Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Publicistika

VIDEO: Korytár v Humennom: Pirohy chutia z drevených nádob lepšie

Na snímke zemiakové pirohy. Foto: TASR - Oliver Ondráš

A. Bogdan vidí vo svojom remesle i posolstvo zachovávania tradícií predkov. Po starých zemplínskych korytároch zostali verní tomuto remeslu len niekoľkí ich pokračovatelia, medzi ktorých patrí i on.

Humenné 15. decembra (TASR) - Pirohy a halušky podávané v tradičných drevených nádobách chutia lepšie. Pre TASR to povedal korytár Alexander Bogdan z Kamenice nad Cirochou, ktorý sa tomuto remeslu venuje už od detstva. Koníčku i práci ho priučil starý otec Vasiľ. Aj v tomto roku ho môžu nájsť návštevníci i obyvatelia mesta Humenné na tradičných vianočných trhoch, ktoré dnes otvorili na pešej zóne.

Bogdan vyrába ručne najmä kuchynské predmety z dreva, ktoré sa používali v minulosti, ako sú varechy, vahany, korýtka, dosky na vaľkanie i valčeky. Vyrába ich z topoľa a červenej vŕby, na doštičky a tablá je podľa jeho slov vhodný dub i buk, z čerešne a slivky tvorí lyžice i varešky, ktoré majú u ľudí najväčší úspech. Vahany alebo drevené taniere na halušky si zväčša berú ľudia, ktorí v tom majú záľubu a ctia si tak tradície.

Na výrobu používa obojstranné nože, ktoré zdedil, ale aj motyčky či klasickú hobľovačku, sústruh i pásovku. Čas výroby jedného predmetu sa podľa neho postupom času, modernizáciou výrobných procesov i techniky skrátil.

Dokončenie je však časovo rovnako náročné," priblížil. Drevo si musí prichystať, odstrániť z neho kôru, narezať ho. Materiál si zháňa sám, niekedy mu ho ľudia ponúknu i sami. "Keď zrežú orech alebo čerešňu, z ktorého je kvalitné drevo, a nevedia, čo s nimi, ozvú sa nám," dodal.



Alexander Bogdan vidí vo svojom remesle i posolstvo zachovávania tradícií predkov. Možno má aj pokračovateľa. "Starší syn bude muzikantom, mladší sa okolo mňa pri práci motá podobne, ako som sa ja kedysi motal okolo svojho deda," skonštatoval. Ako tvrdí, po starých zemplínskych korytároch z Budkoviec, spod hradu Čičva a Podhorode, zostali verní tomuto remeslu len niekoľkí ich pokračovatelia, medzi ktorých patrí i on.

Na vianočných trhoch v Humennom nájdu návštevníci i obyvatelia mesta takmer 160 predajných stánkov, z ktorých je približne 30 remeselných. TASR o tom informovala Katarína Víravcová z tlačového referátu radnice. Trhy budú pokračovať aj v piatok (16.12.). Mestské parkoviská sú počas jarmoku k dispozícii bez spoplatnenia.