J. Budaj chce, aby zo Slovenska začali tento rok miznúť čierne skládky
Envirorezort má podľa Budaja tisícky adries, kde čierne skládky ležia. Ich odstránenie by sa malo financovať z fondu ministerstva vnútra, ktorý je však prázdny.
Envirorezort má podľa Budaja tisícky adries, kde čierne skládky ležia. Ich odstránenie by sa malo financovať z fondu ministerstva vnútra, ktorý je však prázdny. "Budeme sa ho snažiť naplniť, aby mali obce riadny prístup k financiám a čierne skládky začali túto jar miznúť," poznamenal Budaj.
Akcia by mala prebiehať od jari do jesene. Zapojiť sa do nej môžu ľudia tým, že vyzbierajú voľne pohodený odpad v okolí a vyhodia ho do komunálneho zberu. Budaj chce kampaňou podnietiť k zberu odpadkov aj obce, organizácie zodpovednosti výrobcov či obchody. Je presvedčený, že týmto projektom, zálohovaním PET fliaš a zákazom jednorazových plastov sa stane Slovensko čistejšou krajinou.
Kampaň podporuje štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VV). Vodohospodári ročne vyčistia brehy Dunaja od 16 kubíkov odpadu, uviedol riaditeľ VV Vladimír Kollár.
Ministerstvo životného prostredia prostredníctvom iniciatívy Čisté Slovensko skoordinuje a zorganizuje upratovacie akcie na celom Slovensku.
Na spustenie akcie reagoval exminister životného prostredia László Sólymos. Tvrdí, že čisté toky sú rovnako dôležité ako čisté brehy. "Problémom je, že keď na východe hrozí ekologická katastrofa, kompetentní zbierajú smeti pri Čunove," poznamenal s tým, že envirorezort musí spolu so Slovenskou inšpekciou životného prostredia riešiť znečistenie rieky Slaná.