Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 29. december 2024Meniny má Milada
< sekcia Regióny

V Petržalke pribudne pamätná tabuľa venovaná obetiam hraničiarov

Na snímke ostnatý plot pri pamätníku obetí železnej opony. Foto: TASR - Marko Erd

Bratislava: V Petržalke pribudne pamätná tabuľa venovaná obetiam hraničiarov

Bratislava 12. novembra (TASR) - V bratislavskej Petržalke pribudne pamätná tabuľa venovaná obetiam Pohraničnej stráže. Jej súčasťou bude stĺp s ostnatým drôtom, ktorý je skutočným pozostatkom železnej opony. Osadená bude v sobotu (16. 11.) popoludní v Parku obetí Hraničiarov pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie.

"Tento pamätník je pripomienkou smutného obdobia našej histórie, keď boli potláčané základné ľudské práva a za ich porušovanie boli ľudia trestaní a zabíjaní. Nech je tento stĺp aj pre budúce generácie výstrahou, aby sa takéto udalosti už nikdy neopakovali," hovorí projektový manažér Kultúrnych zariadení Petržalky (KZP) Martin Kleibl.

Pamätná tabuľa má pripomínať vznik, existenciu, ale najmä obete železnej opony, ktoré na hranici v blízkosti Petržalky zahynuli. Ide o obete, ktorý zahynuli na území Petržalky, Kopčian a Jaroviec. Historický kontext priblíži historik Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ľubomír Morbacher. Chýbať nebude ani koncert folkového hudobníka Martina Geišberga.

Námestie Hraničiarov s parkom odovzdali obyvateľom na 30. výročie od prijatia zákona o ochrane štátnych hraníc, teda 11. júla 1981. Prvý bod tohto zákona okrem iného hovorí: "Ochrana štátnych hraníc je povinnosťou každého občana". Pozostatok nápisu, ktorý tam bol od roku 1985 umiestnený na stene trafostanice, je možné čítať aj takmer po 50 rokoch.

Námestie bolo prvým námestím sídliska. V roku 1973, konkrétne 3. apríla, tam slávnostne poklepali základný kameň "mestského sektora Petržalka". V tej dobe bol kameň osadený prakticky na zelenej lúke, až koncom 70. rokov 20. storočia okolo neho vyrástli paneláky, ako ich poznáme aj v súčasnosti. Námestie slúžilo na rôzne reprezentačné účely, podľa samosprávy však pripomína i temnú etapu histórie Petržalky.

V jej tesnom susedstve sa totiž tiahla hranica železnej opony. Ľudia túžiaci po slobode boli často pri pokuse o prekonanie železnej opony zadržaní, zranení, ale aj usmrtení. Po páde komunistického režimu v roku 1989 bola železná opona odstránená, námestie si však ponechalo pomenovanie po príslušníkoch pohraničnej stráže dodnes. V roku 2024 dostala parková časť Námestia Hraničiarov oficiálny názov Park obetí Hraničiarov.

Spomienkové podujatie je súčasťou medzinárodného Festivalu slobody, ktorý sa koná pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie po celej Bratislave.