Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 5. apríl 2025Meniny má Miroslava
< sekcia Publicistika

PELLEGRINI: Neprebral nás ani atentát, politika je v starých koľajach

Prezident SR Peter Pellegrini v TASR TV Foto: TASR TV

Príliš veľa rivality a nedostatok konsenzu sa podľa prezidenta neprejavuje len vo vzťahoch medzi koalíciu a opozíciou, ale aj vo vnútri vládnej koalície (správa, PODCAST, VIDEO).

Bratislava 22. decembra (Teraz.sk) – Hoci by Slovensko po prekonaní ťažkých rokov potrebovalo viac pokoja a schopnosti ťahať za jeden povraz aspoň pri otázkach spoločného záujmu, politici naďalej súperia pri všetkých témach, ktoré sú na stole, a živia tým rast politického napätia. V bilančnom rozhovore pre TASR TV to povedal prezident SR Peter Pellegrini.

Eskalácia napätia sa podľa neho z politiky prenáša do celej spoločnosti, ktorá je stále veľmi polarizovaná. „Myslel som si, že atentát spoločnosťou zatrasie, že sa preberieme a povieme si: Poďme naspäť z tejto nedobrej cesty,“ spomína prezident. To sa však podľa neho nestalo. „Sme v tých istých koľajach a politický systém je ešte viac napätý a ešte viac súperí, ako pred atentátom,“ konštatoval Pellegrini.

Príliš veľa rivality a nedostatok konsenzu sa podľa neho neprejavuje len vo vzťahoch medzi koalíciu a opozíciou, ale aj vo vnútri vládnej koalície. „Vláda po svojom nástupe pristúpila celkom razantne k plneniu Programového vyhlásenia vlády. Za prvé mesiace urobila množstvo vážnych rozhodnutí a robí ich aj naďalej, len sú zatienené nezhodami vo vládnej koalícii a neustálym súperením koaličných partnerov,“ upozornil prezident. Od vládnej koalície by naopak očakával viac ako len schopnosť dohodnúť sa medzi sebou, mala by byť schopná prijať aj dlhodobé strategické rozhodnutia, v realizácii ktorých budú po nej pokračovať nové vládne kabinety v nasledujúcich volebných obdobiach.

Pozrite si rozhovor s prezidentom v televíznej forme:


Na snahu hľadať politické a programové prieniky medzi politickými stranami preto prezident rezignovať nechce, ale už si nemyslí, že to bude možné napríklad organizáciou veľkého okrúhleho stola za účasti všetkých relevantných politických síl, aký chcel zvolať po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

Komunikácia medzi politickými elitami je podľa neho na takej zlej úrovni, že sa nedá zlepšiť jednorazovo alebo rýchlo, je však možné pokúsiť sa postupovať po malých krokoch a organizovať monotematické okrúhle stoly na špecifické témy.

Prezident konštatoval, že rešpektuje existenciu tém, ktoré budú strany na báze ideológie a presvedčenia vždy rozdeľovať, zároveň však vidí množstvo tých, ktoré by mohli byť konsenzuálne. „Ak by sme mali hovoriť o ochrane našich hraníc, bezpečnosti a boji proti nelegálnej migrácii, to by mohla byť téma, kde by sme mohli nájsť naprieč celým politickým spektrom podobný postoj,“ naznačil. Dôležitými spoločnými témami by mohli byť podľa neho otázky energetickej bezpečnosti či dlhodobej vízie slovenského zdravotníctva.

Práve prezidentský palác môže byť podľa Pellegriniho platformou pre konsenzuálnejšie diskusie. „Dnes to v parlamente vrie, lebo to je jednoducho politická aréna. Prezidentský palác je neutrálnou pôdou, kde sú si všetci rovní,“ konštatoval Pellegrini.

Vypočujte si rozhovor s prezidentom vo forme PODCASTU:




Prezident verí, že mu voliči dali dôveru aj preto, že má dlhoročné politické skúsenosti, ktoré môže pri výkone svojho mandátu využiť. Zároveň si uvedomuje, že pri výkone svojej funkcie zastupuje záujmy všetkých voličov, aj tých, ktorí volili jeho súperov, alebo sa hlasovania nezúčastnili. „Z prezidentského paláca sa nemá stať a ani sa nestal opozičný tábor, ktorý nemá robiť nič iné, len kritizovať vládu a snažiť sa ju povaliť. Ale na druhej strane sa z prezidentského paláca nemôže stať ani štvrtý koaličný partner,“ zdôraznil prezident.

Diskontinuita
Dlhodobým problémom Slovenska, ktorý brzdí jeho rozvoj viac ako nedostatok zdrojov, je podľa prezidenta diskontinuita pri realizácii dlhodobých strategických zámerov. „Každá vláda ruší projekty predchádzajúcej vlády. Nedokázali sme sa zhodnúť v kľúčových oblastiach na programe, ktorý presahuje jedno-dve-tri volebné obdobia a kde vlády rešpektujú priority tohto programu bez ohľadu na to, z akého sú politického spektra,“ upozornil Pellegrini.

Ak každý minister zruší projekty svojho predchodcu a začne počas volebného obdobia s realizáciou vlastnej predstavy, výsledkom podľa prezidenta je, že sa nič nedokončí. „Riadime krajinu od volieb do volieb a preto nás ostatné krajiny, ktoré dokážu prijímať ambiciózne rozhodnutia, predbiehajú,“ konštatoval.

Napríklad Poľsko sa podľa neho realizáciou dlhodobých infraštruktúrnych projektov za posledných desať rokov významne posunulo dopredu. „Predbieha nás v infraštruktúre, v rozhodnutiach o vysokorýchlostných železniciach, ktoré majú pospájať tri najväčšie poľské mestá, dobudovaní diaľnic,“ povedal prezident.

Pellegrini vníma pozitívne, že vláda urobila významné strategické rozhodnutia v energetickej oblasti, očakával by však schopnosť spúšťať dlhodobé projekty aj v ďalších oblastiach. „Ak vláda dokáže prijať ambiciózne rozhodnutie, že ideme postaviť ďalšie dva bloky v jadrovej elektrárni v Jaslovských Bohuniciach, prečo nemáme takýto ambiciózny plán aj na to, aby sme v priebehu nasledujúcich rokov dobudovali vo všetkých obciach vodovody a kanalizáciu?,“ pýta sa Pellegrini.

Ak chceme prekonať úzku orientáciu každej vlády na aktuálne volebné obdobie, je podľa neho potrebné stanoviť v jednotlivých sektoroch dlhodobé priority, ktoré bude štát potom sledovať aj v priebehu časových období dlhodobo prekračujúcich mandáty jednotlivých vlád.

Na podporu dlhodobých hospodárskych priorít štátu má podľa Pellegriniho slúžiť aj pragmatická zahraničná politika orientovaná na budovanie vzťahov na všetky štyri svetové strany. „Odmietam paušálne tvrdenia, že vláda mení našu zahraničnopolitickú orientáciu. S pánom premiérom aj s vedením parlamentu sme na Deň ústavy podpísali jasnú deklaráciu, že životným priestorom pre Slovensko je Európska únia a NATO, ale, že v nich budeme vystupovať suverénne,“ podčiarkol prezident. „Budúcnosť slovenskej diplomacie a našej malej krajiny je nespochybňovať členstvo v EÚ a NATO, hovoriť tam suverénnym hlasom, ale byť zodpovedným spojencom a partnerom,“ dodal prezident.

Otázka pre prezidenta SR Petra Pellegriniho
Čo by ste želali slovenským občanom pred blížiacimi sa vianočnými sviatkami a Novým rokom?

- Chcel by som zaželať nám všetkým na Slovensku, aby sme prežili naozaj pokojné vianočné sviatky a do Nového roku sme prišli trochu stíšený, upokojený. Aby sme ich strávili so svojimi blízkymi, pretože nemáme čas sa navzájom stretávať, aby sme viac spolu komunikovali.

A celkovo želám Slovensku, aby na tu bolo viac pokoja, viac radosti, viac nádeje. Aby sme sa opäť viac usmievali tak, ako to bolo zvykom pre slovenský národ. Vždy sme boli nielen pracovití, skromní, slušní, prívetiví, ale vždy sme boli aj veselým národom.-


Máte vy osobne nejaké novoročné predsavzatie?

-Mám predsavzatie, aby som budúci rok nepoľavil zo svojho pracovného tempa. Aby som nepodľahol pohodliu prezidentského paláca, ale aby som pokračoval čo najviac v mojich návštevách slovenských regiónov. Aby som mal čo najviac priameho kontaktu s ľuďmi v každom kúte Slovenska. A aby som doma aj v zahraničí robil takú politiku, aby sa ani na budúci rok ľudia na Slovensku, nielen tí, čo ma volili, ale všetci obyvatelia našej nádhernej krajiny, za mňa nemuseli hanbiť. -

VIDEO: Premiér: História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať

Nemožno podľa neho dovoliť, aby sa zabudlo na mladých vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy. Považuje to za neprístojné a neúctivé voči obetiam druhej svetovej vojny.

,aktualizované 

- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.

- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.