Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Regióny

Areál Ekoiuventy v Bratislave vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku

Z brífingu ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraja Draxlera. Téma: Medializované informácie o odpredaji budovy Iuventy. Na snímke bazén pri budove Iuventy na Búdkovej ulici v Bratislave, 27. mája 2015 Foto: FOTO TASR - Michal Svítok

Pamiatkový úrad SR vo svojom rozhodnutí informuje, že v areáli Ekoiuventy sú pamiatkovými objektmi dom mládeže s nástupnou plochou, schodisko, bazén, amfiteáter, polyfunkčný dom i sadovnícka úprava.

Bratislava 4. apríla (TASR) – Areál Ekoiuventy na Búdkovej ulici v Bratislave vyhlásil Pamiatkový úrad SR za národnú kultúrnu pamiatku. Stalo sa tak aj vďaka iniciatíve bratislavskej mestskej časti Staré Mesto, keďže tunajšie zastupiteľstvo ešte minulý rok zaviazalo staromestského starostu Radoslava Števčíka, aby podnikol všetky kroky na vyhlásenie areálu za pamiatku. TASR o tom informovala Nora Remiarová z Miestneho úradu v Starom Meste.

Pamiatkový úrad SR vo svojom rozhodnutí informuje, že v areáli Ekoiuventy sú pamiatkovými objektmi dom mládeže s nástupnou plochou, schodisko, bazén, amfiteáter, polyfunkčný dom i sadovnícka úprava.

Dom mládeže s nástupnou plochou je podľa pamiatkárov hlavnou budovou celého areálu. "Je architektonickou dominantou areálu a zároveň jeho administratívnym, kultúrnym i spoločenským centrom," informuje pamiatkový úrad. Stavba hlavnej budovy s nástupnou plochou bola realizovaná v prvej etape výstavby areálu. Jej stavba sa začala stavebným povolením vydaným v roku 1953. "Budova je významnou stavbou architektúry socialistického realizmu 50. rokov 20. storočia na území Slovenska, je dokladom tejto etapy vývoja slovenskej architektúry," podotýkajú pamiatkári.

Na snímke budova Ekoiuventy
Foto: FOTO TASR - Michal Svítok


Prístupové kamenné schodisko bolo vybudované v rokoch 1953 až 1958 a bolo súčasťou pôvodného architektonického konceptu. "Teleso schodiska je v súčasnosti celistvo zachované v autentickom tvare, hmote, konštrukcii i v materiáli," vysvetľuje úrad. Tunajší bazén bol postavený v druhej etape budovania areálu na základe stavebného povolenia z roku 1957, ktorý definuje objekt ako plavecký bazén. "Objekt bazéna je historickou stavebnou a funkčnou súčasťou areálu. Je zachovaný na pôvodnom mieste, v pôvodnom hmotovom a pôdorysnom rozsahu," približujú v rozhodnutí pamiatkari.

Amfiteáter v areáli, ktorého stavbu datujú do 60. - 70. rokov 20. storočia, reprezentuje podľa Pamiatkového úradu SR dobový štandard konštrukčných riešení plne zodpovedajúci jeho funkcií. "Význam jeho osadenia v areáli spočíva v priestorovom riešení - na jednej strane v tesnom dotyku s hlavnou budovou, ktorá mu poskytuje jednu fasádu a vo využití i rešpektovaní terénnej situácie," spresňuje úrad.

Polyfunkčný dom je stavba budovy učební s bytom a skleníkmi, ktorá bola vybudovaná v druhej etape budovania areálu na základe stavebného povolenia z roku 1957. Objekt je podľa pamiatkarov v súčasnosti celistvo zachovaný v pôvodnom hmotovom a pôdorysnom rozsahu, nebol narušený žiadnymi nežiaducimi stavebnými či inými zásahmi.

Na snímke bazén pri budove Iuventy na Búdkovej ulici v Bratislave, 27. mája 2015
Foto: FOTO TASR - Michal Svítok


Sadovnícka úprava v areáli Ekoiuventy má dlhú históriu. Búdková ulica totiž patrila v 19. storočí do oblasti vinohradov a záhrad. Prvé rekreačné objekty a vily sa začali v mieste bývalých vinohradov stavať v druhej polovici 19. storočia. "Na mieste výstavby areálu bola pôvodne lokalizovaná prírodno-krajinárska záhrada Sans Sousi z prelomu 18. a 19. storočia. Areál významne dotvára krajinný obraz územia Pamiatkovej zóny - Centrálna mestská oblasť Bratislava," informuje Pamiatkový úrad SR.

Dotknutá lokalita nadväzuje na lesopark v severnej časti a obvodová zeleň areálu je zároveň organickou súčasťou vžitého obrazu Murmanskej výšiny s pamätníkom obetiam prvej svetovej vojny. "Areál bol navrhnutý a zrealizovaný ako jednotný koncept strediska poskytujúceho priestor pre voľnočasové aktivity, ktorého neoddeliteľnou súčasťou bolo aj zázemie parku s hospodárskymi objektmi, bazénom a s ďalšími plochami umožňujúcimi vykonávanie aktivít vo vonkajších priestoroch," vysvetlili pamiatkari.

Budova a areál Iuventy na Búdkovej ulici, ktoré patria ministerstvu školstva, opustili minulý rok v októbri poslední úradníci. Vysťahovať sa museli do inej budovy Iuventy v bratislavskej Karlovej Vsi. Minister školstva to odôvodnil tým, že potrebujú, aby úradníci tejto príspevkovej organizácie ministerstva pracovali pohromade. Viacerí občianski aktivisti či zástupcovia samosprávy bojujú za zachovanie areálu a jeho využitie najmä v prospech detí a rodín.