Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 8. máj 2025Meniny má Ingrida
< sekcia Publicistika

DERDÁKOVÁ: Kliešť môže po človeku liezť niekoľko hodín, kým sa prisaje

Na snímke vedkyňa Markéta Derdáková. Foto: TASR TV

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s vedkyňou z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied v Bratislave Markétou Derdákovou.

Bratislava 6. apríla (TASR) – Kým sa kliešť pricicia na človeka, môže to trvať aj niekoľko hodín. Pohybuje sa po oblečení človeka alebo po jeho tele a hľadá miesta, kde je najjemnejšia koža, povedala v relácii TASR TV Zdravie vedkyňa z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave Markéta Derdáková.

Keď parazit nájde vhodné miesto, prereže kožu „klepietkami" (chelicerami), ktoré vyrastajú zo základne hlavičky nad tzv. chobôtikom (hypostom), ktorý sa po prerezaní kože zasunie do kože a následne začne kliešť cicať. „Kliešte si radi hľadajú miesto na tele napríklad v ohybe za kolenami, pod pazuchami, za uchom, na bruchu, na intímnych miestach,“ spresnila.

Pozrite si diskusiu s Markétou Derdákovou v televíznom formáte


Keď si človek kliešťa na tele nájde, dôležité je ho vybrať čo najskôr. „Najskôr pootočíme kliešťa do jednej alebo druhej strany, aby sa uvoľnil, a potom ho pinzetou vytiahneme,“ poradila odborníčka, podľa ktorej smer, do ktorého kliešťa točíme nezohráva žiadnu úlohu. Miesto potom treba poriadne vydezinfikovať.

Kliešť je parazit, živí sa výlučne krvou hostiteľa a môže prenášať pôvodcov rôznych infekčných alebo parazitárnych ochorení na ľudí alebo zvieratá. Na Slovensku sa najčastejšie vyskytuje kliešť obyčajný. „Prenáša najviac pôvodcov ochorení. Či už je to vírus kliešťovej encefalitídy alebo sú to baktérie, ktoré vyvolávajú lymskú boreliózu,“ spresnila Derdáková. Dodala, že u zvierat, na ktoré sa pricical infikovaný kliešť, sa môžu vyskytnúť aj ďalšie ochorenia, napríklad babezióza.

Častým príznakom lymskej boreliózy býva červená vyrážka. „Prejaví sa začervenaním miesta, kde sa kliešť pricical. V strede začervenaného miesta môže dochádzať k zosvetleniu,“ vysvetlila odborníčka. Červený kruh podľa nej môže dosahovať od cca päť až desať a viac centimetrov. „Vyrážka svrbí, objavuje sa okolo 10 až 14 dní od pricicania infikovaného kliešťa,“ dodala.

Vypočujte si rozhovor s Markétou Derdákovou vo forme PODCASTU


Približne u 30 až 40 percent nakazených ľudí sa takáto vyrážka neobjaví. Ďalšími príznakmi choroby sú horúčka okolo 37,5 až 38 stupňov, bolesti kĺbov a celého tela ako pri chrípke, tuhnutie šije, nočné potenie.

Kliešťová encefalitída sa prejavuje vysokými teplotami a bolesťami hlavy. „Objavujú sa väčšinou po 10 - 14 dňoch od nakazenia, avšak môže to byť aj 28 dní,“ uviedla vedkyňa.

Hoci sa kliešťová sezóna zvyčajne začína v marci, vedci zistili, že ich aktivita je celoročná. „Vieme povedať, že v Bratislave boli aktívne kliešte celý rok, aj v zime,“ uviedla. Aktivitu kliešťov podľa nej vedci sledujú v prostredníctvom tzv. kliešťových záhradiek, ktoré inštalovali na viacerých miestach v Bratislave (les v areáli SAV pri Devínskom jazere alebo v Botanickej záhrade) ako aj vlajkovaním číhajúcich kliešťov v ich prirodzenom prostredí.

Do jedného z projektov zameraných na výskyt kliešťov sa môže zapojiť aj verejnosť. „Pripravujeme webovú stránku, prostredníctvom ktorej môžu ľudia nahlasovať výskyt kliešťa v rámci celého Slovenska,“ povedala. Takýmto spôsobom chcú vedci mapovať rozmanitosť druhov kliešťov na Slovensku ako aj výskyt nepôvodných „exotických“ kliešťov, ktoré sa na naše územie môžu dostať z južných oblastí.

Kliešte sa vyskytujú všade, kde sa nachádza vegetačný porast, v mestách, záhradách, parkoch, lesoparkoch, na lúkach, no najčastejšie v lesoch. „V mestách je napríklad veľa drozdov, ktoré sú významnými rezervoárovými hostiteľmi borélií,“ vysvetlila. Dodala, že kliešte môžu roznášať aj hlodavce, jašterice, vtáky. „Netreba sa ale báť, pretože v mestách, kde sú miesta pokosené a v lete výrazne suché, je výskyt kliešťov nízky,“ upozornila.

Podľa vedkyne je vhodné do prírody chodiť v dlhých nohaviciach a v tričku s dlhým rukávom. Používať repelenty proti kliešťom, a vždy po návrate domov si prezrieť celé telo, oprať oblečenie a osprchovať sa. „Kolegovia v Nemecku zistili, že kliešť prežije aj keď ho vyperiete v práčke pri 40-tich stupňoch. Na druhej strane, ak si ho aj domov prinesiete, veľmi dlho by prežiť nemal, pretože potrebuje vlhkosť, a keď ju nemá, vyschne,“ uzavrela.

Z komína stúpa čierny dym, konkláve nezvolilo pápeža

V nasledujúce dni budú kardináli takýmto spôsobom výsledky voľby oznamovať dopoludnia a podvečer po každých dvoch kolách voľby. Očakáva sa, že konkláve bude krátke, trvajúce len niekoľko dní.

,aktualizované 

- Futbalisti Paríža St. Germain budú 31. mája v Mníchove súpermi Interu Miláno vo finále Ligy majstrov. Hráči francúzskeho šampióna po minulotýždňovom víťazstve 1:0 na pôde FC Arsenal zvládli aj stredajšiu domácu odvetu, v ktorej zdolali anglického súpera 2:1.

- Rusko v stredu údajne zostrelilo niekoľko ukrajinských dronov smerujúcich na Moskvu. Stalo sa to v čase, keď do krajiny pricestovali viacero zahraničných predstaviteľov pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny, oznámil primátor Moskvy Sobjanin.

- Komínom Sixtínskej kaplnky vyšiel čierny dym. Pápeža nateraz teda nezvolili.

- Polícia vykonala nočnú raziu na klinike Los Olivos v Buenos Aires s cieľom získať kompletnú zdravotnú dokumentáciu zosnulého legendárneho futbalistu Diega Maradonu. Stalo sa tak na základe súdneho príkazu.

- Estónsko nedovolí slovenskému vládnemu špeciálu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) prelet cez svoje územie. Premiér to označil za úmyselný pokus zmariť jeho návštevu Moskvy. Informoval o tom na sociálnej sieti.

- Platforma pre demokraciu apeluje na poslancov Národnej rady SR, aby novelu zákona o neziskových organizáciách napadli na Ústavnom súde (ÚS) SR. TASR o tom informovali predstavitelia platformy.

- Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa v stredu popoludní zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde sa oficiálne začalo konkláve. Zvolia na ňom nástupcu zosnulého pápeža Františka, informuje TASR.

- Cieľom Slovenska je, aby sa obnovili medzivládne konzultácie s Českou republikou, ktoré sú prejavom nadštandardných vzťahov krajín. Počas návštevy Prahy to uviedol predseda Národnej rady SR Richard Raši s tým, že spolupráca krajín naplno funguje.

- Novou generálnou riaditeľkou Slovenského národného múzea (SNM) sa stala Andrea Predajňová. Do funkcie ju v stredu vymenovala ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na základe výsledkov výberového konania.

- Prezident Peter Pellegrini vymenoval v stredu päť nových sudcov všeobecných súdov. Vo svojom príhovore v Prezidentskom paláci podčiarkol, že funkcia sudcu nie je iba prácou, ale celoživotným poslaním spojeným s veľkou cťou i zodpovednosťou.

- Útoky na sudcov sú aj útokmi na spravodlivosť a nezávislosť justície. Povedal to prezident SR Peter Pellegrini v súvislosti so stredajším ozbrojeným prepadnutím martinskej sudkyne vo svojom príhovore k vymenovaniu nových sudcov všeobecných súdov.

- Snahy premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR majú v roku 2025 zarábať takmer 6900 eur. Poslanci, ktorí žijú mimo Bratislavského kraja, majú dostávať celkovo vyše 7300 eur.

- Estónsko, Lotyšsko a Litva údajne svetovým lídrom zakázali prelet cez svoj vzdušný priestor pri ich ceste do Moskvy na oslavy Dňa víťazstva 9. mája.

- Opozícia vyzýva predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), aby v záujme Slovenska zrušil svoju plánovanú cestu na oslavy 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve.

- Plánovaná návšteva Moskvy slovenským premiérom Robertom Ficom je jeho suverénnym rozhodnutím. Je to vizitka jeho osoby. Uviedla to predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová po stretnutí s predsedom Národnej rady SR Richardom Rašim v Prahe.

- Informačný systém Agis na Pôdohospodárskej platobnej agentúre funguje, jeho dodávateľ si však neplní zmluvné povinnosti. PPA však plní akreditačné kritériá. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč.

- Úrad na ochranu ústavy v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko klasifikoval tamojšiu organizáciu strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) ako preukázateľne pravicovo-extrémistickú.

- Dlh v zdravotníctve vlani predstavoval 810,03 milióna eur, medziročne poklesol o sedem miliónov eur. Podobne ako v predchádzajúcom období aj v minulom roku vývoj dlhu ovplyvnilo oddlžovanie.