Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 4. január 2025Meniny má Drahoslav
< sekcia Regióny

Aktivisti chystajú demonštráciu proti výstavbe na Beblavého ulici

Foto: TASR/Štefan Puškáš

Stavebník Dušan Fischer podľa nich nerešpektuje schválený územný plán zóny Podhradie.

Bratislava 12. apríla (TASR) – Aktivisti z občianskej iniciatívy Bratislava otvorene (BAO) chystajú protestnú demonštráciu proti výstavbe bytového domu na Beblavého ulici. Tá sa nachádza pod hradom v mestskej pamiatkovej rezervácii. Stavebník Dušan Fischer podľa nich nerešpektuje schválený územný plán zóny Podhradie. Stavba tiež nie je v súlade s vydaným stavebným povolením. "Touto akciou chceme upozorniť, s akou nekultúrnosťou a benevolentnosťou sa v Bratislave stavia a pristupuje k historickým pamiatkam. Takzvaný Fischerov dom bol poslednou kvapkou," povedal na dnešnej tlačovej konferencii Matej Vagač z BAO. Aktivisti plánujú demonštráciu uskutočniť 18. apríla o 17.00 hod pred sporným objektom.

K protestu iniciatíva sformulovala niekoľko požiadaviek, v ktorých chcú, okrem iného, stavbu odstrániť. "Našou zásadnou požiadavkou ale je, aby verejnosť bola logickou súčasťou takýchto procesov," vysvetlil Vagač. "Stále za nás rozhoduje len skupina ľudí." Aktivisti žiadajú, aby sa prijali zásady ochrany pamiatkovej rezervácie a tiež aktualizáciu stavebného a pamiatkového zákona i územného plánu. Na jeho chyby vo výškových kótach sa odvoláva aj Fischer. Podľa ochranárky Kataríny Šimončičovej je územný plán skutočne "na spadnutie" a treba ho zmeniť, avšak z iných dôvodov. Nerešpektuje napríklad dopravu. Ak by Fischer na mieste postavil repliku pôvodného domu, iniciatíva by nebola proti.

Aktivisti poslali list aj ministrovi kultúry a ministrovi dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Vyzývajú ich, aby pri zostavovaní programového vyhlásenia zapracovali aj ich podnety.

Stavebné povolenie vydal staromestský stavebný úrad 27. júla 2010, a to ešte pod vedením starostu Andreja Petreka. Neskôr sa podľa Fischera zistil nesúlad medzi územným plánom, z ktorého povolenie vychádzalo, a skutočným terénom. Hovorca Starého Mesta Tomáš Halán TASR potvrdil, že v rámci správneho konania o dodatočnom povolení stavby bude detailne preskúmaný aj argument, že územný plán zóny obsahuje chyby vo výškových kótach. "Dovtedy to nie je možné s istotou potvrdiť."

Na stavbe bol vykonaný 24. januára štátny stavebný dohľad. Konštatoval, že stavba je v rozpore so stavebným povolením a vyzval stavebníka na zastavenie prác. "V najbližších dňoch preto stavebný úrad rozhodne o zastavení stavby a začne konanie o jej dodatočnom povolení. Jeho výsledkom môže byť aj odstránenie stavby," poznamenal Halán.

Fischer tvrdí, že ateliér opäť predložil novú dokumentáciu na stavebný úrad, ktorá okrem iného redukuje počet bytov z piatich na štyri. "Dokumentácia bola v alternatívach predložená pamiatkarom na vydanie stanoviska a 22. marca bola jedna z alternatív odporučená komisiou na realizáciu," dodal s tým, že spoločnosť nemieni postaviť ani jeden meter štvorcový viac, ako bolo schválené v stavebnom povolení. Za meškanie realizácie stavby, ktorá v kombinácii s postojom aktivistov poškodzuje dobré meno architekta, zvažuje Fischer právne kroky. Vagač tvrdí, že Fischer si dobré meno poškodil sám. "Prezentácia názorov je zatiaľ povolená," dodal.