Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. máj 2025Meniny má Viliam
< sekcia Publicistika

HRABKO: Ak bude Fico zdravý a bude bojovať v kampani, rozhodnú voliči

Juraj Hrabko v TABLET.TV Foto: TASR

Slovensko aktuálne končí ako predsedajúca krajina OBSE, preto sa Ministerská rada pred rokovaním normandskej štvorky o Ukrajine stretla v Bratislave, povedal v Tablet.tv publicista Juraj Hrabko.

Bratislava 15. decembra (Teraz.sk) – Ak predseda Smeru-SD Robert Fico prekoná svoje zdravotné problémy a zapojí sa naplno do predvolebnej kampane Smeru-SD, tak to budú voliči, ktorí v parlamentných voľbách jeho politickú ponuku vyhodnotia. „Bude to férovejší zápas, ako keby bol chorý, alebo pripútaný na lôžko. Takto by to boli férové voľby. Nech rozhodnú voliči,“ reagoval v diskusii na Tablet.tv publicista Juraj Hrabko na skutočnosť, že Robertovi Ficovi problémy s vysokým tlakom neumožnili účasť na výročnom sneme Smeru-SD.

„Ja sa držím zásady, že so zdravím sa nežartuje, ani nehazarduje,“ poznamenal Hrabko. „Mal by mať tú šancu, pokiaľ mu to zdravie dovolí, cestovať po Slovensku a burcovať ľudí k voľbám. Tak isto ako každý iný predseda politickej strany,“ konštatoval Hrabko.

Na margo aktuálneho obvinenia Roberta Fica zo schvaľovania extrémistického trestného činu, Hrabko poznamenal, že citované vyjadrenia z videa Roberta Fica jemu osobne nepripadajú také, že by samy osebe spĺňali kvalifikáciu na spáchanie trestného činu. „Záleží od každého ako číta to vyjadrenie, alebo vyhlásenie Roberta Fica. Prokurátor ho prečítal tak, že existuje dôvod na vznesenie obvinenia. To je fakt, ktorý nám leží na stole a s tým sa bude musieť vysporiadať Robert Fico, prokuratúra a možno aj súd,“ povedal Hrabko.



„Obvinenie bolo vznesené a musí sa s tým Robert Fico vedieť vysporiadať. Ako každý, voči komu je vznesené obvinenie. Bude mať možnosť sa obhájiť a buď sa obháji alebo príde k obžalobe,“ uzavrel Hrabko.


Kauza Andreja Kisku


Šancu hájiť sa má podľa neho aj exprezident Andrej Kiska, voči ktorému bolo vznesené obvinenie kvôli podozreniu zo spáchania daňového trestného činu. „Polícia by mala postupovať podľa hesla "Padni komu padni" bez ohľadu na to, v akom horizonte sa nachádzame pred voľbami. Ak prokurátor dospeje k názoru, že prišlo k dôvodom na vznesenie obvinenia, tak to obvinenie má, samozrejme, vzniesť, to je jeho práca,“ odpovedal Hrabko na otázku, či obvinenie nemôže v tomto čase ovplyvniť predvolebnú kampaň.

Na otázku, prečo vyšetrovanie trvalo tak dlho a prečo sa pri ňom vymenilo viacero vyšetrovateľov, Hrabko odpovedal, že to sú skôr otázky na orgány činné v trestnom konaní, než na politického analytika. „Pána Baštrnáka tiež naháňali dlhší čas, kým ho chytili. Faktom ale je, že po prvý raz nám kandidujú dvaja predsedovia relevantných politických strán, voči ktorým je vznesené obvinenie. To dosť veľa vypovedá o stave slovenskej politiky,“ povedal Hrabko.


Kríza na Ukrajine


V Bratislave prebehla Ministerská rada Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá sa angažuje aj pri riešení konfliktu na Ukrajine. Predseda slovenského parlamentu Andrej Danko, aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák využili prítomnosť ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova na dvojstranné rokovania. Konflikt na Ukrajine bol neskôr hlavnou témou stretnutia normandskej štvorky v Paríži.

Na tému OBSE sa Miroslav Lajčák neskôr stretol aj s generálnym tajomníkom OSN Antoniom Guterrésom. Hrabko reagoval, že politici využívajú stretnutia často aj na neoficiálne prediskutovanie tém, ktoré nie sú oficiálne predmetom rokovania. „Slovensko končí ako predsedajúca krajina OBSE, čo bol dôvod na zorganizovanie takejto konferencie. Je vždy dobré, keď politici, diplomati sa vzájomne rozprávajú, a nemusí to byť práve na tú tému, na ktorú bola konferencia zvolaná. OBSE je jedinou organizáciou, ktorá má "voľný vstup" na Ukrajinu. To znamená, že tie jej poznatky sú oveľa širšie, ako ktorejkoľvek inej organizácie vrátane OSN a všetkých možných ďalších,“ poznamenal Hrabko.

Viacerí ruskí a ukrajinskí politici v reakcii na výsledky summitu normandskej štvorky v Paríži ocenili, že došlo k "odblokovaniu a reštartovaniu" mierového procesu na východe Ukrajiny. Zároveň však konštatovali, že ku "globálnemu zvratu“ nedošlo. „Samozrejme, Rusko je v týchto rokovaniach tvrdé. Uvidíme, ako budú pokračovať sankcie a či vôbec budú pokračovať. Rusko je jednoducho rozhodnuté ísť za svojim cieľom a je na ďalších štátoch, aby sa snažili vysvetliť, že musí aj ono z niečoho ustúpiť,“ uzavrel Hrabko.

Prezident predniesol v parlamente SPRÁVU O STAVE REPUBLIKY

Prezident SR Peter Pellegrini vyzval vládu, aby sa v snahe viesť zahraničnú politiku na všetky štyri svetové strany nevzďaľovala od partnerov v EÚ a NATO.

,aktualizované 

- Izraelská armáda zabila predpokladaného vodcu militantného hnutia Hamas v Pásme Gazy Muhammada Sinwára, potvrdil v stredu izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu upozornil, že ak by Ukrajina nebola pozvaná na júnový summit aliancie NATO, znamenalo by to víťazstvo ruského prezidenta Vladimira Putina nie nad Ukrajinou, ale nad samotnou Alianciou.

- V obci Dolná Mičiná v okrese Banská Bystrica došlo v stredu k zrážke vozidla s medveďom. Medveď je pravdepodobne zranený a môže byť nebezpečný, dohľadať sa ho pokúsi zásahový tím.

- Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti s vyhrážkami generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi a jeho manželke.

- Michal Ščašný skončil na vlastnú žiadosť v pozícii hlavného trénera futbalistov MŠK Žilina. Spolu s ním odchádza z lavičky „šošonov“ aj jeho asistent Patrik Durkáč.

- Rada EÚ na stredajšom zasadnutí prijala právne akty, ktorými zrušila všetky ekonomické sankcie voči Sýrii s výnimkou opatrení založených na bezpečnostných dôvodoch. TASR o tom informuje podľa tlačovej správy Rady EÚ.

- Ústavný súd (ÚS) SR posúdi ústavnosť tohtoročnej novely zákona o neziskových organizáciách, ktorú napadla skupina opozičných poslancov parlamentu.

- Po utorkovom útoku medveďa neďaleko slovinského hlavného mesta Ľubľana je napadnutá žena v kritickom stave.

- Vláda pomôže samosprávam s vyplatením odmeny 800 eur pre ich zamestnancov. Obce, mestá a samosprávne kraje získajú na tento účel viac ako 100 miliónov eur.

- Ruský prezident Vladimir Putin podmieňuje ukončenie vojny na Ukrajine písomným záväzkom západných lídrov, že NATO sa viac nebude rozširovať smerom na východ, ako aj zrušením časti protiruských sankcií.

- Súčasný štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Michal Kaliňák sa stal splnomocnencom vlády SR pre územnú samosprávu. Rozhodla o tom vláda na svojom stredajšom zasadnutí.

- Firmy by mohli dostať od štátu podporu aj v súvislosti s americkými clami, a to rozšírením vonkajších faktorov o nepredvídateľné mimoriadne situácie.

- Britský spisovateľ indického pôvodu Salman Rushdie vyhlásil, že ho potešil najvyšší možný trest odňatia slobody pre muža, ktorý sa ho v roku 2022 pokúsil zavraždiť pri útoku nožom.

- Na stredajšom hlavnom pojednávaní v prípade vraždy študenta Daniela Tupého odmietli vypovedať všetci svedkovia. Traja to odôvodnili tým, že by si výpoveďou mohli privodiť trestné stíhanie.

- Český expremiér a predseda opozičného hnutia ANO Andrej Babiš verí, že ho súd v kauze Farmy Čapí hnízdo (FČH) oslobodí. Povedal to v stredu pred začiatkom pojednávania na Vrchnom súde v Prahe, ktoré v rámci odvolacieho konania pokračuje už tretí deň.

- Slovenskej republike podľa prezidenta SR Petra Pellegriniho chýba dlhodobá vízia, ktorú by napĺňali rôzne vlády naprieč politickým spektrom.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že Rusko pri hraniciach s ukrajinskou Sumskou oblasťou zhromažďuje až 50.000 vojakov. Ukrajinskí predstavitelia v uplynulých dňoch potvrdili, že ruským silám sa v regióne podarilo dobyť niekoľko dedín.

- Na diaľnici D2 v bratislavskom tuneli Sitina smerom do Petržalky sa v ľavom jazdnom pruhu zrazili dve autá. Vodiči hlásia zdržanie 45 minút.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali stredajšie rokovanie 35.schôdze diskusiou o sprísnení pravidiel poberania dávok v hmotnej núdzi. V pléne parlamentu vystúpi v stredu predpoludním aj prezident SR Peter Pellegrini.

- Najvyšší správny súd (NSS) SR čiastočne oslobodil sudcu Juraja K. spod disciplinárneho obvinenia. Uznal ho však za vinného z vedomého porušenia povinnosti sudcu rozhodovať nestranne a nezaujato. Trest mu však neuložil.