Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 22. apríl 2025Meniny má Slavomír
< sekcia Regióny

Bratislavský erb je opradený teóriami, výklad nemá jasný dodnes

Na snímke listina, ktorou Žigmund Luxemburský potvrdzuje mestu Bratislava právo používať mestský erb a pečať. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava má ako hlavné mesto na prvý pohľad takmer identický erb ako jeho mestská časť Staré Mesto.

Bratislava 1. augusta (TASR) - Erb Bratislavy tvorí v červenom neskorogotickom štíte strieborné trojvežové opevnenie s bránou, na červených strechách veží sú po dve zlaté gule so zlatými hrotmi a v bráne zlaté, do polovice vytiahnuté mreže. Hlavné mesto sa týmto erbom oficiálne prezentuje od roku 1436, v ktorom mu kráľ Žigmund udelil privilégium používať ho.

"Kuriozitou je, že hoci mesto dostalo právnu výsadu na erb až v 15. storočí, používalo ho už v 13. storočí bez akejkoľvek listiny alebo potvrdenia," povedal pre TASR heraldik Ladislav Vrtel. Dodal, že Bratislavčania si právo na erb natoľko vážili, že kráľovskej kancelárii dokonca zaplatili, aby im Žigmund vydal dve erbové listiny. "Možno pre prípad straty," pripustil.

Bratislavský erb dodnes nemá jednotný výklad. Jedna z teórií vraví, že erb bol inšpirovaný erbom nemeckého mesta, druhá interpretuje, že trojvežové opevnenie znázorňuje tri veže nad mestskými bránami – Vydrickú, Michalskú a bránu sv. Vavrinca. "V bratislavskej erbovej listine je napísané, že mesto bude používať symbol bieleho mesta v červenom štíte. Nie je tam však uvedené, že stredná veža bude predstavovať Michalskú bránu, a že opevnenie znázorňuje hrad. Málokedy sa nájde vysvetľujúci text, prečo si daná lokalita vybrala do svojho erbu nejaký motív," spresnil Vrtel.

Bratislava má ako hlavné mesto na prvý pohľad takmer identický erb ako jeho mestská časť Staré Mesto. Vrtel upozornil, že je tam rozdiel, i keď pre laika zdanlivý. "Staré Mesto si osvojilo staršiu pečať z 13. storočia. Hoci sa môže zdať, že erby sú obsahovo zhodné, ich štylizácia je podľa iných storočí," vysvetlil heraldik. Hlavné mesto má podľa neho jeden z heraldicky najčistejších erbov, pretože obsahuje čo najmenej motívov a farieb, z ktorých je kombinovaný.

Hlavné mesto Bratislava na oficiálnych stránkach informuje, že erb používa na pečatidle, na insígniách primátora, v zasadacích a rokovacích miestnostiach orgánov hlavného mesta a mestských častí, na budovách sídla primátora magistrátu hlavného mesta či na miestnych úradoch mestských častí. Erb používa aj mestská polícia či bratislavský dopravný podnik na označenie vozidiel. V prípade, že ide o uznesenia či rozhodnutia orgánov hlavného mesta, mestskej časti alebo orgánov mestského či miestneho zastupiteľstva, listiny či úradné pečiatky primátora a starostov, možno ho použiť tiež. Erb priznal slovenským mestám zákon o obecnom zriadení z roku 1990 spolu s mestskou pečaťou, insígniami a mestskou zástavou.

ONLINE: Sledujeme dianie po úmrtí pápeža Františka

Vo veku 88 rokov v pondelok zomrel pápež František. Teraz.sk prináša ONLINE najnovšie informácie v súvislosti s úmrtím hlavy katolíckej cirkvi.

,aktualizované 

- V utorok hrozí výskyt intenzívnych búrok. Upozornil na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

- Osoby, ktoré boli v období od 1. januára 1966 do 31. decembra 2004 sterilizované v rozpore s právom v zdravotníckych zariadeniach na území Slovenskej republiky, by mohli byť jednorazovo finančne odškodnené.

- Predsedníčka Ústredného výboru nemeckých katolíkov (ZdK) Irme Stetterová-Karpová vyjadrila nádej, že ďalší pápež bude pokračovať v posolstve otvorenosti svojho zosnulého predchodcu Františka.

- Za „marketingový ťah“ označil v utorok šéf francúzskej diplomacie Jean-Noel Barrot veľkonočné prímerie v bojoch na Ukrajine vyhlásené ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR uzavrelo rámcovú dohodu na polepy policajných áut. V rámci nej na polepenie vozidiel môže vyčerpať najviac 142.000 eur bez DPH.

- Pápež František krátko pred svojím pondelňajším úmrtím napísal, že „smrť nie je koncom všetkého, ale začiatkom niečoho“.

- Vatikán v utorok zverejnil fotografie a videozábery zosnulého pápeža Františka v otvorenej rakve oblečeného v červenom ornáte s mitrou na hlave a ružencom v založených dlaniach.

- Švajčiarska garda odložila v súvislosti s úmrtím pápeža Františka slávnostnú prísahu svojich nových členov, ktorá bola plánovaná na 6. mája.

- Katarskí a egyptskí sprostredkovatelia predložili nový návrh na prímerie a následné ukončenie vojny v Pásme Gazy, uviedol to v pondelok palestínsky predstaviteľ oboznámený s rokovaniami o prímerí medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

- Ceny ropy v utorok ráno vyrovnali časť strát z predchádzajúceho dňa. K oživeniu prispeli náznaky pokroku v rokovaniach o iránskom jadrovom programe, hoci na trhu pretrváva neistota súvisiaca s colnou a menovou politikou Spojených štátov.

- Ruská novinárka Jekaterina Barabašová, ktorá kritizovala inváziu ruských vojsk na Ukrajinu, zrejme unikla z domáceho väzenia a je na úteku. Ruské úrady po nej vyhlásili pátranie.

- Najmenej traja ľudia utrpeli zranenia pri masívnom dronovom útoku ruských síl na ukrajinské čiernomorské prístavné mesto Odesa. Útok, ku ktorému došlo v pondelok večer, spôsobil viacero požiarov a poškodil civilnú infraštruktúru.

- Dnes bude prevažne oblačno, miestami prehánky. Teploty 18 až 23 stupňov C.

- Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania sa zúčastnia na pohrebe pápeža Františka v Ríme. Trump to potvrdil v pondelok na svojej sociálnej sieti Truth Social.

- Pri dopravnej nehode medzi obcami Medzibrod a Slovenská Ľupča, ku ktorej došlo popoludní, zomrelo maloleté dievča.

- Pápež František zomrel na mozgovú príhodu, ktorá spôsobila kómu a "nezvratné" zlyhanie srdca.

- Polícia upozornila na šíriaci sa podvod prostredníctvom SMS. Je podľa nej mimoriadne nebezpečný najmä preto, že pôsobí dôveryhodne.

- Muž v Bratislave v pondelok neprežil zrážku s nákladným vlakom. Polícia prípad vyšetruje a začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia.