Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Regióny

Aj Petržalka pomáha zvládnuť koronavírus, využíva i dobrovoľníkov

Na snímke nový starosta Petržalky Ján Hrčka. Foto: TASR/Marko Erd

Samospráva tiež iniciuje kampane, ktoré majú pomáhať najviac zraniteľným a ohrozeným skupinám obyvateľom.

Bratislava 20. marca (TASR) – Aj Petržalka, najväčšia mestská časť hlavného mesta SR Bratislavy, využíva svoje komunikačné kanály na informovanie o rizikách šírenia nového koronavírusu. Samospráva tiež iniciuje kampane, ktoré majú pomáhať najviac zraniteľným a ohrozeným skupinám obyvateľom.

"Našu pozornosť sústreďujeme na seniorov a osamelých občanov, ktorí trpia vážnym telesným postihnutím alebo chronickým ochorením," priblížil starosta Petržalky Ján Hrčka. "Mestská časť pre týchto spoluobčanov zriadila špeciálnu linku 0947 487 498, ktorú môžu využiť v prípade potreby nákupu potravín, drogérie, liekov a ďalších základných vecí," informoval.

S touto kampaňou súvisí aj ďalšia, ktorej motto znie "Dobrí susedia si pomáhajú". "Žiadame v nej obyvateľov, aby venovali zvýšenú pozornosť osamelým starším ľuďom, ktorí bývajú v ich blízkosti, a informovali sa, či sú v poriadku alebo či niečo nepotrebujú," objasnil starosta.

Hrčka pripomenul, že mestská časť zabezpečila ochranné rúška pre pracovníkov a klientov strediska sociálnych služieb, intenzívne pracuje na získavaní a distribúcii ďalších ochranných rúšok a v tejto súvislosti hľadá spoluprácu aj medzi občanmi, ktorí by vedeli pomôcť s ich výrobou.

Telefonické linky, dobrovoľnícka služba pre seniorov a osamelých, rovnako tak dobrovoľnícke šitie ochranných rúšok fungujú aj v iných mestských častiach Bratislavy, v Novom Meste, Dúbravke, Vrakuni, Devínskej Novej Vsi, Devíne či Lamači. V Karlovej Vsi zamestnanci miestneho úradu a dobrovoľníci roznášajú starším či osamelo žijúcim a hendikepovaným ľuďom nielen potraviny a lieky, ale aj inštruktážne listy s radami, čo robiť v súčasnej situácii, ako sa chrániť pred infekciou. Podobne to je aj v Rači, kde pod heslom "Rača si pomáha" dobrovoľníci zabezpečujú rozvoz stravy, nákupy, pomáhajú napríklad aj s vybavením úradných záležitostí či venčením psov ľuďom, ktorí nemôžu vychádzať.