Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Publicistika

Posvietili sme si na zuby múdrosti, toto treba o osmičkách vedieť

MUDr. Tomáš Siebert Foto: TABLET.TV

Osmičky nazývané aj zuby múdrosti a problémy s nimi sú témou relácie Zdravie so stomatochirurgom MUDr. Tomášom Siebertom.

Bratislava 24. mája (TABLET.TV) – Jednou z hlavných príčin, prečo mnohí z nás musia kvôli osmičkám prežiť nejednu bezsennú noc, je fakt, že sa začínajú hlásiť do služby až v neskoršom veku.

by

Mliečne alebo ostatné trvalé zuby rastú v mladom veku, keď je čeľusť pružnejšia, stále sa vyvíja a ďasno je mäkšie, vysvetľuje zubný lekár MUDr. Tomáš Siebert. „Osmičky rastú na úrovni veku okolo 18 rokov a vyššie, keď v podstate tá kosť už je mineralizovaná a tvrdá a ďasno je mohutné. Osmička má tendenciu pomaly, postupne rásť. Môže sa stať, že nadvihne ďasno, tým pádom sa tam vytvorí vačok, do neho sa ukladajú baktérie, tie ho potom zapaľujú a práve z toho potom vznikajú problémy.

Osmičky môžu rásť milimeter po milimetri po dobu niekoľkých rokov. Sťažené prerezávanie zubov múdrosti spôsobuje v prvom rade zápal v okolitom ďasne. Časté problémy nastávajú najmä v prípade zubov, u ktorých je predpoklad, že nemajú šancu vyrásť, a to vzhľadom na ich polohu a umiestnenie.

„Problémy môžu vzniknúť aj u zubov, ktoré majú šancu vyrásť. Vtedy robíme určitý výkon, ktorý sa odborne nazýva dekapsulácia. Chirurgicky uvoľníme to ďasno, ktoré nad tým zubom je,“ vysvetľuje odborník. Po tomto zákroku zápal z okolitých tkanív ustúpi a zub má šancu bez ďalších problémov postupne dorásť.

V prevažnej väčšine prípadov však zápal a s ním spojené ťažkosti spôsobujú osmičky, ktoré rastú šikmo alebo opačným smerom, prípadne do vedľajších zubov. Ako uvádza MUDr. Siebert, „päť percent osmičiek má šancu vyrásť a 95 % osmičiek rastie takzvane zle.“ V takých prípadoch je vzniknutý zápal nemožné vyliečiť inak, ako chirurgickým zásahom a odstránením zubu múdrosti.

V dnešnej dobe je chirurgické odstraňovanie osmičiek pomerne bežným, hoci náročnejším zákrokom, ktorý by vždy mali vykonávať špecializovaní odborníci. „To je jeden z najťažších chirurgických výkonov v dutine ústnej, ktorý sa dá ambulantne absolvovať.“ Posledné slovo má ale vždy pacient. Strach a obavy zo zákroku môžu človeka odrádzať, ale stomatológ upozorňuje, že neriešenie problémových zubov múdrosti môže mať neskôr v konečnom dôsledku oveľa rozsiahlejšie následky.

Správnou aplikáciou lokálnej anestézie vedia dnes lekári vyberať zuby múdrosti bezbolestne. Priebeh zákroku aj následného hojenia sa podľa MUDr. Sieberta výrazne uľahčí, pokiaľ k tomu dôjde v pokojnej fáze, a nie počas akútneho zápalu. „Keď anestézia začne odznievať, vtedy sa odporúča dať analgetiká. Záleží aj od toho, akým spôsobom sa operuje, taká bolesť môže potom vzniknúť. Každý má prah bolesti inde.“

Vo fáze hojenia po vytrhnutí osmičky je okrem bolestivosti bežným prejavom dočasný opuch, ktorý postupne v priebehu niekoľkých dní ustupuje. Účinným pomocníkom sú ľadové obklady. Taktiež sa môže objaviť zvýšená teplota do 38 stupňov Celzia. „Komplikácie sú bežné, ale treba odlíšiť niečo, čo je ako normálny pooperačný priebeh a niečo, čo nie je normálny pooperačný priebeh.“

Pacient po chirurgickom vytrhnutí zubu múdrosti môže po ustúpení anestézie jesť aj piť, ale s prehnanou ústnou hygienou radšej opatrne. Pričasté vyplachovanie môže paradoxne niekedy viac uškodiť a sťažiť hojenie rany. Ak komplikácie namiesto ústupu pribúdajú, dostaví sa vysoká horúčka a podobne, je lepšie opäť zájsť na vyšetrenie, aby vás zubár ťažkostí zbavil a rana sa začala správne hojiť.