Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 8. máj 2025Meniny má Ingrida
< sekcia Publicistika

KOMENTÁR J. HRABKA: Čas volieb

Komentár Juraja Hrabka Foto: Teraz.sk

Publicista Juraj Hrabko komentuje aktuálne dianie v parlamente pred eurovoľbami.

Aktuálne dianie v parlamente, v ktorom prichádza k nedorozumeniu vo vnútri vládnych ako aj mimovládnych strán, má iba jednu príčinu – nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu. Budú o mesiac, čo je zároveň aj najvyšší čas na spustenie ozajstnej kampane, ak v nich chcú a majú byť kandidujúce subjekty úspešné. Teda získať najmenej päť percentnú podporu voličov, čo je základný predpoklad, aby sa strana či koalícia vôbec dostali do počítania a prepočítavania mandátov.

Nebude to ľahké. Nielen kvôli doteraz vždy najnižšej účasti voličov na Slovensku v eurovoľbách, ale aj kvôli celkovému vnímaniu dôležitosti týchto volieb, ku ktorým tentoraz zrejme pribudne aj tzv. voličská únava. Nedávno boli prezidentské voľby, pred nimi voľby parlamentné a obe sa vyznačovali vyššou účasťou voličov ako obvykle. Isto, nedá sa vylúčiť, že voliči konečne prišli na chuť voľbám a začali sa na nich vo väčšej miere aj zúčastňovať, čo by bolo iba fajn. Aj preto, lebo stále platí, že ak nevládne ľud, vládne niekto iný.

Tak parlamentné ako aj prezidentské voľby mali jasných rivalov. V tých prvých to bol súboj Smer-SD vs. Progresívne Slovensko. V druhých – ktoré mali byť vzhľadom na krátkosť času od parlamentných volieb aj akýmsi reparátom – to boli P. Pellegrini vs. I. Korčok. V súvislosti s eurovoľbami to zatiaľ nevidieť, aj vzhľadom na povolebné sformovanie sa strán do vládnej a mimovládnej pozície. Lenže v takýchto blokoch sa kandidovať nedá, aj v európskych voľbách kandidujú politické strany, hoci medzi nimi je aj jedna koalícia. Strany sa tak potrebujú vzájomne vymedziť nielen po osi vládnej a mimovládnej, ale tiež v ich rámci.

Čo je aj jeden z hlavných dôvodov odkladania hlasovania o zákonoch či personálnych otázkach, ktoré boli vo vládnej koalícii dohodnuté a už dohodnuté nie sú. Napríklad. Na druhej strane zase vidno rozpad koalície mimovládnej, kedy verejné protesty organizuje už iba jedna z nich, bez účasti ďalších. Tiež iba napríklad. A je to iba vonkajšok – vo vnútri parlamentu sú obidve koalície – vládna aj mimovládna – rozdelenejšie a oddelenejšie omnoho viac, ako sa na verejnosti tvária. Dá sa to prečítať z návrhov zákonov jednotlivých strán, diskusií aj samotných hlasovaní.

Je prirodzené, že každý subjekt, ktorý sa rozhodol vstúpiť do eurovolieb, chce byť v nich aj úspešný. Jasné, niekomu ide iba o počet mandátov, ktoré v nich získa, iný zase len pokúša šťastie. A to sa v blokoch robiť nedá, je potrebné sa od iných strán odlíšiť a vymedziť, voličov presviedčať a presvedčiť, prečo je lepšie dať hlas strane tej, a nie hentej. Všetko ostatné počká a čo nepočká, to nech si vládne strany zariadia ako chcú, veď majú v parlamente väčšinu. Napokon, pre politické strany nie je nič dôležitejšie ako voľby, ktoré rozhodnú o ich najbližšom osude.

Akokoľvek, aj keď sú voľby do Štrasburgu dôležité, dôležitejšia je a bude politická situácia na Slovensku. Aj v tom zmysle, že kým pred voľbami strany majú pracovať stranícky, po voľbách by už mali pracovať politicky. Je v tom rozdiel. Zásadný. Napríklad, jedno z najfalošnejších parlamentných hesiel znie, že treba podporiť každý dobrý návrh, pričom je jedno, kto ho predkladá. Nie je to však vôbec jedno – ani prakticky a ani politicky.

Z komína stúpa čierny dym, konkláve nezvolilo pápeža

V nasledujúce dni budú kardináli takýmto spôsobom výsledky voľby oznamovať dopoludnia a podvečer po každých dvoch kolách voľby. Očakáva sa, že konkláve bude krátke, trvajúce len niekoľko dní.

,aktualizované 

- Futbalisti Paríža St. Germain budú 31. mája v Mníchove súpermi Interu Miláno vo finále Ligy majstrov. Hráči francúzskeho šampióna po minulotýždňovom víťazstve 1:0 na pôde FC Arsenal zvládli aj stredajšiu domácu odvetu, v ktorej zdolali anglického súpera 2:1.

- Rusko v stredu údajne zostrelilo niekoľko ukrajinských dronov smerujúcich na Moskvu. Stalo sa to v čase, keď do krajiny pricestovali viacero zahraničných predstaviteľov pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny, oznámil primátor Moskvy Sobjanin.

- Komínom Sixtínskej kaplnky vyšiel čierny dym. Pápeža nateraz teda nezvolili.

- Polícia vykonala nočnú raziu na klinike Los Olivos v Buenos Aires s cieľom získať kompletnú zdravotnú dokumentáciu zosnulého legendárneho futbalistu Diega Maradonu. Stalo sa tak na základe súdneho príkazu.

- Estónsko nedovolí slovenskému vládnemu špeciálu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) prelet cez svoje územie. Premiér to označil za úmyselný pokus zmariť jeho návštevu Moskvy. Informoval o tom na sociálnej sieti.

- Platforma pre demokraciu apeluje na poslancov Národnej rady SR, aby novelu zákona o neziskových organizáciách napadli na Ústavnom súde (ÚS) SR. TASR o tom informovali predstavitelia platformy.

- Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa v stredu popoludní zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde sa oficiálne začalo konkláve. Zvolia na ňom nástupcu zosnulého pápeža Františka, informuje TASR.

- Cieľom Slovenska je, aby sa obnovili medzivládne konzultácie s Českou republikou, ktoré sú prejavom nadštandardných vzťahov krajín. Počas návštevy Prahy to uviedol predseda Národnej rady SR Richard Raši s tým, že spolupráca krajín naplno funguje.

- Novou generálnou riaditeľkou Slovenského národného múzea (SNM) sa stala Andrea Predajňová. Do funkcie ju v stredu vymenovala ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na základe výsledkov výberového konania.

- Prezident Peter Pellegrini vymenoval v stredu päť nových sudcov všeobecných súdov. Vo svojom príhovore v Prezidentskom paláci podčiarkol, že funkcia sudcu nie je iba prácou, ale celoživotným poslaním spojeným s veľkou cťou i zodpovednosťou.

- Útoky na sudcov sú aj útokmi na spravodlivosť a nezávislosť justície. Povedal to prezident SR Peter Pellegrini v súvislosti so stredajším ozbrojeným prepadnutím martinskej sudkyne vo svojom príhovore k vymenovaniu nových sudcov všeobecných súdov.

- Snahy premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR majú v roku 2025 zarábať takmer 6900 eur. Poslanci, ktorí žijú mimo Bratislavského kraja, majú dostávať celkovo vyše 7300 eur.

- Estónsko, Lotyšsko a Litva údajne svetovým lídrom zakázali prelet cez svoj vzdušný priestor pri ich ceste do Moskvy na oslavy Dňa víťazstva 9. mája.

- Opozícia vyzýva predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), aby v záujme Slovenska zrušil svoju plánovanú cestu na oslavy 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve.

- Plánovaná návšteva Moskvy slovenským premiérom Robertom Ficom je jeho suverénnym rozhodnutím. Je to vizitka jeho osoby. Uviedla to predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová po stretnutí s predsedom Národnej rady SR Richardom Rašim v Prahe.

- Informačný systém Agis na Pôdohospodárskej platobnej agentúre funguje, jeho dodávateľ si však neplní zmluvné povinnosti. PPA však plní akreditačné kritériá. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč.

- Úrad na ochranu ústavy v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko klasifikoval tamojšiu organizáciu strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) ako preukázateľne pravicovo-extrémistickú.

- Dlh v zdravotníctve vlani predstavoval 810,03 milióna eur, medziročne poklesol o sedem miliónov eur. Podobne ako v predchádzajúcom období aj v minulom roku vývoj dlhu ovplyvnilo oddlžovanie.