Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Regióny

Bratislavský kraj dá v roku 2017 na podporu kultúry 900.000 eur

Na snímke predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo počas brífingu s novinármi na stavbe dočasnej železničnej zastávky vo Vrakuni na Ráztočnej ulici 2. agusta 2016 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Ide zatiaľ o najvyššiu sumu, ktorú kraj rozdelí v rámci kultúrnej dotačnej schémy za posledné roky.


Bratislava 2. novembra (TASR) – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) prerozdelí na podporu kultúry v rámci dotácií na budúci rok 900.000 eur. Ide zatiaľ o najvyššiu sumu, ktorú kraj rozdelí v rámci kultúrnej dotačnej schémy za posledné roky. Kým v roku 2015 to bolo 400.000 eur, tento rok vzrástla suma na 800.000 eur a pre rok 2017 by malo ísť o 900.000 eur, s tým, že nie je vylúčených ďalších 100.000 eur cez druhý doplnkový mechanizmus. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to uviedol predseda BSK Pavol Frešo.

"Bratislavský kraj si uvedomuje, že sme metropolitný región a to líderstvo práve v kultúre treba potvrdiť tak, že tú kultúru zaplatíte, podporíte. Hlavne tú nezriaďovanú, teda tú, ktorá iné prostriedky ako grantové nedostáva," skonštatoval Frešo. Podľa kraja je totiž kultúra nie nadstavbou, ale základom, bez ktorého sa nedá rozvíjať, a preto ju treba finančne podporovať. Podľa predstaviteľa Rady BSK pre kultúru a umenie Fedora Blaščáka sa kraj v tejto súvislosti stáva akýmsi doplnkovým zdrojom pre nezávislú kultúru, ktorej hlavným zdrojom bol vždy Fond pre umenie Ministerstva kultúry SR.

Jednotlivé výzvy na grantovú podporu, medzi ktorými bude aj spomínaná oblasť kultúry, spustí kraj v stredu 9. novembra. Súbežne s nimi spúšťa pre Bratislavskú regionálnu dotačnú schému aj novú webovú stránku www.brds.sk. Jej cieľom je podľa Zuzany Ivaškovej z oddelenia kultúry BSK efektívne a transparentne komunikovať všetky fázy podpory dotačných schém. Teda prečo vznikli, aký je ich cieľ, aký je postup, čoho by sa mali záujemcovia o dotáciu vyvarovať, resp. na koho sa obrátiť v prípade akýchkoľvek otázok. Zároveň tu budú zverejňované aj informácie o jednotlivých projektoch, ktoré sa budú uchádzať o finančnú podporu spolu s rozhodnutím, prečo boli alebo neboli podporené.

V sekcii Novinky sa napríklad prípadní žiadatelia dozvedia, ako vzniklo všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o poskytovaní dotácií, ako krajskí poslanci odsúhlasili dotačné výzvy, či aké sú finančné alokácie pre jednotlivé oblasti podpory. Sekcia Výzvy na rok 2017 bude informovať o všetkých aktuálnych výzvach, ktoré kraj pre daný rok vyhlási. Chýbať nebude ani sekcia Dokumenty či sekcia Pravidlá, kde si žiadatelia nájdu všetky potrebné materiály a informácie na prípravu, spracovanie a podanie projektu, ako správne postupovať, prípadne čoho sa vyvarovať. K dispozícii budú tiež Informačné semináre, Kalendár s termínmi vyhlásenia i podávania výziev či termíny, kedy budú o podpore jednotlivých projektov rozhodovať poslanci na krajskom zastupiteľstve, ale aj Kontrakty pre konkrétnych koordinátorov s možnosťou osobných konzultácií.

Dotácie, o ktoré môžu požiadať mestá, obce, ako aj jednotlivé mestské časti v bratislavskom regióne, sú určené na podporu kultúry, rozvoja vidieka, športu, mládeže i turizmu. Žiadosti sa budú vypĺňať a podávať elektronicky, avšak jednu kópiu v printovej podobe aj s podpisom žiadateľa bude nutné poslať poštou alebo odovzdať priamo v podateľni BSK. V prvom kole, resp. fáze bude jednotlivé projekty hodnotiť nezávislá hodnotiaca komisia zložená z odborníkov pre danú oblasť, teda nie úradníkov či poslancov. Tí budú až následne priamo na zasadnutí krajského zastupiteľstva rozhodovať o podpore pre konkrétne projekty, vybrané komisiou.

Cieľom finančnej pomoci v oblasti kultúry je rozvoj kultúrneho života a umeleckej tvorby vo všetkých jej druhoch, formách či žánroch. Prioritu by pritom mali mať aktivity, ktoré sa snažia zachovať kultúrne hodnoty a tradície.

Cieľom finančnej pomoci v oblasti rozvoja vidieka je predovšetkým zlepšenie kvality života obyvateľov daných území kraja. Dôraz sa tiež kladie na podporu miestnej ekonomiky spolu s tradičným poľnohospodárstvom a produktmi, čo by malo zabrániť odlivu obyvateľov z vidieka do miest.

Cieľom finančnej pomoci v oblasti športu a mládeže je podpora, motivácia a zapájanie obyvateľov do športových a pohybových aktivít, ale tiež snaha o podporu systematickej práce s mládežou formou neformálneho vzdelávania, aktívneho využívania voľného času či rozvojom mládežníckych organizácií.

Cieľom finančnej pomoci v oblasti podpory turizmu je vytváranie podmienok na rozvoj pešej a cyklistickej turistiky na území kraja, rozvoj vodáckej turistiky a ekoturizmu v povodí riek Dunaj a Morava, rozvoj vidieckeho turizmu, agroturizmu a vínneho turizmu v Malých Karpatoch, ale aj na zachovanie hodnôt historického a kultúrneho dedičstva v kraji.