Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Regióny

V Banskej Bystrici spomínali na obete vojny

V predvečer stého výročia začiatku prvej svetovej vojny sa v Banskej Bystrici uskutočnilo pietne podujatie, na ktorom si účastníci položením vencov a spoločnou modlitbou pripomenuli všetky obete vojny v tomto meste i na celom svete. Banská Bystrica, 28. júla 2014. Foto: TASR/Erika Krčová

Veľká vojna sa začala 28. júla 1914 a účastníci spomienky ju označili za kolektívnu samovraždu Európy.

Banská Bystrica 28. júla (TASR) – V predvečer dnešného 100. výročia začiatku prvej svetovej vojny sa v Banskej Bystrici uskutočnilo pietne podujatie, na ktorom si účastníci položením vencov a spoločnou modlitbou pripomenuli všetky obete vojny v tomto meste i na celom svete. Veľká vojna sa začala 28. júla 1914 a účastníci spomienky ju označili za "kolektívnu samovraždu" Európy.

Spomienku na obete veľkej vojny zorganizoval v nedeľu (27.7.) večer sedemčlenný klub nezávislých poslancov mesta Banskobystrická alternatíva (BBA).

Predseda klubu BBA Pavol Katreniak uviedol, že jeho starý otec bol vojakom povestného 16. uhorského kráľovského honvédskeho pešieho pluku, ktorý sídlil v Banskej Bystrici. "Starý otec, ktorý slúžil v pešom pluku, nám hovorieval, že aj v ťažkým podmienkach a veľkom utrpení, aké zažil na fronte, bolo možné uchovať si česť."

Ako Katreniak spomenul, jeho starý otec slúžil v pluku spolu so svetoznámym architektom Ladislav Hudecom, ktorý pochádzal z Banskej Bystrice. Jeho 22-poschodový Park Hotel z roku 1934 bol prvým mrakodrapom v Šanghaji a desaťročia aj najvyššou budovou v Ázii.

"Starý otec bol až do vysokého veku obozretný vo vzťahoch k takým ľuďom, čo sa príliš bili v prsia za svoj národ alebo jednotu proletariátu," dodal Katreniak.

Ako tiež na stretnutí odznelo, dôsledky prvej svetovej vojny boli katastrofálne - 7 miliónov civilných obetí, 10 miliónov životov vojakov, 8 miliónov trvalo zmrzačených ľudí, neopísateľné útrapy a astronomické materiálne škody.

Účastníci pietnej spomienky položili vence

Účastníci pietnej spomienky položili veniec na hroby 124 vojakov viacerých národností, ktorí padli pri bojoch v meste a okolí a sú pochovaní na rímskokatolíckom cintoríne. Ďalší veniec zaniesli na hroby 37 vojakov pochovaných na evanjelickom cintoríne.

Historik Vladimír Sklenka, ktorý na jeseň chystá výstavu v priestoroch Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici, priblížil účastníkom pôsobenie 16. banskobystrického pešieho pluku od jeho vzniku roku 1886 až do konca vojny. Spomenul aktivity pluku, vrátane nebojových, medzi ktoré patrili charitatívne akcie, finančné zbierky, podpora vojnových sirôt a vdov, ale aj historická a akvizičná činnosť i vyhotovovanie olejomalieb významných padlých.

Krédo vojakov

Člen klubu BBA Milan Lichý pripomenul krédo vytesané na travertínovom pomníku vojakov československých légií pešieho pluku "Päťatridsiatnikov" Foligno pri symbolickom cintoríne v Majeri, časti Banskej Bystrice: A my vždy cítili, že vytrvať je krásne.

"Tieto slová našich legionárov pripomínajú, nielen túžbu všetkých vojakov vrátiť sa domov, ale pre legionárov aj vieru v zmysel súdržnosti a angažovanosti sa. Vieru, že to ťažké úsilie malo zmysel pre krajšiu budúcnosť v mieri, pokoji, slobode. Je na nás, aby bol tento odkaz živým krédom pre nás i ďalšie generácie," reagoval Lichý.

Podľa ďalšieho člena BBA Vladimíra Pirošíka netreba zabúdať, že jednou zo základných príčin vypuknutia prvej svetovej vojny bol nárast nacionalizmu a mocenských ambícií viacerých štátov.

"Zdá sa, že nacionalizmus triumfuje aj po sto rokoch. Netreba pozerať ani na udalosti na východnej Ukrajine, stačí zdvihnúť zrak na budovu Banskobystrického samosprávneho kraja. Nezabúdajme preto na odkaz veľkej vojny - zlu sa treba postaviť hneď v zárodku, a nie až keď nazbiera silu a stáva sa nezastaviteľné..."