Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Regióny

Bratislavskí poslanci odsúhlasili jednu z najväčších zámen pozemkov

Martin Chren, archívna snímka. Foto: TASR Pavol Zachar

Starosta Ružinova a mestský poslanec Martin Chren priblížil, že ide o dohodu s ministerstvom hospodárstva, ktoré potrebuje získať pozemky pod svojou budovou na Mierovej, aby ju mohlo zrekonštruovať.

Bratislava 24. októbra (TASR) – Po takmer 30 rokoch sa zrejme vyrieši problém s vlastníctvom pozemkov v Bratislave. Ministerstvo hospodárstva SR za zvýhodnenú cenu má získať pozemky pod komplexom budov na Mierovej ulici v Ružinove, ktoré patria hlavnému mestu a mestskej časti. Na oplátku delimituje na mesto takmer 250.000 štvorcových metrov pozemkov v deviatich mestských častiach, najmä na území Ružinova. Ide o pozemky pod cestami, chodníkmi či verejnou zeleňou. Návrh vo štvrtok odsúhlasili bratislavskí mestskí poslanci.

Starosta Ružinova a mestský poslanec Martin Chren priblížil, že ide o dohodu s ministerstvom hospodárstva, ktoré potrebuje získať pozemky pod svojou budovou na Mierovej, aby ju mohlo zrekonštruovať. "Nič iné sa tam stavať nebude, len sa opraví súčasná budova. Keďže ministerstvo nemá peniaze na odkup za plnú znaleckú cenu, ani vhodné pozemky na zámenu, navrhol som v rokovaniach riešenie, mesto ministerstvu predá pozemok pod budovou výhodnejšie, ak predtým ministerstvo mestu odovzdá zadarmo všetky pozemky, ktoré už skoro 30 rokov čakajú na delimitáciu, v celom meste," spresnil starosta.

Okrem Ružinova má pozemky získať aj osem iných bratislavských mestských častí. Vďaka tomu budú môcť samosprávy opravovať niektoré ihriská, parkoviská, chodníky, ktoré doteraz neboli ich. Ministerstvo má získať s veľkou zľavou pozemok pod svojou budovou v hodnote asi dva milióny eur za 266.000 eur, čo odsúhlasili vo štvrtok aj poslanci. "Mesto získa na oplátku pozemky v hodnote asi 50 miliónov, o ktoré sa desiatky rokov neúspešne snaží," tvrdí Chren. Ružinovské miestne zastupiteľstvo minulý týždeň jednohlasne túto zámenu podporilo s tým, že pozemky mestskej časti pod budovou ministerstva "odzverili" mestu.

Bratislavská samospráva si však pri tejto dohode stanovila podmienky, ktoré odobrili aj mestskí poslanci, napríklad že kúpna zmluva bude mestom podpísaná až po doručení vkladu schopného delimitačného protokolu podpísaného ministerstvom. Delimitačný protokol je ministerstvo povinné predložiť Bratislave najneskôr do 120 dní. V prípade, že sa tak nestane, uznesenie zastupiteľstva stratí platnosť.

Diskusia o tomto návrhu trvala v mestskom zastupiteľstve vyše jeden a pol hodiny. Nie všetci poslanci s takýmto zámerom súhlasili. Poslanec Ján Buocik vyhlásil, že ministerstvo v tomto prípade mesto vydiera. Pýtal sa, prečo bola určená cena desať percent z hodnoty dotknutých pozemkov a nie napríklad 70 percent. "Mesto funguje na znaleckých posudkoch pozemkov. Všetkým Bratislavčanom bude chýbať viac ako dva milióny eur," upozornil. Navrhol preto čiastkové uznesenie, kde chcel, aby mesto pozemky ministerstvu predalo za cenu 2,6 milióna eur. Ostatní poslanci však tento návrh neschválili a neodobrili ani návrh poslankyne Eleny Pätoprstej, ktorá navrhovala predať pozemky za 798.761 eur, teda za asi 30 percent z hodnoty dotknutých pozemkov.

Mesto Bratislava i viaceré mestské časti veria, že obdobným spôsobom sa budú môcť v budúcnosti delimitovať aj pozemky iných štátnych inštitúcií.