Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Albert
Komentár Juraja Hrabka Foto: Teraz.sk

Argument, že zákon podporili aj poslanci Progresívneho Slovenska je nepriestrelný, píše J. Hrabko.

V slovenskom parlamente sa naozaj často nestáva, aby prešiel nejaký návrh mimovládnych poslancov, či už pozmeňujúci k návrhu zákona alebo samotný návrh zákona. Úlohy sú dané a rozdelené spôsobom – my vládneme, vy sa pozeráte. Ale sem-tam sa predsa len udeje, že vládne a mimovládne strany nájdu spoločnú reč. Práve vtedy však treba zbystriť pozornosť, keďže ide o vec neočakávanú a nečakanú. Stále totiž platí známy Murphyho zákon, podľa ktorého keď zasadá parlament, život a majetok občanov sú v ohrození. Práve sa stalo.

Za vládny návrh zákona „o poskytovaní údajov na účel adresnej energopomoci“ hlasovali podľa očakávania poslanci vládnej koalície, ale tiež Progresívneho Slovenska. Teda najsilnejšej mimovládnej strany, ktorá sa netají ani ambíciou vymeniť stávajúcu vládnu koalíciu. Otázku, prečo ju potom podporuje, nateraz možno ponechať bokom, keďže oveľa dôležitejšie je, čo za zákon vlastne podporila. Odpoveď je jednoduchá podobne ako samotný zákon – ide o zákon, ktorý je pre život ľudí v krajine nebezpečný.

Tridsať poslancov PS odhlasovalo, že štát má mať k dispozícii na jednom mieste všetky údaje o ľuďoch, ich majetkoch a súkromnom živote. A to všetko a mnohé iné bez udelenia ich súhlasu. Zhromaždené majú byť na ministerstve hospodárstva, ktoré by malo mať systém proti napadnutiu hackermi zrejme zabezpečený lepšie ako kataster. Ktorý ho mal zabezpečený azda najlepšie, ale iba dovtedy, kým ho hackeri nenapadli.

Povedané v skratke: každá štátna inštitúcia, ktorá má nejaké informácie o občanoch, je povinná ich ministerstvu hospodárstva poskytnúť. A riadne štruktúrované, vláda dokonca navrhla uvádzať aj národnosť, lebo aj podľa národnosti chcela energopomoc zavádzať.

Prirodzene, ak chce štát energopomoc zaviesť, nikto a nič mu v tom nebráni. Podobne ako mu nič, s výnimkou politických následkov, nebráni ju nezaviesť. V každom prípade nejde o žiadnu veľkú matematiku. Navyše, uvedený zákon žiadnu energopomoc nezavádza, to, čo zavádza je neprípustné zhromažďovanie citlivých údajov ľudí. Bez ich predchádzajúceho súhlasu, to treba neustále opakovať. Takže vylúčiť nemožno ani to, že energopomoc nebude žiadna, ale citlivé údaje budú vyzbierané a bude tak možné s nimi narábať inak.

A za toto hlasovali poslanci Progresívneho Slovenska na čele s predsedom M. Šimečkom. Celé zle. Ešteže tento vládny návrh, ktorý bol navyše v skrátenom legislatívnom konaní – aby to náhodou niekomu neprišlo čudné – nepodporili aspoň ostatné mimovládne strany, ktoré si na vládne lepidlo nesadli. To však žiadna útecha nie je, tou by bolo, ak by sa zákon ocitol na Ústavnom súde, aj s požiadavkou na okamžité pozastavenie jeho účinnosti.

K tradičnej poznámke pod čiarou tentoraz patrí, že tak, ako na Slovensku zlyhala demokracia pod vedením sociálnych demokratov, rovnako môže zlyhať aj demokracia pod vedením progresívcov. Horší zákon si totiž na podporu vládnej koalície už vybrať ani nemohli, pričom radosť koalície je nielen ohromná, ale aj oprávnená – argument, že zákon podporili aj poslanci Progresívneho Slovenska je totiž nepriestrelný. Je to fakt.

Kmec: Slovensko z piatej platby z plánu obnovy nepríde ani o euro

Podpredseda vlády pripomenul, že paralelne s tým prebieha aj revízia plánu obnovy.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v utorok do programu návrhy zmien v druhom dôchodkovom pilieri a v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré v pondelok (7. 4.) schválila vláda.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR majú o novele zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS rokovať až v utorok 15. apríla.