Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. január 2025Meniny má Vincent
< sekcia Publicistika

SULÍK: Ak by Matovič dodržal slovo, vláda vôbec nemusela padnúť

Richard Sulík v TASR TV Foto: TASR TV

V priebehu zvyšku volebného obdobia chce byť podľa neho SaS konštruktívnou opozíciou, povedal v TASR TV Richard Sulík. (správa, PODCAST, VIDEO)

Bratislava 4. februára (Teraz.sk) – Ak by bol líder OĽANO Igor Matovič dodržal slovo a doručil prezidentke Zuzane Čaputovej svoju demisiu z postu ministra financií, vláda Eduarda Hegera (OĽANO) vôbec nemusela padnúť. V TASR TV to povedal predseda SaS Richard Sulík.

Exminister sa však na poslednú chvíľu rozhodol inak a list s demisiou stiahol. „Ako už veľakrát predtým, dohodu porušil. Potom vláda, samozrejme, padla, ale vôbec padnúť nemusela,“ tvrdí Sulík.

SaS podľa neho už júli minulého roku dospela ku kategorickej požiadavke na zmenu na ministerstve financií. „V júli sme povedali našim koaličným partnerom, aby spolu s nami dostali Igora Matoviča z vlády, lebo tam bol vyslovene škodná a gniavil celú krajinu. Oni nemali dostatok odvahy to spraviť. Tak sme odišli najprv z koalície, potom aj z vlády,“ vyhlásil Sulík.



Po vyslovení nedôvery kabinetu Eduarda Hegera podľa neho SaS akceptovala tri možnosti riešenia vládnej krízy, vymenovanie úradníckej vlády prezidentkou, predčasné voľby, ale aj možnosť získať v parlamente podporu najmenej 76 hlasov pre nový kabinet vytvorený na báze aktuálneho parlamentu. „Hovorili sme, že všetky tri možnosti sú lepšie, ako to, čo sme tu mali minulú jeseň. Jedna z možností sú aj predčasné voľby a nakoniec na to vznikla na pôdoryse bývalej koalície dohoda,“ povedal Sulík.



Na otázku, prečo ako opozičná strana uprednostnili dohodu na termíne volieb s koaličnými a nie opozičnými stranami odpovedal, že strany bývalej koalície považuje za bližšie ako niektoré opozičné subjekty. „Boli sme s nimi dva roky vo vláde. Hovorili sme, že Igor Matovič je problém, nie všetci,“ pripomína predseda SaS.
„Septembrový termín bol kompromisný. Boris Kollár chcel termín volieb čím skôr a OĽANO buď vôbec alebo september. My by sme súhlasili aj s júnom, aj so septembrom, aj s úradníckou vládou,“ dodáva.

V priebehu zvyšku volebného obdobia chce byť podľa neho SaS konštruktívnou opozíciou. Pokiaľ budú vládne návrhy predložené včas a štandardným spôsobom, sú ochotní si preštudovať ich znenie a prípadne ich podporiť. „Podporili sme jeseň štyridsať vládnych návrhov, časť z nich sme písali my,“ povedal s tým, že takým bol aj návrh uzákoniť obchodníkom povinnosť udržiavať skladom určité minimálne zásoby plynu. Zámer ministra hospodárstva Karla Hirmana túto časť textu zo zákona vypustiť označil Sulík za chybu.

Za problém, ktorý sa čiastočne vyriešil počas jeho pôsobenia na ministerstve a dotiahol sa za ministra Hirmana, označil výnimku na dodávky ruskej ropy. Sulík tvrdí, že problémy s plynom a elektrickou energiou boli v čase jeho odchodu z postu ministra v dobrom štádiu riešenia. „V čase môjho odchodu bolo jadrové palivo na vyše roka už fyzicky na sklade. Mali sme nekonečne veľa roboty s tretím reaktorom v Mochovciach. Aktuálne už išiel na sieť a dodáva 20 percent svojho výkonu. Boli sme štát asi s druhými najväčšími zásobami plynu v Európe,“ povedal Sulík.

Práve doručenie pomoci v energetickej kríze a čo najefektívnejšie využívanie eurofondov považuje Sulík za kľúčové úlohy vlády v posledných mesiacoch svojho volebného obdobia. „To, že sa eurofondy nečerpajú, nie je tým, že chýba nejaký zákon, ale tým, že ministerstvo pre eurofondy zlyháva,“ povedal predseda SaS, podľa ktorého Slovensku v tejto oblasti hrozí veľký problém.

Do parlamentných volieb chce ísť podľa neho SaS samostatne, je však možné očakávať posilnenie kandidátnej listiny o niektoré osobnosti. „Do 22. apríla sa budeme pripravovať na volebnú kampaň, 22. apríla je náš kongres. Máme štrnásťročnú históriu a štyri krát po sebe sme sa dostali do parlamentu. Nehovorím, že sme dokonalí, ale volič vie, čo od nás môže čakať,“ uzavrel Sulík.

SLEDUJEME: Schôdzu k odvolávaniu ukončili bez hlasovania

Vládna koalícia podľa Šimečku zmarila mimoriadne rokovanie, lebo nechce, aby argumenty, ako zlyhala, zazneli verejne.

,aktualizované 

- Opozícia hodila biely uterák do ringu a odstúpila od ďalšieho rokovania. Zľakla sa, o čom by sa mohlo na mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR diskutovať. Na tlačovej konferencii to uviedli koaliční poslanci Ján Richter a Tibor Gašpar (obaja Smer-SD).

- Bulharsko bude naďalej zabezpečovať tranzit zemného plynu do Maďarska, čo je mimoriadne dôležité, pretože dnes je zásobovanie Maďarska z veľkej časti zabezpečené prostredníctvom plynovodu Turecký prúd (TurkStream).

- Okresný súd v Prešove v pondelok (20. 1.) zamietol žalobu rómskeho dievčaťa namietajúcu diskrimináciu v prístupe k vzdelaniu počas pandémie COVID-19.

- Vodca izraelskej opozície Jair Lapid vyzval premiéra Benjamina Netanjahua a jeho vládu, aby podali demisiu. Lapidova výzva súvisí s demisiou, ktorú podal náčelník generálneho štábu izraelských ozbrojených síl Herci Halevi.

- Nemecký kancelár Olaf Scholz vyjadril v utorok opatrný optimizmus ohľadom nemecko-amerických vzťahov po návrate Donalda Trumpa do Bieleho domu. Na Svetovom ekonomickom fóre v Davose v utorok uviedol, že prvé rozhovory s jeho administratívou boli dobré.

- Slovensko nachádza podporu aj zo strany Maďarska pri hľadaní možností dodávok plynu z južného smeru cez plynovod TurkStream. Uviedol to predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) po utorkovom stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v Bratislave.

- Srbský prezident Aleksandar Vučič sa v utorok na Svetovom ekonomickom fóre v Davose stretol s osobitným vyslancom EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou a pre otázky západného Balkánu Miroslavom Lajčákom.

- Opozícia chce zozbierať podpisy na zvolanie ďalšej mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR na odvolanie vlády. Informoval o tom predseda PS Michal Šimečka s tým, že všetci opoziční poslanci odišli z utorkového rokovania parlamentu.

- Strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) môže byť v spolkovej krajine Sasko na východe krajiny označovaná za pravicovú extrémistickú skupinu, vyplýva z utorkového rozhodnutia krajinského odvolacieho súdu.

- Prezident SR Peter Pellegrini v stredu navštívi sídlo Slovenskej informačnej služby (SIS). Chce sa oboznámiť so všetkými relevantnými informáciami v súvislosti so správou, ktorá bola v utorok predmetom rokovania Národnej rady (NR) SR.

- Spontánne, priateľské a obsahovo bohaté. Také bolo podľa predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) utorkové stretnutie s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v Bratislave.

- Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Rudolf Huliak odmietol ponuku byť podpredsedom NR SR. Novinárom to povedal šéf SNS Andrej Danko, ktorý mu chcel tento post prenechať.

- Polícia objasnila sériu krádeží bicyklov, ku ktorým prišlo v poslednom období. Páchateľ mal podľa polície odcudziť približne 20 bicyklov z obytných domov a ich pivničných priestorov v rôznych častiach Trnavy.

- Rada EÚ pre finančné záležitosti bez problémov odobrila strednodobé plány hospodárenia Slovenska. Uviedol to v utorok v Bruseli minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD) po zasadnutiach ministrov financií eurozóny a EÚ.

- Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR vníma naliehavú potrebu riešenia nedostatku detských psychiatrov a intenzívne sa jej venuje. Zníženú dostupnosť zdravotnej starostlivosti v tomto odbore eviduje najmä na strednom a východnom Slovensku.

- Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v utorok varovala pred ekonomickým konfliktom s novou americkou administratívou pod vedením Donalda Trumpa.

- Polícia začala trestne stíhať 37-ročného muža, ktorý sa v pondelok vlámal do cudzieho bytu na Tomášikovej ulici v Bratislave. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Podľa českého prezidenta Petra Pavla je zásadné, ako sa nový americký prezident Donald Trump postaví k vojne na Ukrajine či k ekonomickým vzťahom s Európou.

- Nemecký kancelár Olaf Scholz sa vyslovil za dotovanie elektromobilov vyrobených v Nemecku.

- To, že vláda vzala na vedomie Správu o činnosti splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára, považuje Lekárska fakulta (LF) Univerzity Komenského v Bratislave za nešťastný krok.