Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Regióny

Bývalí politickí väzni si uctili ľudí nespravodlivo väznených režimom

Na snímke je zrekonštruovaný tzv. Hrad, časť, ktorá bola pri vzbure väzňov vypálená. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Na stretnutí v Leopoldove, ktorý je symbolom utrpenia politických väzňov na Slovensku, sa každý rok stretávajú bývalí politickí väzni zo Slovenska i z Českej republiky.

Leopoldov 24. augusta (TASR) – Gréckokatolíckou svätou liturgiou vo Farskom kostole sv. Ignáca v Leopoldove sa dnes začala pietna spomienka na ľudí nespravodlivo a protiprávne väznených komunistickým režimom. Pietna spomienka sa konala deň pred sviatkom blaženého hieromučeníka Metoda Dominika Trčku, ktorého relikvie sú uložené spolu s relikviami mučeníkov väznených v Leopoldove Pavla Petra Gojdiča a Vasiľa Hopku práve v tomto chráme. Omšu slúžil protosynkel Košickej eparchie Vladimír Tomko. Niekoľko desiatok ľudí položilo vence a kvety pri pamätnej tabuli v Ústave na výkon trestu odňatia slobody a pri pamätníku si uctilo obete leopoldovskej vzbury z roku 1990. Po prehliadke Múzea väzenstva navštívili účastníci stretnutia bývalý väzenský cintorín. Podujatie vyvrcholilo pietnou spomienkou pri pamätníku Gojdiča, Trčku a ostatných väzňov, ktorí zomreli v leopoldovskej väznici a panychídou pri symbolickom hrobe neznámeho politického väzňa.

Na stretnutí v Leopoldove, ktorý je symbolom utrpenia politických väzňov na Slovensku, sa každý rok stretávajú bývalí politickí väzni zo Slovenska i z Českej republiky. Mnohí z nich strávili za múrmi leopoldovskej väznice niekoľko rokov. V rokoch 1948 až 1989 bolo vo všetkých väzniciach na území terajšej Slovenskej a Českej republiky uväznených vyše 450.000 politických väzňov. Na Slovensku bolo po roku 1989 rehabilitovaných približne 70.000 ľudí, z ktorých dnes žije necelých 3000.

Leopoldovská väznica je najstaršou na Slovensku. Bývalá protiturecká pevnosť bola v 50. rokoch 20. storočia spolu s pracovnými tábormi pri uránových baniach najhorším väzenským zariadením v komunistickom Československu a často je označovaná ako likvidačné zariadenie. S politickými väzňami zaobchádzali mimoriadne krutým spôsobom, bola im odopieraná lekárska starostlivosť a systematicky porušované ich najzákladnejšie ľudské práva. Mnoho z nich zomrelo v dôsledku krutého zaobchádzania.