Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 3. december 2024Meniny má Oldrich
< sekcia Publicistika

KOMENTÁR: Po voľbách v Brandenbursku - krajná pravica v Nemecku silnie

Foto: Teraz.sk

Zvýšené napätie vyvolané migráciou využila v Brandenbursku krajná pravica, píše Ján Šmihula.

Tri týždne po krajinských voľbách v Durínsku a v Sasku pristúpili včera k volebným urnám aj obyvatelia tretej východonemeckej spolkovej krajiny - Brandenburska. Keďže išlo o posledné tohtoročné krajinské voľby v Nemecku, považovali sa za dôležitý test dôvery vláde kancelára Olafa Scholza pred budúcoročnými septembrovými voľbami do Spolkového snemu (Bundestagu).

A nielen to! Po nedávnych volebných úspechoch krajnej pravice v Durínsku a v Sasku sa na túto spolkovú krajinu upierali zraky mnohých s otázkou ako tam obstojí pravicovo-populistická Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorú Brandenburský úrad na ochranu ústavy klasifikuje ako skupinu podozrivú z extrémizmu. Šéfka nemeckej diplomacie Annalena Baerbocková dokonca varovala, že krajinské voľby v Brandenbursku ukážu, ako sa bude Nemecko vnímať v zahraničí. Teda význam volieb ďaleko presahoval hranice tejto spolkovej krajiny.

Premiér Dietmar Woidke, ktorý vládne v Brandenbursku 11 rokov, vsadil v predvolebnej kampani všetko na jednu kartu, pričom vyhlásil, že v prípade víťazstva AfD zo svojho postu odstúpi. Ním vedení sociálni demokrati voľby napokon tesne vyhrali, keď získali 30,9 % hlasov voličov, ale vari nikdy pred tým nestál pred tak zložitou úlohou pri zostavovaní vlády ako tomu bude teraz.

Jeho doterajší koaliční partneri Kresťanskodemokratická únia (CDU) a Zelení si značne pohoršili. Kresťanskí demokrati obsadili so ziskom 12,1 % až štvrté miesto - je to ich najhorší volebný výsledok od opätovného zjednotenia Nemecka a Zelení sa do krajinského parlamentu ani nedostali. Do zloženia krajinskej vlády môže výrazne prehovoriť nová ľavicová Aliancia Sahry Wagenknechtovej (BSW), ktorá skončila so ziskom 13,5 % na treťom mieste, čím potvrdila svoje etablovanie sa na nemeckej politickej scéne.

V súvislosti s volebnou výhrou brandenburského premiéra Woidkeho nemožno nepoukázať na jeden paradox. Aj keď nemecká SPD oslavuje v tejto spolkovej krajine víťazstvo, to sa jej nepodarilo vďaka spolkovému kancelárovi Olafovi Scholzovi a ním vedenej SPD, ale práve naopak. Dietmar Woidke sa totiž pred voľbami výrazne vyhranil tak voči kancelárovi Scholzovi, ako aj voči celonemeckej SPD a táto stratégia zohrala v krajinských voľbách rozhodujúcu úlohu.

Voľby v Brandenbursku značne ovplyvnila ostrá diskusia o obmedzení migrácie. Túto tému ešte viac zvýraznila tragédia, ku ktorej došlo koncom augusta na slávnostiach v Solingene. Mladý Sýrčan, žiadateľ o azyl, ktorý prišiel do Nemecka v roku 2022, dobodal v tomto meste ležiacom v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko na smrť troch ľudí a ďalších piatich ťažko zranil. Nelegálna migrácia sa razom stala najvyostrenejšou vnútropolitickou témou v krajine. Aj preto, že v Nemecku žilo ku koncu júna takmer tri a pol milióna utečencov, čo je najviac od roku 1950.

Zvýšené napätie vyvolané migráciou využila krajná pravica v Brandenbursku, čo potvrdil aj politológ z univerzity v Postupimi Werner Kraus, ktorý pre Ippen.Media povedal, že „táto téma prospela najmä AfD“.
Na víťaznej vlne sa cítia byť pravicoví radikáli z Alternatívy pre Nemecko, ktorým voliči odovzdali 29,2 % hlasov. Oproti predchádzajúcim voľbám si polepšili o takmer 6 %. A hoci sa krajinskej AfD volebný cieľ - poraziť sociálnych demokratov - nepodarilo splniť, zaostala za nimi doslova len o vlások. I preto predsedníčka strany Alica Weidelová vyhlásila, že na východe Nemecka je AfD „najsilnejšou stranou“.

Po tohtoročných katastrofálnych výsledkoch, ktoré si zaknihovali nemeckí sociálni demokrati v júnových voľbách do Európskeho parlamentu a v krajinských voľbách v Durínsku a v Sasku, si môžu po včerajšku mierne vydýchnuť. Nemožno sa diviť, že z prvej reakcie Olafa Scholza na výsledky volieb v Brandenbursku bolo cítiť úľavu i spokojnosť. „Je to predsa super, že sme vyhrali,“ tešil sa z New Yorku, kde sa zúčastňuje na samite OSN.

Kancelár Scholz by ale nemal spoza veľkej mláky príliš jasať, pretože rok pred voľbami do Spolkového snemu je ním vedená koalícia medzi Nemcami taká nepopulárna ako nikdy pred tým. Na základe výsledkov Allensbachovho inštitútu pre výskum verejnej mienky, ktoré boli zverejnené koncom minulého týždňa, len 3 % (slovom iba tri percentá!) Nemcov si myslí, že jeho ´semaforová´ vládna koalícia zložená zo sociálnych demokratov, zelených a liberálov z FDP je pre krajinu dobrá. Je zrejmé, že tento fakt ignorovať nemožno!