Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Regióny

Združenie vyzýva na zrušenie absolútneho zákazu hlučnej pyrotechniky

Foto: TASR

Hlavnému mestu Bratislava ponúka kompromisné riešenie, a to väčšiu kontrolu a čiastočný zákaz hlučnej zábavnej pyrotechniky.

Bratislava 2. apríla (TASR) – Slovenská asociácia pyrotechnických firiem (SAPF) vyzýva Bratislavu na zmenu absolútneho zákazu hlučnej zábavnej pyrotechniky, ako sú petardy či svetlice. Hlavnému mestu preto ponúka kompromisné riešenie, a to väčšiu kontrolu a čiastočný zákaz hlučnej zábavnej pyrotechniky.

Asociácia tvrdí, že petardy môžu zostať zakázané, keďže vyvolávajú najväčší odpor a znepríjemňujú život starším ľuďom či chovateľom zvierat. "Ďalší kompromis sú zóny bez zábavnej pyrotechniky. Súhlasíme, nech Bratislava vyčlení námestia či celé Staré Mesto ako zónu bez zábavnej pyrotechniky," uviedol Tomáš Medveď zo SAPF. Do centra mesta podľa jeho slov chodia ľudia počas silvestrovskej noci na novoročný ohňostroj nad Dunajom. "Nechodia sem pre malé ohňostroje. Tie nemajú v dave čo robiť," tvrdí. 

Absolútny zákaz hlučnej zábavnej pyrotechniky nepovažuje SAPF, ktorá zastupuje výrobcov, predajcov aj odpaľovačov ohňostrojov, za dobré riešenie. Ako tvrdí, myslí si to aj časť bratislavskej verejnosti. "Dokázala to nákupom zábavnej pyrotechniky napriek zákazu," podotkla asociácia. Profesionálni odpaľovači pyrotechniky nesúhlasia s nekontrolovanými a neodbornými ohňostrojmi či "nezmyselným búchaním petárd". "Chceme však kompromis, väčšiu kontrolu a čiastočný zákaz petárd. Nie absolútny zákaz, ktorý nefunguje a nikto ho nerešpektuje," tvrdí asociácia.

Hlavné mesto pre TASR uviedlo, že zodpovedá za bezpečnosť svojich obyvateľov a bezpečné verejné priestranstvá. "Najúčinnejšie by bolo zamedziť predaju takejto zábavnej pyrotechniky, v tomto má však kompetencie štát, nie mesto," uviedla Iveta Kešeľáková z komunikačného oddelenia bratislavského magistrátu. Zábavnú pyrotechniku, ako sú petardy či svetlice, nemôžu ľudia v Bratislave používať po celý rok. Bratislavskí mestskí poslanci v septembri minulého roka totiž schválili VZN, ktoré vstúpilo do platnosti 1. novembra 2016. V ňom zakázali používanie zábavnej pyrotechniky kategórie F2 a F3 aj na Silvestra. Výnimkou sú len ohňostroje, ktoré odpaľuje profesionálna firma, detská zábavná pyrotechnika kategórie F1 či scénická pyrotechnika. 

Bratislavský magistrát tvrdí, že za zákaz používania pyrotechnických výrobkov aktívne vystúpili občania aj na rokovaní mestského zastupiteľstva, na ktorom bolo nariadenie poslancami nakoniec schválené. "Ako na každé nové nariadenie, aj na toto si budú musieť Bratislavčania postupne zvyknúť," podotkla Kešeľáková.