Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 30. marec 2025Meniny má Vieroslava
< sekcia Publicistika

KOLLÁR: Ak nič neurobíme, ľudia kvôli úrokom na hypotéke prídu o byty

Boris Kollár v TASR TV Foto: TASR TV

Dialóg medzi parlamentom a vládnym kabinetom musí fungovať aj v prechodnom období úradníckej vlády, povedal v TASR TV predseda NRSR a hnutia Sme rodina Boris Kollár (správa, PODCAST, VIDEO).

Bratislava 9. júna (Teraz.sk) – Úrokové miery na hypotékach, ktoré za posledný rok výrazne narástli, majú v budúcnosti ďalej stúpať a mnohým rodinám, zvyknutým na nižšie splátky z minulosti, môžu spôsobiť existenčnú krízu. Úlohou štátu je vopred pripraviť mechanizmy na to, ako im pomôcť. V TASR TV to povedal predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina).

Problémy sa podľa neho nebudú týkať len mladých rodín, pre ktoré sa hypotéka stane nedostupnou, ale aj tých, ktoré už hypotéku majú, ale skončí sa im fixácia úrokov. „Idú stúpať úrokové miery, ľudia za chvíľu nebudú mať z čoho platiť hypotéky. Niekto platí 300-400 euro mesačne a zrazu bude musieť platiť 800,“ povedal Kollár.



Tvrdí, že systém výstavby lacných štátnych nájomných bytov napriek časovým sklzom v tomto volebnom období stihli kompletne pripraviť a sú podpísané zmluvy na prvých 9000 bytov. „Čakáme ešte na povolenie Európskej komisie,“ konštatuje Kollár.

Tento systém by podľa neho mohol v budúcnosti slúžiť aj ako záchranná sieť pre rodiny, ktorým kvôli dočasnej neschopnosti splácať vysoké hypotéky hrozí vysťahovanie z bytu. „Chceme vytvoriť aj štátnu garanciu strechy nad hlavou,“ tvrdí Kollár, ktorý tento cieľ radí medzi štyri kľúčové predvolebné priority hnutia.



Ľudia, ktorým by z dôvodu neschopnosti splácať zvýšené splátky hypoték hrozilo, že prídu o byt, by mali mať podľa neho možnosť požiadať novovytvorenú štátnu agentúru, aby byt od banky prevzala do svojho vlastníctva. V takomto byte by mohli ďalej bývať ako nájomníci za štátom regulované nájomné. „A ak sa o niekoľko rokov situácia zmení, klesne úroková miera a on si znova vybaví hypotéku, môže agentúru späť požiadať, aby mu byť uvoľnila,“ vysvetľuje Kollár.

Na otázku, prečo vybudovanie systému na výstavbu štátnych nájomných bytov trvalo tak dlho, odpovedal, že okrem všetkých externých faktorov, od covidu, cez konflikt na Ukrajine až po energetickú a inflačnú krízu, sa museli vysporiadať so 6000 pripomienkami v pripomienkovom konaní a zdĺhavé boli aj rokovania o podpore potrebnej legislatívy v parlamente. „Riešili sme to dva a pol roka a keď už to bolo hotové, vždy znova niekto s niečím prišiel. Napokon sme zákon schválili, založili sme agentúru a tento rok vo februári vláda podpísala s dvomi investormi prvých 9000 bytov,“ pripomenul.

Ceny potravín
Systém štátno-súkromnej spolupráce postavený na základe zahraničných modelov neponúkajú v Sme rodina iba na riešenie bytovej otázky, ale aj vysokých cien potravín. Ak by štát vytvoril vlastný systém výkupu, distribúcie a predaja potravín, ktoré by nakupoval o súkromných výrobcov, podľa Kollára by tým vznikla obchodným reťazcom silná konkurencia. „Nebudú mať osempercentnú maržu, ale dvojpercentnú. Takú, akú majú v západnej Európe. Toto sú skúsenosti z Tirolska, Bavorska a Poľska, tam to už funguje,“ tvrdí Kollár. Hnutie pripravuje aj vizionársky digitalizačný projekt a plánuje ponuku bezúročných mikropôžičiek na riešenie jednorazových náhlych výdavkov v rodinách.

Posledné mesiace volebného obdobia
Čo sa týka zvyšku aktuálneho volebného obdobia, Kollár chce urobiť všetko pre dobrú spoluprácu parlamentu a úradníckej vlády, vrátane podpory aktuálnej požiadavky vlády na skrátené legislatívne konanie pri zmene legislatívy v rezorte školstva. „Krajina sa nezastaví preto, že tu máme úradnícku vládu a budú voľby,“ povedal s tým, že doterajšie kroky premiéra Ľudovíta Ódora považuje za korektné.

O prípadnej podpore vlády pri hlasovaní o dôvere sa podľa neho Sme rodina rozhodne až na základe konkrétneho znenia programového vyhlásenia vlády. „Teoreticky si to vieme predstaviť. Ale pán premiér Ódor tam bude do volieb bez ohľadu na to, či mu dôveru vyslovíme alebo nie,“ upozornil Kollár.

Schôdza NR SR v jazdiarni
V lete by mala prebehnúť dlhodobo plánovaná rekonštrukcia hlasovacieho zariadenia v rokovacej sále Národnej rady SR. Predseda parlamentu je však pripravený aj na možnosť, že by si poslanci práve v tomto období vyžiadali mimoriadnu schôdzu parlamentu. „V takomto prípade by sme použili buď starú Národnú radu, alebo zimnú jazdiareň na Bratislavskom hrade. Budeme musieť zapožičať mobilné hlasovacie zariadenie,“ konštatoval Kollár.

Dobrovodský doručil NRSR mimoriadnu správu o porušení práv políciou

Dobrovodský podľa svojich slov zistil skutočnosti nasvedčujúce tomu, že konaním, resp. nekonaním orgánov došlo a dochádza k závažnému porušeniu základných práv a slobôd.

- Fínsky prezident Alexander Stubb na sobotňajšej schôdzke americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi povedal, že je potrebné stanoviť termín pre uzavretie prímeria na Ukrajine.

- Americký prezident Donald Trump nemieni odvolať z funkcie žiadneho z účastníkov skupinového četu v sieti Signal, kde diskutovali o úderoch na jemenských povstalcov.

- Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu opätovne vyzval na rozpustenie Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Ankara a viaceré západné štáty považujú za teroristickú organizáciu.

- Ďalšie ohnisko nákazy slintačky a krívačky aktuálne nie je potvrdené. Testovanie vzoriek sa uskutočňuje na dennej báze.

- Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský doručil Národnej rade (NR) SR Mimoriadnu správu verejného ochrancu práv o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušeniu základných práv a slobôd konaním Policajného zboru.

- Dekanka Filozofickej fakulty v srbskom meste Niš Natalija Jovanovičová sa v nedeľu stala terčom útoku nožom, ku ktorému došlo počas zhromaždenia na podporu vedy.

- Extrémne horúčavy, dlhodobé suchá, prívalové dažde, záplavy či zvýšené riziko lesných požiarov identifikoval vo Veľkom Krtíši projekt Únie miest Slovenska (ÚMS) Klimasken.

- V nedeľu vo veku 90 rokov na následky mŕtvice zomrel americký herec Ricahrd Chamberlain, držiteľ troch Zlatých glóbusov a hviezdy na Hollywoodskom chodníku slávy.

- Na Slovensku nepribudlo k štyrom doterajším žiadne ďalšie ohnisko nákazy slintačky a krívačky. Povedal to v nedeľnej relácii STVR O 5 minút 12 minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD).

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu večer odletí na oficiálnu návštevu Maďarska, kam ho aj napriek zatykaču Medzinárodného trestného súdu (ICC) pozval premiér Viktor Orbán.

- Usmrcovanie dobytka na farme v Medveďove bolo v sobotu 29. marca skončené. V nedeľu sa začne likvidácia dobytka na farme v Ňárade, ktorá bola takisto zasiahnutá ochorením slintačky a krívačky.

- Prokurátora Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Jessyho Hassana našli mŕtveho. Na sociálnej sieti o tom informoval generálny prokurátor Maroš Žilinka.

- V súvislosti so šírením slintačky a krívačky vstúpili do platnosti nové opatrenia na slovenských hraniciach. V spolupráci s veterinármi pokračuje polícia v zabezpečení ich dodržiavania.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú od utorka 1. apríla v rokovaní na 33. schôdzi. Ešte pred riadnou schôdzou ich v utorok od 8.00 h čaká pokus o mimoriadne rokovanie k návrhu na odvolanie ministra obrany Roberta Kaliňáka.

- Ukrajina v sobotu obvinila Rusko zo spáchania vojnového zločinu a z porušenia medzinárodného humanitárneho práva po masívnom útoku na mesto Charkov, ktorý zahŕňal údery na vojenskú nemocnicu.

- Rusko v sobotu oznámilo, že dobylo tri obce na severovýchode, východe a juhu Ukrajiny. Vo svojom postupe tak podľa agentúry AFP pokračuje aj v čase, keď sa americký prezident Donald Trump pokúša dosiahnuť prímerie.

- Dánsko v sobotu kritizovalo piatkové vyjadrenia amerického viceprezidenta J.D. Vancea, ktorý počas návštevy Grónska Kodaň obvinil zo zavedenia nedostatočných opatrení na obranu tohto autonómneho dánskeho územia.

- Bývalý minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák bude od apríla externým poradcom premiéra SR Roberta Fica pre „otázky národnej bezpečnosti“.