo si myslia o EÚ – to by malo byť dlhodobé. Malo by to byť súčasťou toho, ako vlastne EÚ funguje – že občania majú možnosť nielen počas volieb, alebo počas nejakej konferencie, ale dlhodobo mať možnosť hovoriť do toho, ako má EÚ fungovať a kam sa má uberať," myslí si Šimečka.

Michal Wiezik, ktorý oznámil prestup zo stredopravej frakcie európskych ľudovcov (EPP) do liberálnej Obnovme Európu (RE), si myslí, že CoFoE je pre europoslancov nástrojom, "ako nebyť odtrhnutý od reality".

"My v tých našich parlamentných bublinách môžeme niektoré témy považovať za horúcejšie, ako v skutočnosti sú pre bežných obyvateľov. Takže v tomto smere je (CoFoE) dobrým signálom... Aj keby CoFoE prišla so zásadnými novinkami, tak to nemôže byť pre nás nóvum, pretože tieto novinky budú pochádzať priamo od Európanov," dodal Wiezik.

Slovenský europoslanec sa však obáva, že problémom veľkého diskusného fóra môže byť následné hľadanie konsenzu.

"Vidím to v europarlamente – kde je nás 705 –, že naozaj niekedy je problematické nájsť kompromis. A (CoFoE) je naozaj fórum, ktoré ide cez všetky úrovne spoločnosti. Čiže bude náročné, aby z konferencie vznikla konzistentná a jednoznačná odozva, ktorú by sme mali my (politici) reflektovať," povedal Wiezik.

Vladimír Bilčík z frakcie európskych ľudovcov (EPP) počas diskusie pripomenul, že hlavným impulzom pre zorganizovanie Konferencie o budúcnosti Európy bol brexit.

"Nie je to diskusia, ktorá by sa diala náhodne. V Únii máme množstvo nakopených problémov a tým hlavným impulzom pre CoFoE bol brexit – odchod veľkej členskej krajiny. Úlohou konferencie je povedať si, čo všetko treba v EÚ zlepšiť na to, aby sa (podobný) brexit neopakoval," povedal Bilčík.

Vladimír Bilčík, archívna snímka.
Foto: TASR Martin Baumann



Slovenský europoslanec patrí do 108-člennej skupiny európskych zákonodarcov, ktorí dotvárajú parlamentné zhromaždenie zaoberajúce sa CoFoE.

"Myslím si, že je dôležité, aby tu bola jasná snaha ochrániť európsky projekt a preto to celé vítam. CoFoE je štruktúrovaná aj vnútorne. My tam máme pracovné skupiny – tie už začali fungovať. Máme tam veľké plénum, ktoré bude najbližšie pred Vianocami v Štrasburgu. Máme tam takzvané občianske panely, kde pozorne počúvame občanov a vždy sa tie panely venujú konkrétnej politickej oblasti," spresnil Bilčík.

CoFoE bude do jari 2022 prijímať pripomienky a nápady, ktoré môžu vyústiť do konkrétnych odporúčaní o reforme Európskej únie. Na oficiálnej webovej stránke konferencie futureu.europa.eu, ktorá je pod spoločnou záštitou europarlamentu, Európskej rady a Európskej komisie, sa môže ktokoľvek zaregistrovať a vyjadriť svoj názor či pripomienku k fungovaniu EÚ.