Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia Publicistika

KOVÁČ: Pozlátenú sochu na vrchu Slavína reštaurovali, priťahuje blesky

Robert Kováč a Ivo Štassel v TASR TV Foto: TASR TV

Socha vojaka na vrchole obelisku symbolicky kompenzuje dôsledky necitlivého postupu úradov totalitného režimu, ktoré nechali zbúrať vežu neďalekého kostola na Kalvárii (správa, PODCAST, VIDEO).

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Bratislava 3. apríla (Teraz.sk) – Monumentálnu sochu vojaka s pozláteným vrcholom na centrálnom žulovom pylóne pamätníka Slavín museli pred niekoľkými rokmi kompletne reštaurovať, okrem iného aj preto, že ako široko – ďaleko najvyšší bod terénu priťahuje blesky. V TASR TV to povedal riaditeľ Marianum - Pohrebníctva mesta Bratislavy Robert Kováč pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Bratislavy a zároveň 65. výročia uvedenia Slavína do prevádzky, ktoré si pripomenieme 4. apríla.

„Bol zreštaurovaný pylón, Trizuljakova socha a mozaikový strop obradnej miestnosti,“ doplnil riaditeľ organizácie, ktorá má na starosti aj bratislavské vojnové cintoríny, vrátane 10 000 štvorcových metrov areálu pamätníka Slavín.

Obradná miestnosť sa nachádza vo vnútri pamätníka, kam sa verejnosť bežne nedostane. „Na našom webovom sídle si môžu návštevníci kedykoľvek pozrieť virtuálnu prehliadku Slavína, dostanú sa aj dnu do obradnej miestnosti. Je tam nasnímaný aj ten mozaikový strop,“ upozornil Kováč.

Počas mestských dní od 26. - 27. apríla budú podľa neho organizované aj prehliadky obradnej siene a podzemných priestorov Slavína, takže sa tam verejnosť bude môcť pozrieť aj fyzicky.

Pozrite si rozhovor v TASR TV:


Socha vojaka na vrchole obelisku do istej miery symbolicky kompenzuje dôsledky necitlivého postupu úradov totalitného režimu, ktoré v čase výstavby Slavína nechali pod zámienkou narušenej statiky zbúrať vežu neďalekého kostola na Kalvárii. „Kostol mal 50 metrovú vežu a keďže ten kopec je vyššie, bola by o niečo vyššia, ako tá na Slavíne,“ vysvetľuje riaditeľ bratislavského Mestského ústavu ochrany pamiatok, historik Ivo Štassel.

Proti zámeru zbúrať kostolnú vežu sa postavil aj samotný autor sochy sovietskeho vojaka na Slavíne Alexander Trizuljak, a keď neuspel, rozhodol sa pre netradičný krok. „Bol to hlboko veriaci človek. Ak sa pozriete na tú sochu odzadu, uvidíte, že do nej zakomponoval kríž. Tvorí ho žrď vlajky a samopal, ktorý má vodorovne. Tým pádom akoby symbol z Kalvárie preniesol na Slavín,“ upozornil Štassel.

Aj samotné začiatky budovania cintorína boli podľa neho poznačené dobou krátko po skončení 2. svetovej vojny. Na jar 1945 bolo podľa neho mesto Bratislava, ale aj priľahlý región plné improvizovaných vojnových cintorínov. „Radnica preto hľadala podľa územného plánu miesto na centrálny cintorín,“ konštatuje historik.

Vypočujte si rozhovor v podobe PODCASTU:


Keďže ani začiatkom roka 1946 rozhodnutie nepadlo, začali byť podľa neho nervózni vojaci zo sovietskej posádky. „V januári 1946 prišli piati ozbrojení dôstojníci na magistrát, vytiahli zodpovedného úradníka von, nasadili ho do auta, že idú hľadať miesto. A žiadne územné plány ich nezaujímajú, lebo do februára musia byť všetci pochovaní,“ konštatoval Štassel s tým, že kopec nad mestom sa dôstojníkom páčil. „Nedali mestu na výber, o týždeň sa začali výkopové práce,“ konštatoval historik.

Samotná výstavba pamätníka prebiehala v rokoch 1957-1960 podľa návrhu architekta Jána Svetlíka a jeho vzhľad bol poznačený dobovými vplyvmi. „Komisia povedala, že Svetlík musí dať pylón excentricky voči cintorínu, aby bol z Malinovského ulice, dnes sa volá Šancová, dobre viditeľný na osi. Naviezli tam kopu zeminy, aby ho ešte nadvihli a pylón mal už skoro 40 metrov. Tým pádom je to aj bariérové, je tam schodisko. Ale urobili to tak, aby bol pylón naozaj viditeľný z celého mesta,“ povedal Štassel.

Do roku 1989 navštevovali Slavín všetky zahraničné delegácie v Bratislave, napríklad aj kubánsky vodca Fidel Castro, ale často prichádzajú aj v rokoch po Nežnej revolúcii. Ak sa napríklad v Bratislave nachádza predstaviteľ niektorej z krajín bývalého Sovietskeho zväzu, zvykne tiež navštíviť tento cintorín. V čase summitu Bush – Putin v Bratislave v roku 2005 tak urobil aj ruský prezident.

„Je to pomník osloboditeľov Bratislavy a západného Slovenska, ktorí zahynuli v bojoch o oslobodenie v roku 1945. Je tam šesť hromadných hrobov a 317 individuálnych hrobových miest,“ konštatoval Kováč. Spolu takmer 7000 pochovaných podľa neho dnes už nie je možné roztriediť podľa národností, zahŕňali však všetky, čo vtedy patrili do Sovietskeho zväzu, Rusov, Bielorusov, Ukrajincov, Gruzíncov, Kazachov a ďalších. „Boli tam pochované aj civilné osoby, ktoré v tom období zomreli vo vojenských nemocniciach na západnom Slovensku,“ doplnil Štassel.

Napriek ideologickým tlakom na tvorcov pamätníka bol podľa neho napokon architektonicky zvládnutý celkom dobre. „Stále je to pamätník oslobodenia Bratislavy, je to monument, ktorý je hodný úcty. Je pod ním pochovaných niekoľko tisíc ľudí,“ uzavrel historik.

- V pondelok napoludnie sa skončila likvidácia doterajších ohnísk ochorenia slintačka a krívačka (SLAK) vrátane farmy Dolný Štál. Zatiaľ nie je nové ohnisko ochorenia. Doteraz sa prihlásilo u veterinárov 1800 čiernych chovov, uviedol minister pôdohospodárstva Takáč.

- Inštitút informatiky a štatistiky Infostat odmieta, že by výsledky politických prieskumov mal k dispozícii ktokoľvek iný ako samotná inštitúcia. Nemá ich ani Štatistický úrad SR, ktorý je zriaďovateľom Infostatu, ani žiadna politická strana.

- Viac než polovica Čechov sa prikláňa k názoru, že k ukončeniu vojny na Ukrajine a dosiahnutiu mieru by malo dôjsť aj za cenu územných ústupkov zo strany Ukrajiny. Prípadné vyslanie vojakov na mierovú misiu je podľa aktuálneho prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky.

- Neznámy páchateľ mal v bratislavskom obchodnom centre na Ivanskej ceste z uzamknutého auta ukradnúť 800 eur. Na sociálnej sieti o tom informovala bratislavská krajská polícia, ktorá zároveň žiada verejnosť o pomoc pri vyšetrovaní tohto činu.

- V americkom štáte New York havarovalo malé lietadlo so šiestimi ľuďmi, informovali miestne úrady a média.

- Južná Kórea a Vietnam odsúhlasili rozšírenie hospodárskej spolupráce po stretnutí ministrov.

- Európska komisia (EK) oznámila nový trojročný finančný balík pomoci pre Palestínčanov v celkovej hodnote až 1,6 miliardy eur, informuje TASR.

- Opozičná strana SaS víta rozhodnutie prezidenta SR Petra Pellegriniho vetovať novelu zákona, ktorá zavádza pre generálneho prokurátora nárok na výsluhový dôchodok po štyroch rokoch funkčného obdobia. Vyplýva to z vyjadrenia poslanca Národnej rady SR Ondreja Dostála.

- Vo veku 88 rokov zomrel 10. apríla jeden z najvýznamnejších odborníkov na internú medicínu Jaroslav Daniška.

- Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) chce iniciovať poslanecký prieskum v Štatistickom úrade (ŠÚ) SR. Podľa šéfa PS Michala Šimečku totiž úrad, respektíve Infostat, pracuje ako „PR agentúra“ Smeru-SD.

- Ďalšie kolo nepriamych rokovaní medzi Spojenými štátmi a Iránom o jadrovom programe Teheránu sa uskutoční v sobotu v Ríme.

- Prezident SR Peter Pellegrini udelil z humánnych dôvodov milosť 43-ročnému mužovi, ktorý z nedbanlivosti zapríčinil dopravnú nehodu a jednou z jej obetí bol aj jeho jediný desaťročný syn. Ide o prvú milosť udelenú súčasnou hlavou štátu.

- Premiér Malajzie a rotujúci predseda Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) Anwar Ibrahim oznámil, že sa tento týždeň stretne so šéfom mjanmarskej junty Min Aun Hlainom v thajskom Bangkoku.

- Hygienici zaznamenali počas uplynulého týždňa medzi členmi komunity žijúcej v podmienkach s nízkym hygienickým štandardom na Kračanskej ceste v Dunajskej Strede šesť nových prípadov ochorenia na vírusovú hepatitídu typu A.

- Návrh k novele zákona o neziskových organizáciách môže neprimerane zasiahnuť do základných práv a slobôd. Vyplýva to zo stanoviska verejného ochrancu práv (VOP) Róberta Dobrovodského, ktorý o ňom v pondelok listom informoval poslancov Národnej rady SR.

- Transakčnú daň, ktorá funguje od 1. apríla, by bolo treba zrušiť. Uviedol to v pondelok v Bratislave prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini na konferencii Vizio Energo.

- Pri požiari v meste Pszow v Sliezskom vojvodstve neďaleko Ostravy zahynulo päť ľudí, z horiaceho objektu sa podarilo evakuovať 12 osôb.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú štvrtý rokovací týždeň aktuálnej 33. schôdze už v pondelok. V úvode dňa diskutujú o návrhu novely zákona o dani z finančných transakcií z dielne opozičnej SaS, ktorá má odstrániť nerovnosť medzi subjektmi v zdravotníctve.

- Bývalý juhokórejský prezident Jun Sok-jol na súde obhajoval svoje rozhodnutie zaviesť stanné právo.

- V blízkosti železničnej stanice Bratislava predmestie zrazil nákladný vlak muža, ktorý mu vošiel do jazdnej dráhy.