Prezident SR na začiatku poznamenal, že pred dovŕšením 100 dní vo funkcii navštívil všetky krajiny Vyšehradskej štvorky.
Prezident SR na začiatku poznamenal, že pred dovŕšením 100 dní vo funkcii navštívil všetky krajiny Vyšehradskej štvorky.
"Ekonomicky je Rakúsko jedným z najvýznamnejších slovenských partnerov. Uistil som pána prezidenta, že Slovensko ostane dobrým miestom pre rakúske investície a rakúske podnikanie," povedal Pellegrini.
Dobré hospodárske vzťahy ocenil aj rakúsky prezident a uviedol, že Rakúsko je druhým najväčším investorom na Slovensku. Spomenul aj, že 40.000 Slovákov sa presťahovalo do Rakúska, predovšetkým do jeho východnej oblasti, a každý deň 340.000 ľudí dochádza zo Slovenska do Rakúska za prácou.
Pellegrini spomenul, že Slovensko a Rakúsko majú problémy s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily a v tejto súvislosti sa poďakoval za rakúsku podporu spred niekoľkých rokov pri naštartovaní systému duálneho vzdelávania. Hovoril aj o nedostatkoch v infraštruktúre a prepojení oboch krajín. Ocenil, že na Slovensku pokračuje rekonštrukcia železničnej trate Devínska Nová Ves - Marchegg, ktorá by mala zrýchliť prepojenie medzi Bratislavou a Viedňou.
Ďalej slovenská hlava štátu oznámila dohodu medzi oboma krajinami. "Som veľmi rád, že sa blížime k uzavretiu jednej medzinárodnej zmluvy medzi Rakúskom a Slovenskom - a to je zmluva o spoločnej spolupráci pri poskytovaní zdravotnej záchrannej služby na pohraničí medzi Slovenskom a Rakúskou republikou." Dodal, že zmluva je predložená na rokovanie Národnej rade SR.
Podľa vyjadrenia Pellegriniho obaja prezidenti zdieľajú postoj k rozširovaniu EÚ. "Slovensko dlhodobo patrí k podporovateľom rozširovania EÚ o krajiny zásadného Balkánu," povedal. Podľa neho by bolo v rámci riešenia problému nelegálnej migrácie účelné, ak by sa Rumunsko a Bulharsko stali plnohodnotnými členmi schengenského priestoru. Van der Bellen si podľa vlastných slov myslí, že v EÚ "neberú vážne situáciu na západnom Balkáne", a vyjadril potrebu členstva týchto krajín v Únii.