Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Publicistika

Mr. Marcel, Wendy GOLDener a krásny príbeh Timoteja Zuzulu

Na snímke slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová, ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Medaily sa niekedy nerobia ani pri super výkonnosti. Čerstvé príklady - Velez-Zuzulová, Vlhová, Pinturault, Kristoferssen.

St. Moritz 20. februára (TASR) - Historické okamihy, ako takmer vždy, lenže tentoraz aj so slovenskou pečaťou. Určite by sa aj táto téza, ako jedna z viacerých, šikla k spätnému pohľadu na 44. majstrovstvá sveta v alpských lyžiarskych disciplínach.

Vo švajčiarskom St. Moritzi sa najprv veľa hovorilo o sebazaprení a bojovnosti americkej zjazdárskej divy Lindsey Vonnovej, ktorej úsilie bolo napokon korunované bronzom v zjazde. Medzitým prišla na rad neskutočná smola domáceho "maznáčika" - Lara Gutová k bronzu v super-G ďalšiu medailu nepridala, lebo sa kuriózne a sezónne osudovo zranila medzi dvoma časťami kombinácie. V súťaži alpskej všestrannosti sa organizujúca krajina paradoxne tešila z prvého titulu na ceste nečakaného súťažného ťaženia. V druhej súťažnej polovici sa nablýskanými a strojovo presne fungujúcimi majstrovstvami prehnal tieň aféry vojenského lietadla.

Na konci už boli tradiční hrdinovia. Rakúšan Marcel Hirscher totálne ovládol technické disciplíny a s dvoma zlatými plus striebrom z kombinácie dostal neoficiálny titul "Mr. Champion". A na poslednú chvíľu tak pred helvétskeho konkurenta posadil svoju krajinu na medailový trón. Medzi ženami boli tri veľké postavy, každá ináč. Francúzka Tessa Worleyová ako jediná získala dva tituly - v obrovskom slalome a v súťaži tímov. Dve cenné kovy má aj Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorá sa z emocionálneho pohľadu stala miláčikom podujatia s premenovaním Wendy Goldener (v nemčine doslova Wendy Zlatá). Mikaelu Shiffrinovú nepremenovali, ale Američanka pristála v análoch ako zjazdárka, ktorá na troch šampionátoch a na jednej zimnej olympiáde, teda na všetkých štyroch vrcholných podujatiach v intervale štyroch rokov vyhrala štyri zlaté medaily v slalome.

A áno, slalom bol aj frekventovaný výraz slovenskej účasti na MS. Skvelé štvrté miesto 21-ročnej Petry Vlhovej tienili strata 11 stotiniek na pódium a výpadok 32-ročnej Veroniky Velez-Zuzulovej, ktorá vo svojej úplne poslednej jazde šampionátovej kariéry prišla o vytúženú medailu. Obe Slovenky však očarili svojou slalomovou fazónou v súťaži družstiev a priniesli esenciu strieborného úspechu. Aktuálne i historicky hodnotného.

"To bolo skvelé. Výborné! Najväčšie obavy som mal z Nemcov. Hoci tam proti nám neštartoval Linus Strasser, rýchlo vie jazdiť aj Luitz. Tušil som, že potom najmä dievčatá ujdú Taliankam a zdolali sme aj silné Švajčiarsko. Vlastne všetky tímy nastúpili v silnom zložení okrem amerického, kde Mikaeala Shiffrinová absentovala, lebo vedela, že jej družstvo je bez šance. Bola to úžasná súťaž a my sme ju absolvovali vo veľkom štýle a v atmosfére súdržnosti," ponúkol svoju retrospektívu Timotej Zuzula, otec a dlhoročný odborný mentor slovenskej lyžiarskej jednotky.

A nepreháňal ani trochu. Veď aj rakúska tlačová agentúra APA, ktorá má servis preplnený individuálnymi triumfami svojich hviezd, zaradila súťaž tímov medzi "hajlajty" šampionátu. S charakteristikou: "Samotné preteky boli divácky hit, ale pre Rakúsko znamenali prepad." O paralelkovej vyraďovačke sa veľa hovorilo aj v zlatom Francúzsku. Švajčiari si brúsili zuby na titul, ktorý by im zaistil prvenstvo v medailovom zrkadle, ale okrem neomylne víťaziacich Sloveniek im ho vyfúkol aj Andreas Žampa, ktorého čas bol rozdielový v konečnom účtovaní remízového duelu.

Vari najviac, aspoň teda v deň súťaže zarezonoval jej priebeh v Nemecku. Vyvážená zostava, v ktorej si tréneri v 1. kole dovolili nepostaviť víťaza nedávneho paralelného slalomu Svetového pohára, mala Nemecku zabezpečiť prvú medailu v siedmej z jedenástich súťaží. Napokon sa Nemecko jediného kovu dočkalo až na úplný záver podujatia a svoju slalomársku žiaru na bronz pretavil Felix Neureuther. Veterán, ktorý v súťaži tímov senzačne prehral svoj súboj s Matejom Falatom, čím súpera pustil na cenným kovom vydláždenú cestu. A vo svojej krajine vyvolal negatívny rozruch. Neureutherova individuálna medaila zachránila tradičnú zjazdársku krajinu od úplnej blamáže, ale Nemecko je v medailovom hodnotení až jedenáste.

To Slovensku medailové zrkadlo ukázalo prívetivú tvár, ôsme miesto, po boku Lichtenštajnska a pred Švédmi či Talianmi. História sa nebude pýtať, v akej súťaži kto ktorú medailu získal. Na druhej strane v slovenskom tábore bude ešte chvíľu pretrvávať pocit sklamania zo ženskej slalomovej soboty. "Na majstrovstvách sveta sú to preteky, kde sa počíta medaila. Tá sa zaznamenáva v análoch. A hovorí sa o tých, ktorí získali medailu, o ostatých nie. No ja si myslím, že St. Moritz bol krásny príbeh. Každý, kto šampionát navštívil alebo ho sledoval v televízii, mal nejaké emócie. Áno, my cítime aj frustráciu, ale to sa v športe stáva. Nepriali sme si to ani my, ani naši fanúšikovia, ale je to realita, súčasť nášho športu. Je to hra," konštatoval Zuzula.

Muž, ktorý patrí medzi jasné symboly slovenského zjazdárskeho športu. Multiakčný nadšenec. Od konca 90-tych rokov pôsobil ako osobný i štátny tréner, ako zväzový delegát, staviteľ tratí na významných svetových podujatiach, a často aj ako servisman a manuálny pracovník v minitímoch excelentnej športovkyne Veroniky Velez-Zuzulovej. A predovšetkým bol vždy otec, Timotej Zuzula: "Počas celej jej kariéry, keď sa jej nedarilo, alebo mala takúto smolu, som sa vyhýbal hanlivým slovám. Bol som na ňu tvrdý v príprave a aj po súťažiach. Lenže skôr som jej to kriticky zrátal vtedy, keď mala dobrý výsledok, ale dalo sa ísť aj lepšie." A dodal, že príbuzensky blízky vzťah prekrýva aj vzťah profesionálny: "Žiadny pretekár nejde na štart s tým, že spraví chybu, alebo že sa nepokúsi o úspech. Každý chce podať maximálny výkon."

O tom niet pochýb, že Veronika Velez-Zuzulová spravila pre úspech maximum. Do St. Moritzu napokon pricestovala skôr ako plánovala, aby pomohla slovenskému tímu v národnej súťaži. Spolu s Petrou Vlhovou jazdili na všetkých fórach MS vo fantastickej fazóne. Samotná Veronika predviedla najprv štyri parádne paralelné ukážky kumštu medzi bránkami a svojim súperkám nedala žiadnu šancu. V piatej jazde a prvej v klasickom slalome sa viezla na medailovej vlne. Tá ju napokon v šiestej a záverečnej potopila. Stalo sa už aj tým najväčším šampiónkam.

Petra Vlhová predviedla podobné tímové parametre, všetko vyhrala a pred slalomom zašla ešte dve jazdy v obrovskom slalome, ktoré jej vyniesli excelentné 8. miesto. V slalome potom ďalšie dve na ešte úžasnejšiu štvrtú priečku. "Po prvom kole bola Veronika tretia a Petra štvrtá, bolo to tam natesno. Veronike sa potom stalo to, čo sa jej stalo a Peťa mohla ísť na pódium. Nevyšlo to, ale Petra má ešte všetko pred sebou. Tie medaily u nej určite ešte prídu," zdôraznil Timotej Zuzula.

A do budúcnosti nenechal len tento individuálny odkaz. Lyžiar telom i dušou počas celej kariéry svojej dcéry bojoval s rôznymi prekážkami. Často aj na úrovni národnej asociácie, tiež v časoch pred jej transformáciou z pôvodného zväzu: "Ja si myslím, že podmienky v našom alpskom lyžovaní sa budú zlepšovať pre pretekárov, ktorí prídu po nás. Ale prirodzene musia mať na to výkonnosť. Lebo bez výkonnosti sa medaily robiť nedajú".

Medaily sa niekedy nerobia ani pri super výkonnosti. Čerstvé príklady - Velez-Zuzulová, Vlhová, Pinturault, Kristoferssen.