Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 17. apríl 2025Meniny má Rudolf
< sekcia Publicistika

Mazurské jazerá sú rajom pre všetkých, čo majú radi vodu a bicykel

Mazurské jazerá v Poľsku pri meste Olštýn. Všade sú pieskové pláže. Foto: Teraz.sk - Jaroslav Taldík

Jazerá sú ideálnou dovolenkovou voľbou nielen pre aktívnych ľudí, ale aj pre rodiny s malými deťmi.

Po niekoľkých dňoch strávených v prekrásnom pobrežnom meste Gdansk a kúpaní sa v Baltskom mori, o čom som písal TU, som sa tak nejak spontánne rozhodol zamieriť na východ.

Mesto Olštýn som si vybral z jedného dôvodu. Na internete som si našiel, že práve niekde tu začínajú Mazurské jazerá, čo je sústava viac ako 2000 jazier, ktoré sa rozkladajú na ploche vyše 39-tisíc hektárov. Jazerá sú to rôzne, od malých rybníčkov až po tie obrovské, ktoré viac ako jazerá už pripomínajú more. Pri čítaní týchto informácií sa mi pred očami okamžite zjavila predstava ako uháňam popri vode na požičanom bicykli, háro mi veje vo vetre a ja zastavujem, kde chcem a kúpem sa, kde chcem. Nebolo čo riešiť, v Gdansku som sadol na vlak a vyrazil.

V Olštýne som sa za lacný peniaz ubytoval v „Szkolnom Schronisku“, dve noci ma vyšli niečo cez 40 eur. Večer v posteli, pri sledovaní letných OH 2024 v Poľštine, som si na internete našiel viacero požičovní bicyklov. Vybral som si tú s najlepšími recenziami a ráno o deviatej už stál predo dvermi. Za 60 zlotých (cca 14 eur) na deň som dostal kvalitný horský bicykel a po mojej otázke aj radu na najkrajšiu trasu v okolí. Vraj sa mám držať čiernej značky, vedie cez les, čo je lepšie ako bicyklovať po ceste. Poslúchol som a urobil dobre.

Šliapem do pedálov a postupne sa kochám krásou niekoľkých jazier. Prevýšenie v podstate žiadne, občas nejaký koreň, ale nič náročné. V lese často narážam na klasický piesok, akoby som nebol stovky kilometrov od domova, ale niekde na Záhorí. A to je podľa mňa aj najväčšou výhodou týchto jazier. Väčšinou je okolo nich piesok, Poliaci to vždy večer vyčistia a pohrabú a v takom čistom piesku sa potom strašne dobre leží, číta kniha, či len tak pozerá na vodu. Niekedy sa kúpem osamote akoby vo svojom súkromnom jazere, po pár kilometroch sa už hádžem do vody spolu s ďalšími ľuďmi na pláži jazera Ukiel. Tlačenica však žiadna, šatne s uzamykateľnými skrinkami so sprchami a toaletami sú rovnako ako drevené lehátka zadarmo.
Jazerá som spoznával nielen z bicykla, ale aj priamo z vody.
Foto: Teraz.sk - Jaroslav Taldík

Jazero lemujú pieskové pláže, v okolí nájdete množstvo cyklotrás a pri samotnom jazere Ukiel si môžete požičať asi všetko, a to za veľmi rozumnú cenu. Kto sa chce povoziť na motorovom člne, nech sa páči. Máte radšej vodný skúter? Žiaden problém. Cestovatelia, ktorí sú ako ja, však s najväčšou pravdepodobnosťou siahnu po kajaku a spoľahnú sa na vlastné svaly. Odmenou im bude blízky kontakt s vodou a možnosť sledovania prírody i jazera samotného bez akéhokoľvek vyrušovania.
Okolo jazier vedie množstvo cyklotrás.
Foto: Teraz.sk - Jaroslav Taldík

Pri jazerách v okolí poľského mesta Olštýn sú okrem veľkých verejných pláží aj miesta, kde nájdete väčšie súkromie.
Foto: Teraz.sk - Jaroslav Taldík

Pár kilometrov od mesta Olštýn sa nachádza hrad Malbork. Sú miesta, ktoré mám tak v hlave nejak ukotvené, väčšinou som o nich čítal alebo počul v detstve, keď sa cestovať veľmi nedalo. Rád si plním sny. Malbork je stredoveký hrad vybudovaný Rádom nemeckých rytierov, pričom má ísť o najväčší tehlový hrad na svete. K hradu prichádzam skoro ráno, a tak sa mi podarí vyhnúť davom ľudí, ktoré sú na takýchto miestach asi vždy. K dispozícii mám niekoľko prehliadkových trás rôznej dĺžky, hrad môžem obdivovať zvonka i zvnútra. Pri vstupe dostávam audiosprievodcu v Češtine. Okrem toho, že ma naviguje po hrade, automaticky sa zapne na dôležitých miestach a poskytne mi zaujímavé informácie. Je to však taká malá túra, treba sa pripraviť na niekoľko hodín kráčania.
Hrad Malbork v Poľsku, vybudovaný Rádom nemeckých rytierov, je najväčší gotický hrad postavený z tehly. Stredovekú pevnosť zapísali do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Foto: Teraz.sk - Jaroslav Taldík

Hrad Malbork v Poľsku je rozsiahly, pripravte sa na niekoľkohodinovú túru.
Foto: Teraz.sk - Jaroslav Taldík

Ďalšou zastávkou mojej cesty po Poľsku je mesto Toruň. Zase cestujem miestnym vlakom a informácie o destinácii hľadám na internete. Toruň mal to šťastie, že ako jedno z mála poľských miest sa vyhol zničeniu počas II. svetovej vojny. Prechádzam sa po malom, ale nádhernom historickom centre zapísanom v zozname UNESCO. Navštevujem rodný dom astronóma Mikuláša Kopernika a v miestnom obchode si nechám odvážiť zopár perníkov, ktorými je mesto známe v celom Poľsku. Pár hodím strávim s knihou na tráve pri rieke Visla. Večer si sadnem do reštaurácie a objednám si pirohy, ktoré zapíjam poľským pivom. Dovolenka sa mi pomaly končí a ja viem, že musím pomaly zamieriť späť na Slovensko. Jednu noc ešte strávim v Katoviciach, ale potom sa už cez Brno vraciam späť do Bratislavy.
Rodný dom astronóma Mikuláša Kopernika v poľskom meste Toruň.
Foto: Teraz.sk - Jaroslav Taldík

Rieka Visla v poľskom meste Toruň.
Foto: Teraz.sk - Jaroslav Taldík

Toruňské perníky. Kto by odolal?
Foto: Teraz.sk - Jaroslav Taldík

Čo dodať? Máme tie miesta všetci v hlavách. Benátky, Miláno, chorvátske pobrežie a mnohé ďalšie. Určite krásne a ľahko dostupné. Lenže niekedy nájdeme tie krásne miesta kúsok od nás, hneď vedľa, v susednom štáte. Poľsko má nádherné Baltské more, dych berúcu históriu, prekrásnu architektúru. Poliaci sú nám blízki, krajina je cenovo dostupná a pre mňa asi to najdôležitejšie, turisticky nie je až tak veľmi obkukaná.
Cestovanie po Poľsku som zakončil chutnými pirohmi.
Foto: Teraz.sk - Jaroslav Taldík

V Maďarsku sa objavilo ďalšie ohnisko slintačky, je 40 km od hraníc SR

Zaviedli okamžité opatrenia a 600 kusov dobytka na farme Rábapordány bude najskôr zaočkovaných a následne v súlade s protokolmi utratených.

- Šesť ľudí utrpelo zranenia pri štvrtkovej streľbe v areáli kampusu Floridskej štátnej univerzity (FSU) v americkom meste Tallahassee. Jeden zo zranených je v kritickom stave.

- Americký prezident Donald Trump i talianska premiérka Giorgia Meloniová, ktorá je vo štvrtok na návšteve vo Washingtone, sú presvedčení, že Európskej únii sa podarí s USA dosiahnuť obchodnú dohodu týkajúcu sa ciel.

- Slovenská hokejová reprezentácia uzavrela podujatie Kaufland Challenge 2025 víťazne. Na štadióne v Piešťanoch si slovenský výber pod vedením trénera Vladimíra Országha poradil s Nemeckom hladko 4:0.

- Nákaza slintačky a krívačky sa objavila na ďalšej farme dobytka v Rábsko-mošonsko-šopronskej stolici, tentoraz v obci Rábapordány zhruba 40 kilometrov od slovenských hraníc.

- Rastúce napätie vo svetovom obchode a prudké zmeny v globálnom obchodnom systéme povedú k revízii prognóz Medzinárodného menového fondu (MMF), čo sa týka vývoja svetovej ekonomiky.

- Rusko vo štvrtok opäť varovalo Nemecko, že ak Ukrajina zaútočí na ruskú infraštruktúru nemeckými raketami dlhého doletu Taurus, bude to považovať za „priamu účasť“ Berlína na konflikte.

- Prezident SR Peter Pellegrini zaplatil pokutu za porušenie zákona o volebnej kampani. Pre TASR to potvrdila jeho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková. Upozornila na to televízia Markíza s tým, že o pokute vo výške 10.000 eur malo rozhodnúť ministerstvo vnútra.

- Európska únia napomáha maďarskej mimoparlamentnej strane TISZA (Rešpekt a sloboda), aby sa dostala k moci. Podľa servera nepszava.hu to vyhlásil vo štvrtok šéf úradu vlády Gergely Gulyás, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

- Pápež František vo štvrtok navštívil väznicu Regina Coeli v rímskej štvrti Trastevere južne od Vatikánu. Na Zelený štvrtok sa tak stretol s približne 70 väzňami a po modlitbe každého z nich osobne pozdravil.

- V Paríži prebiehajú rokovania popredných amerických, európskych aj ukrajinských predstaviteľov o spôsoboch ukončenia vojny na Ukrajine.

- Najvyšší súd Ruskej federácie vo štvrtok zrušil označenie afganského vládnuceho hnutia Taliban ako teroristickej organizácie.

- Ruský súd vo štvrtok odsúdil bývalého zástupcu náčelníka generálneho štábu ruských ozbrojených síl generálporučíka Vadima Šamarina na sedem rokov v trestaneckej kolónii za prijímanie úplatkov v obzvlášť veľkom rozsahu.

- V Nemocnici sv. Cyrila a Metoda na Antolskej v bratislavskej Petržalke sa vo štvrtok dopoludnia príbuzný pacientky vyhrážal personálu zabitím a podrezaním s mečom v ruke. Agresora zadržala polícia.

- Proces v korupčnej kauze exriaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra P., ktorý sa začal v januári, je vo finále. Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, ukončil vo štvrtok dokazovanie.

- Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) ukončil prípad zabitia v Košiciach návrhom na podanie obžaloby na oboch policajtov. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚIS Andrea Dobiášová.

- Holandský futbalový obranca Virgil van Dijk bude pokračovať v Liverpoole aj po skončení prebiehajúcej sezóny. Kapitán anglického tímu vo štvrtok podpísal nový dvojročný kontrakt do roku 2027.

- Odložený zápas 5. kola nadstavbovej časti Niké ligy medzi MŠK Žilina a FC Košice už pozná náhradný termín. Riadiaca organizácia súťaže Únia ligových klubov (ÚLK) rozhodla, že duel sa odohrá v stredu 23. apríla o 18.00 h.

- Polícia vo východonemeckom Sasku vo štvrtok prehľadala dom, v ktorom žije 16-ročný mladík podozrivý z výroby a prechovávania smrteľne jedovatého ricínu.

- Obal LP-platne Nevermind od americkej grungeovej skupiny Nirvana sa na stredajšej dražbe v Británii predal za 18.600 libier (21.700 eur).

- V severnom Taliansku sa po silných dažďoch vyliali viaceré rieky z brehov. Postihnutý bol najmä región Piemont s hlavným mestom Turínom, kde zosuvy pôdy zastavili premávku na viacerých cestách i železničných tratiach.