Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 30. október 2024Meniny má Šimon a Simona
< sekcia Regióny

Archeológovia chcú vybudovať Slovenské centrum popularizácie vedy

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Archeológovia plánujú mať v budúcom centre popularizácie vedy aj svoje pracoviská, ktoré by boli bežne prístupné verejnosti.

Nitra 16. novembra (TASR) – V Nitre by mohlo už onedlho vyrásť Slovenské centrum popularizácie vedy. S projektom prišiel Archeologický ústav (AÚ) Slovenskej akadémie vied, ktorý ho chce vybudovať v priestoroch bývalých kasární pod Zoborom. Výstavba centra má byť financovaná zo štrukturálnych fondov Európskej únie.

Centrum zamerané na popularizáciu vedy chce AÚ zriadiť v dvoch najväčších budovách, ktoré v areáli kasární pred časom získal od štátu. Oba objekty by podľa projektu boli prepojené podzemným priestorom. Pracoviská, ktoré tu majú byť zriadené, by okrem samotnej archeológie popularizovali a približovali verejnosti aj ďalšie vedné odbory. AÚ chce pri svojom projekte využiť aj skutočnosť, že v Nitre sídlia dve veľké univerzity.

Podľa slov riaditeľa AÚ Mateja Ruttkaya je hlavným cieľom centra priblížiť vedu čo najviac verejnosti a hlavne mladým ľuďom. „Mládež by sa mala oboznamovať s tým, čo veda je a čo sa ňou všetko dá dosiahnuť. Pôjde o ukážky praktických efektov, predstavenie napríklad dávnych technológií výroby, ale i to, čo sa dá o histórii zistiť dnešnými modernými metódami, analýzami z kostí a z iných materiálov. Ako veľmi veľa dokážeme zistiť z DNA. Sme zapojení v niekoľkých európskych projektoch a získavame z DNA informácie od staršej doby kamennej až po včasnú dobu dejinnú, teda po Keltov,“ vysvetlil Ruttkay.

V prípade, že bude projekt AÚ úspešný, budú si môcť vyskúšať digitalizáciu, 3D rekonštruovanie nálezov a pamiatok, ale aj virtuálnu realitu či 3D tlač. „Naozaj pôjde o moderný postup pri vnikaní do minulosti na jednej strane, ale aj o ukážku metód, akými sa vlastne zisťuje, ako tá minulosť vyzerala. Takže to bude mať dve roviny. Pôjde o rekonštrukciu dávneho sveta, ale aj o to, ako sa k tej rekonštrukcii vlastne dostávame,“ povedal Ruttkay.

Archeológovia plánujú mať v budúcom centre popularizácie vedy aj svoje pracoviská, ktoré by boli bežne prístupné verejnosti. „Plánujeme tam mať napríklad konzervátorské laboratóriá. Budú postavené tak, aby ľudia videli, čo konzervátori s tými predmetmi robia, ako sa tá práca vykonáva, aký je jej výsledok a čo všetko treba pri tom urobiť. To znamená, že ak tam budú naše pracoviská, tak to budú tie, ktoré sú zaujímavé pre ľudí a budú pre verejnosť aj prístupné,“ dodal Ruttkay.