Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 23. február 2025Meniny má Roman a Romana
< sekcia Publicistika

PELLEGRINI: Neprebral nás ani atentát, politika je v starých koľajach

Prezident SR Peter Pellegrini v TASR TV Foto: TASR TV

Príliš veľa rivality a nedostatok konsenzu sa podľa prezidenta neprejavuje len vo vzťahoch medzi koalíciu a opozíciou, ale aj vo vnútri vládnej koalície (správa, PODCAST, VIDEO).

Bratislava 22. decembra (Teraz.sk) – Hoci by Slovensko po prekonaní ťažkých rokov potrebovalo viac pokoja a schopnosti ťahať za jeden povraz aspoň pri otázkach spoločného záujmu, politici naďalej súperia pri všetkých témach, ktoré sú na stole, a živia tým rast politického napätia. V bilančnom rozhovore pre TASR TV to povedal prezident SR Peter Pellegrini.

Eskalácia napätia sa podľa neho z politiky prenáša do celej spoločnosti, ktorá je stále veľmi polarizovaná. „Myslel som si, že atentát spoločnosťou zatrasie, že sa preberieme a povieme si: Poďme naspäť z tejto nedobrej cesty,“ spomína prezident. To sa však podľa neho nestalo. „Sme v tých istých koľajach a politický systém je ešte viac napätý a ešte viac súperí, ako pred atentátom,“ konštatoval Pellegrini.

Príliš veľa rivality a nedostatok konsenzu sa podľa neho neprejavuje len vo vzťahoch medzi koalíciu a opozíciou, ale aj vo vnútri vládnej koalície. „Vláda po svojom nástupe pristúpila celkom razantne k plneniu Programového vyhlásenia vlády. Za prvé mesiace urobila množstvo vážnych rozhodnutí a robí ich aj naďalej, len sú zatienené nezhodami vo vládnej koalícii a neustálym súperením koaličných partnerov,“ upozornil prezident. Od vládnej koalície by naopak očakával viac ako len schopnosť dohodnúť sa medzi sebou, mala by byť schopná prijať aj dlhodobé strategické rozhodnutia, v realizácii ktorých budú po nej pokračovať nové vládne kabinety v nasledujúcich volebných obdobiach.

Pozrite si rozhovor s prezidentom v televíznej forme:


Na snahu hľadať politické a programové prieniky medzi politickými stranami preto prezident rezignovať nechce, ale už si nemyslí, že to bude možné napríklad organizáciou veľkého okrúhleho stola za účasti všetkých relevantných politických síl, aký chcel zvolať po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

Komunikácia medzi politickými elitami je podľa neho na takej zlej úrovni, že sa nedá zlepšiť jednorazovo alebo rýchlo, je však možné pokúsiť sa postupovať po malých krokoch a organizovať monotematické okrúhle stoly na špecifické témy.

Prezident konštatoval, že rešpektuje existenciu tém, ktoré budú strany na báze ideológie a presvedčenia vždy rozdeľovať, zároveň však vidí množstvo tých, ktoré by mohli byť konsenzuálne. „Ak by sme mali hovoriť o ochrane našich hraníc, bezpečnosti a boji proti nelegálnej migrácii, to by mohla byť téma, kde by sme mohli nájsť naprieč celým politickým spektrom podobný postoj,“ naznačil. Dôležitými spoločnými témami by mohli byť podľa neho otázky energetickej bezpečnosti či dlhodobej vízie slovenského zdravotníctva.

Práve prezidentský palác môže byť podľa Pellegriniho platformou pre konsenzuálnejšie diskusie. „Dnes to v parlamente vrie, lebo to je jednoducho politická aréna. Prezidentský palác je neutrálnou pôdou, kde sú si všetci rovní,“ konštatoval Pellegrini.

Vypočujte si rozhovor s prezidentom vo forme PODCASTU:




Prezident verí, že mu voliči dali dôveru aj preto, že má dlhoročné politické skúsenosti, ktoré môže pri výkone svojho mandátu využiť. Zároveň si uvedomuje, že pri výkone svojej funkcie zastupuje záujmy všetkých voličov, aj tých, ktorí volili jeho súperov, alebo sa hlasovania nezúčastnili. „Z prezidentského paláca sa nemá stať a ani sa nestal opozičný tábor, ktorý nemá robiť nič iné, len kritizovať vládu a snažiť sa ju povaliť. Ale na druhej strane sa z prezidentského paláca nemôže stať ani štvrtý koaličný partner,“ zdôraznil prezident.

Diskontinuita
Dlhodobým problémom Slovenska, ktorý brzdí jeho rozvoj viac ako nedostatok zdrojov, je podľa prezidenta diskontinuita pri realizácii dlhodobých strategických zámerov. „Každá vláda ruší projekty predchádzajúcej vlády. Nedokázali sme sa zhodnúť v kľúčových oblastiach na programe, ktorý presahuje jedno-dve-tri volebné obdobia a kde vlády rešpektujú priority tohto programu bez ohľadu na to, z akého sú politického spektra,“ upozornil Pellegrini.

Ak každý minister zruší projekty svojho predchodcu a začne počas volebného obdobia s realizáciou vlastnej predstavy, výsledkom podľa prezidenta je, že sa nič nedokončí. „Riadime krajinu od volieb do volieb a preto nás ostatné krajiny, ktoré dokážu prijímať ambiciózne rozhodnutia, predbiehajú,“ konštatoval.

Napríklad Poľsko sa podľa neho realizáciou dlhodobých infraštruktúrnych projektov za posledných desať rokov významne posunulo dopredu. „Predbieha nás v infraštruktúre, v rozhodnutiach o vysokorýchlostných železniciach, ktoré majú pospájať tri najväčšie poľské mestá, dobudovaní diaľnic,“ povedal prezident.

Pellegrini vníma pozitívne, že vláda urobila významné strategické rozhodnutia v energetickej oblasti, očakával by však schopnosť spúšťať dlhodobé projekty aj v ďalších oblastiach. „Ak vláda dokáže prijať ambiciózne rozhodnutie, že ideme postaviť ďalšie dva bloky v jadrovej elektrárni v Jaslovských Bohuniciach, prečo nemáme takýto ambiciózny plán aj na to, aby sme v priebehu nasledujúcich rokov dobudovali vo všetkých obciach vodovody a kanalizáciu?,“ pýta sa Pellegrini.

Ak chceme prekonať úzku orientáciu každej vlády na aktuálne volebné obdobie, je podľa neho potrebné stanoviť v jednotlivých sektoroch dlhodobé priority, ktoré bude štát potom sledovať aj v priebehu časových období dlhodobo prekračujúcich mandáty jednotlivých vlád.

Na podporu dlhodobých hospodárskych priorít štátu má podľa Pellegriniho slúžiť aj pragmatická zahraničná politika orientovaná na budovanie vzťahov na všetky štyri svetové strany. „Odmietam paušálne tvrdenia, že vláda mení našu zahraničnopolitickú orientáciu. S pánom premiérom aj s vedením parlamentu sme na Deň ústavy podpísali jasnú deklaráciu, že životným priestorom pre Slovensko je Európska únia a NATO, ale, že v nich budeme vystupovať suverénne,“ podčiarkol prezident. „Budúcnosť slovenskej diplomacie a našej malej krajiny je nespochybňovať členstvo v EÚ a NATO, hovoriť tam suverénnym hlasom, ale byť zodpovedným spojencom a partnerom,“ dodal prezident.

Otázka pre prezidenta SR Petra Pellegriniho
Čo by ste želali slovenským občanom pred blížiacimi sa vianočnými sviatkami a Novým rokom?

- Chcel by som zaželať nám všetkým na Slovensku, aby sme prežili naozaj pokojné vianočné sviatky a do Nového roku sme prišli trochu stíšený, upokojený. Aby sme ich strávili so svojimi blízkymi, pretože nemáme čas sa navzájom stretávať, aby sme viac spolu komunikovali.

A celkovo želám Slovensku, aby na tu bolo viac pokoja, viac radosti, viac nádeje. Aby sme sa opäť viac usmievali tak, ako to bolo zvykom pre slovenský národ. Vždy sme boli nielen pracovití, skromní, slušní, prívetiví, ale vždy sme boli aj veselým národom.-


Máte vy osobne nejaké novoročné predsavzatie?

-Mám predsavzatie, aby som budúci rok nepoľavil zo svojho pracovného tempa. Aby som nepodľahol pohodliu prezidentského paláca, ale aby som pokračoval čo najviac v mojich návštevách slovenských regiónov. Aby som mal čo najviac priameho kontaktu s ľuďmi v každom kúte Slovenska. A aby som doma aj v zahraničí robil takú politiku, aby sa ani na budúci rok ľudia na Slovensku, nielen tí, čo ma volili, ale všetci obyvatelia našej nádhernej krajiny, za mňa nemuseli hanbiť. -

Prezident zorganizuje okrúhly stôl k zvyšovaniu výdavkov na obranu

Prezident zároveň považuje za správne, že prvotné diskusie o mieri na Ukrajine vedú ruský prezident Vladimir Putin a americká hlava štátu Donald Trump.

- Film Drmmer (Sny) nórskeho režiséra Daga Johana Haugeruda o dospievaní získal v sobotu Zlatého medveďa, hlavnú cenu za najlepší film 75. ročníka filmového festivalu Berlinale v nemeckej metropole.

- Stav hospitalizovaného pápeža Františka je "naďalej kritický", oznámil v sobotu večer Vatikán. Objasnil, že 88-ročný pápež je bdelý a deň strávil vo svojom kresle.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa v prejave na Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC) vo Washingtone prihlásil k národnému konzervativizmu. Pre TASR to uviedol politológ Juraj Marušiak.

- Britský minister Keir Starmer a predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v sobotu v telefonáte diskutovali "o potrebe zabezpečiť spravodlivý a trvalý mier na Ukrajine".

- Izrael odložil prepustenie viac ako 600 palestínskych väzňov, ktorých mal oslobodiť v sobotu v rámci dohody o prímerí s palestínskym militantným hnutím Hamas.

- Rakúska ľudová strana (ÖVP), Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) a liberálna strana NEOS chcú predsa len vytvoriť spoločnú vládu.

- V nemocnici v Krakove zomrel 13-ročný Slovák, ktorý v stredu pri lyžovaní v Krynici-Zdróji narazil do snežného dela na svahu.

- Prezident SR Peter Pellegrini zorganizuje okrúhly stôl koalície a opozície k potenciálnemu zvyšovaniu výdavkov na obranu.

- Izraelská armáda v sobotu oznámila, že palestínske militantné hnutie Hamas odovzdalo Červenému krížu v Gaze izraelského rukojemníka Hišama Sajída zadržiavaného v Pásme Gazy od roku 2015.

- Strešný orgán futbalu pre Severnú Ameriku CONCACAF potrestal rozhodcu Marca Ortiza za vypýtanie si autogramu od Lionela Messiho.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) zatiaľ prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu nepredstavil nominantov na vládne posty.

- Devätnásťročný žiadateľ o azyl zo Sýrie je podozrivý z piatkového útoku nožom v priestore pamätníka holokaustu v berlínskej štvrti Mitte, pri ktorom utrpel vážne zranenia španielsky turista.

- Pápež František druhý týždeň po sebe vynechá tradičnú nedeľnú modlitbu Anjel Pána, keďže sa v nemocnici lieči na obojstranný zápal pľúc, uviedol v sobotu Vatikán.

- Projektom Šanca na návrat 2, ktorého cieľom je najmä zníženie recidívy, prešlo do 28. januára 747 odsúdených.

- Palestínske hnutie Hamas v sobotu v Nusajráte odovzdalo pracovníkom Červeného kríža ďalších troch izraelských rukojemníkov.

- Príhovor premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC) vo Washingtone ukazuje, ako veľmi opustil Slovensko a záujmy našich občanov.

- Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR vydalo dve výnimky z druhovej ochrany, ktorými povolilo odstrel 15 medveďov na Liptove.

- Opozičná poslankyňa Národnej rady (NR) SR Beáta Jurík (PS) odcestuje do Kyjeva pri príležitosti tretieho výročia začiatku vojny na Ukrajine.

- Vo všetkých slovenských vysokých pohoriach platí v sobotu malé lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce prvému stupňu päťdielnej medzinárodnej stupnice.

- Dlhopisy pre bežných občanov, ktoré začne štát predávať začiatkom marca, sú vhodnou investíciou pre konzervatívnych sporiteľov na kratšiu dobu.