Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 6. máj 2025Meniny má Hermína
< sekcia Regióny

Svetový deň životného prostredia oslávia aj Festivalom Zeme

Ilustračná snímka. Foto: TASR Ján Krošlák

Počas júna je spustená aj posledná výzva z výchovno-vzdelávacej kampane KlímaTYzuj sa.

Banská Bystrica 5. júna (TASR) - Aj tento rok pripravila Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) pri príležitosti stredajšieho Svetového dňa životného prostredia rôzne aktivity pre žiakov i širokú verejnosť. Vlajkovým podujatím je Festival Zeme, ktorý SAŽP organizuje 6. a 7. júna v mestskom parku a kinosále Múzea SNP v Banskej Bystrici. TASR o tom v stredu informovala hovorkyňa agentúry Michaela Pšenáková s tým, že odkaz svetového dňa si budú pripomínať počas celého júna.

"V súlade s cieľom vzdelávať verejnosť a zvyšovať jej záujem o životné prostredie sa uskutoční už tretí ročník Festivalu Zeme. Vo štvrtok (6. 6.) pozývame žiakov materských, základných a stredných škôl, ako aj širokú verejnosť do parku, kde bude do popoludňajších hodín zaujímavý program, v ktorom nechýbajú environmentálne aktivity realizované zábavnou a hravou formou. V piatok (7. 6.) sú pre škôlkarov a žiakov prvého stupňa základných škôl pripravené divadelné predstavenia v kinosále Múzea SNP zamerané na ekologické témy," priblížila Pšenáková.

V rámci Svetového dňa životného prostredia sa zamestnanci SAŽP zúčastnia na Festivale Zeme aj v Košiciach, kde predvedú praktické ukážky správneho vykurovania. Špecialisti zo Strediska environmentálnej výchovy Dropie zo Zemianskej Olče počas júna navštívia v regióne dve škôlky, kde sa s deťmi zamerajú na ekohry v školských záhradách a budovanie ostrovov života pre rastliny a živočíchy. Počas júna je spustená aj posledná výzva z výchovno-vzdelávacej kampane KlímaTYzuj sa, v ktorej apelujú na deti a mládež, aby nadchádzajúce prázdniny prežili ekologicky s dôrazom na environmentálne dôsledky.

"Koncom júna sa naši odborníci predstavia na podujatí Deň Dunaja v Gabčíkove a tiež na tradičnom banskobystrickom festivale s názvom Hurá prázdniny. Počas tohto mesiaca a aj v rámci leta si môžu obyvatelia a návštevníci obce Hrušov odmerať svoju ekologickú stopu. V starom kultúrnom dome sme umiestnili náš ekomerač, jedinečný nadrozmerný model Zeme," doplnila Pšenáková.

Prezident: Európa čelí výzve získať líderstvo v zavádzaní technológií

Slovenská hlava štátu zároveň vyzvala prítomných zástupcov startupov, aby sa nebáli ísť vlastnou cestou, prekračovali hranice a tvorili produkty, ktoré menia svet k lepšiemu.

- O vstupe Ukrajiny do Európskej únie (EÚ) nerozhodne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale obyvatelia Maďarska. Uviedol to v meste Pécs v pondelok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

- Dres Kanady si na majstrovstvách sveta v Štokholme a Herningu oblečie aj brankár Marc-Andre Fleury. Štyridsaťročný veterán ukončil po tejto sezóne svoju kariéru v NHL, v ktorej odohral 21 sezón za Pittsburgh, Vegas, Chicago a naposledy za Minnesotu.

- Nemecký kancelár Olaf Scholz prisľúbil, že Berlín bude aj naďalej podporovať Ukrajinu. Urobil tak v poslednom telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským pred tým, ako ho v utorok nahradí na poste kancelára Friedrich Merz (CDU).

- Americký prezident Donald Trump po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom vyhlásil, že s ním chce spolupracovať na ukončení vojny na Ukrajine.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) od EÚ žiada jednotnú odpoveď na americké clá, sám ale jej jednotu plánovanou návštevou Moskvy zrádza. Uviedol to predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka.

- Najmenej traja ľudia zahynuli po tom, ako sa neďaleko mesta San Diego v americkom štáte Kalifornia prevrátila menšia loď.

- Európa dnes čelí výzve nielen zachovať si svoju pozíciu v oblasti výskumu, ale predovšetkým získať nové líderstvo v zavádzaní technológií do praxe. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini počas startupovej taliansko-slovenskej konferencie LIFTT v Turíne.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa vyhlásila, že dá 1000 dolárov a zaplatí cestu nelegálnym migrantom, ktorí sa „sami deportujú“ späť do svojej domovskej krajiny.

- Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil svoju rezignáciu. Spoločný kandidát vládnucej koalície v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb skončil až na treťom mieste a nepostúpil tak do druhého kola.

- Finančná správa (FS) SR na svojom portáli sprístupnila pre platiteľov transakčnej dane „oznámenie o dani z finančných transakcií“.

- Osobitné rokovanie vlády SR o problémoch automobilového priemyslu na Slovensku by sa mohlo uskutočniť začiatkom júla tohto roku. Uviedol to na sociálnej sieti predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) k rokovaniu so zástupcami automobilového sektora.

- Český premiér Petr Fiala prijal na Úrade vlády ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského počas oficiálnej návštevy v Českej republike.

- Návrh predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) zrušiť nedeľné diskusie je dôkazom neschopnosti a zbabelosti jeho vládneho zlepenca. Uviedol to predseda poslaneckého klubu Progresívneho Slovenska (PS) Martin Dubéci.

- Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) chce v júni predstaviť koncept opatrení na stabilizáciu ľudských zdrojov v zdravotníctve. Materiál by chcel na rokovanie vlády predložiť ešte tento rok.

- Holandsko si v pondelok pripomenulo 80. výročie oslobodenia spojeneckými vojskami spod okupácie nacistickým Nemeckom.

- Predstavitelia bloku kresťanských strán CDU/CSU a Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) v pondelok v Berlíne podpísali koaličnú dohodu.

- Ruský prezident Vladimir Putin nateraz nemá v pláne žiadne cesty na Blízky východ, kam v polovici mája zamieri jeho americký náprotivok Donald Trump.

- Slovensko si za prvé štyri mesiace roka požičalo prostredníctvom predaja štátnych dlhopisov viac ako 6,5 miliardy eur. V apríli pribudli pôžičky za 645 miliónov eur. Vyplýva to z aktuálnej mesačnej správy Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

- Ruskí vojnoví blogeri tvrdia, že ukrajinské sily v pondelok podnikli útoky v ruskej Kurskej oblasti. Ukrajinci podľa blogerov útočili raketami a so špeciálnymi vozidlami prešli cez mínové polia v tejto pohraničnej oblasti.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa ešte nerozhodol, či podpíše novelu zákona o neziskových organizáciách. Vyplýva to z vyjadrenia odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR pre TASR.