Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia Publicistika

FICO: Vláda je rozbitá a z parlamentu je zoologická záhrada

Robert Fico v TASR TV. Foto: TASR TV

Sme jediná krajina v Európskej únii a pravdepodobne aj na celom svete, ktorá nevie organizovať predčasné parlamentné voľby, povedal v TASR TV predseda Smeru-SD Robert Fico (správa, PODCAST, VIDEO).

Bratislava 11. novembra (Teraz.sk) – Vláda je rozbitá a nefunkčný parlament pripomína zoologickú záhradu. Štandardným riešením takejto krízy sú v demokratických krajinách predčasné voľby, vládna koalícia však robí všetko preto, aby možné neboli. V TASR TV to povedal predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico.

Menšinová vládna koalícia môže podľa neho dosiahnuť schválenie dôležitej legislatívy v parlamente dohodou so štandardnou opozíciou, politickou cenou za takúto dohodu by však boli predčasné voľby.

Druhou možnosťou sú podľa Fica ad hoc dohody s SaS a skupinami nezaradených poslancov, kde však nie je transparentné, za akú politickú cenu boli tieto dohody dosiahnuté. „Volebné obdobie sa dá dotiahnuť do konca, ale to tiež musí mať nejakú kvalitu. V situácii, keď má vláda v NR SR 73 poslancov, robia ad hoc dohody. Niektoré z týchto dohôd sú podozrivé,“ tvrdí Fico.



Na vypísanie predčasných volieb je zasa podľa nálezu ústavného súdu najskôr potrebné upraviť samotnú ústavu, v parlamente však podľa predsedu Smeru-SD na takúto ústavnú zmenu nie je politická vôľa. „Čo máme ďalej robiť? Vláda je rozbitá, parlament je nefunkčný. To je zoologická záhrada a nie parlament. A súčasne robia všetko preto, aby nebolo možné organizovať predčasné voľby,“ vyhlásil predseda Smeru-SD.

Východiskom by podľa neho bolo, ak by potrebnú zmenu ústavy urobili priamo občania v referende, ktoré prezidentka Zuzana Čaputová vypísala na 21. januára 2023. Fico odmieta, že by referendum bolo súčasťou kampane jeho politickej strany, ako to naznačila hlava štátu. „Robíme to, o čo nás požiadal ústavný súd. Lebo poslanci odmietajú zmeniť ústavu. Jediná cesta je teda obrátiť sa na občanov a to sa stalo,“ vyhlásil Fico. „Sme jediná krajina v Európskej únii a pravdepodobne aj na celom svete, ktorá nevie organizovať predčasné parlamentné voľby,“ vyhlásil.



Dodal, že zvolený termín referenda spôsobil výrazné skrátenie reálneho času, kedy sa bude dať robiť kampaň. Pred Vianocami to podľa neho veľký význam nemá a po sviatkoch podľa reálne budú na mobilizáciu ľudí približne dva týždne.


Rozpočet a mimoriadne schôdze


Pokiaľ nedôjde k dohode na predčasných voľbách, Smer-SD podľa Roberta Fica nepodporí návrh zákona o rozpočte na rok 2023. Tvrdí, že pri akceptovaní súčasných parametrov návrhu rozpočtu by na budúci rok v apríli musela vláda na základe ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti požiadať parlament o vyslovenie dôvery a na rok 2024 pripraviť vyrovnaný rozpočet, pričom aktuálnou realitou je vysoký deficit. „A oni si vôbec nekladú otázku, ako to chcú zvládnuť,“ poznamenal.

Keďže k dohode medzi ministerstvom zdravotníctva a Lekárskym odborovým združením zatiaľ nedošlo a výpovedná lehota viac ako dvoch tisícok lekárov stále beží, Smer-SD inicioval na túto tému mimoriadnu schôdzu parlamentu. „Realisticky očakávam, že (poslanci) nezahlasujú za program schôdze, lebo zdravotníctvo nechali na kolenách a nebudú to chcieť počúvať,“ povedal predseda Smeru-SD. Nasledovať by mala ďalšia mimoriadna schôdza iniciovaná Smerom-SD s cieľom vysloviť nedôveru ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽANO), dôvodom sú problémy s migráciou. „Myslím, že za odvolanie bude historicky najvyšší počet hlasov. Neviem, či to bude stačiť,“ povedal Fico s tým, že bude záležať na postoji SaS a tých koaličných poslancov, ktorí majú na pôsobenie ministra kritický názor.

Otázka pre Roberta Fica
Blíži sa výročie Nežnej revolúcie. Ako strávite 17. novembra?

-Budeme mať 17. novembra snem strany, tu v Bratislave. Potom pôjdeme klásť vence k soche Alexandra Dubčeka pred Národnou radou SR. Vo večerných hodinách bude niekoľko zhromaždení, ktoré organizujú rôzne skupiny, aj my pripravujeme jedno podujatie. Pravdepodobne to nebude zhromaždenie na námestí, ale niečo mobilnejšie.-

Prezident udelil milosť mužovi, ktorý spôsobil dopravnú nehodu

Matúš C. bol odsúdený za spáchanie prečinov z nedbanlivosti pri vedení motorového vozidla. V dôsledku zlého technického stavu vozovky a zlej techniky jazdy v daždivom počasí dostal v zákrute šmyk.

,aktualizované 

- Opozičná strana SaS víta rozhodnutie prezidenta SR Petra Pellegriniho vetovať novelu zákona, ktorá zavádza pre generálneho prokurátora nárok na výsluhový dôchodok po štyroch rokoch funkčného obdobia. Vyplýva to z vyjadrenia poslanca Národnej rady SR Ondreja Dostála.

- Vo veku 88 rokov zomrel 10. apríla jeden z najvýznamnejších odborníkov na internú medicínu Jaroslav Daniška.

- Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) chce iniciovať poslanecký prieskum v Štatistickom úrade (ŠÚ) SR. Podľa šéfa PS Michala Šimečku totiž úrad, respektíve Infostat, pracuje ako „PR agentúra“ Smeru-SD.

- Ďalšie kolo nepriamych rokovaní medzi Spojenými štátmi a Iránom o jadrovom programe Teheránu sa uskutoční v sobotu v Ríme.

- Prezident SR Peter Pellegrini udelil z humánnych dôvodov milosť 43-ročnému mužovi, ktorý z nedbanlivosti zapríčinil dopravnú nehodu a jednou z jej obetí bol aj jeho jediný desaťročný syn. Ide o prvú milosť udelenú súčasnou hlavou štátu.

- Premiér Malajzie a rotujúci predseda Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) Anwar Ibrahim oznámil, že sa tento týždeň stretne so šéfom mjanmarskej junty Min Aun Hlainom v thajskom Bangkoku.

- Hygienici zaznamenali počas uplynulého týždňa medzi členmi komunity žijúcej v podmienkach s nízkym hygienickým štandardom na Kračanskej ceste v Dunajskej Strede šesť nových prípadov ochorenia na vírusovú hepatitídu typu A.

- Návrh k novele zákona o neziskových organizáciách môže neprimerane zasiahnuť do základných práv a slobôd. Vyplýva to zo stanoviska verejného ochrancu práv (VOP) Róberta Dobrovodského, ktorý o ňom v pondelok listom informoval poslancov Národnej rady SR.

- Transakčnú daň, ktorá funguje od 1. apríla, by bolo treba zrušiť. Uviedol to v pondelok v Bratislave prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini na konferencii Vizio Energo.

- Pri požiari v meste Pszow v Sliezskom vojvodstve neďaleko Ostravy zahynulo päť ľudí, z horiaceho objektu sa podarilo evakuovať 12 osôb.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú štvrtý rokovací týždeň aktuálnej 33. schôdze už v pondelok. V úvode dňa diskutujú o návrhu novely zákona o dani z finančných transakcií z dielne opozičnej SaS, ktorá má odstrániť nerovnosť medzi subjektmi v zdravotníctve.

- Bývalý juhokórejský prezident Jun Sok-jol na súde obhajoval svoje rozhodnutie zaviesť stanné právo.

- V blízkosti železničnej stanice Bratislava predmestie zrazil nákladný vlak muža, ktorý mu vošiel do jazdnej dráhy.

- Ministri práce a sociálnych vecí členských štátov EÚ budú na neformálnom zasadnutí vo Varšave rokovať o dopadoch digitalizácie na trh práce, integrácii znevýhodnených skupín a rovnosti na pracovisku.

- Americký prezident Donald Trump v nedeľu uviedol, že očakáva, že urobí rozhodnutie o Iráne veľmi rýchlo. Vyjadril sa po tom, ako obe krajiny oznámili, že ich rozhovory v Ománe boli v sobotu pozitívne a konštruktívne a že sa dohodli na ďalšom stretnutí tento týždeň.

- Konzervatívny ekvádorský prezident Daniel Noboa zvíťazil v nedeľňajšom druhom kole volieb novej hlavy štátu, oznámila volebná komisia. Jeho ľavicová vyzývateľka Luisa Gonzálezová však odmietla uznať výsledky a tvrdila, že došlo k podvodu.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby navštívil jeho krajinu a lepšie tak pochopil devastáciu, ktorú spôsobuje invázia Ruska. Informovala o tom agentúra AFP, na ktorú sa odvoláva TASR.

- Odsúdenie riaditeľky Agentúry pre štátom podporované nájomné bývanie (AŠPNB) Evy Lisovej je zahladené a treba na ňu pozerať ako na nevinnú a bezúhonnú. V reakcii na vyjadrenia opozičných politikov to v nedeľu na sociálnej sieti zopakoval premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Nemecká polícia zadržala v nedeľu nadránom v ikonickej katedrále v Kolíne nad Rýnom piatich Francúzov a jednu Belgičanku s horolezeckým výstrojom, ktorým sa podarilo do tejto katedrály vlámať a chceli na ňu vyliezť.