Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Regióny

Trnavská novéna sa začala prenesením obrazu Panny Márie na oltár

Snímka z otváracej slávnostnej svätej omše Trnavskej novény v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave v stredu 13. novembra 2024. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Celebrantom a kazateľom úvodnej svätej omše je trnavský arcibiskup Ján Orosch.

Trnava 13. novembra (TASR) - Prenesením obrazu Panny Márie na hlavný oltár sa začala v stredu podvečer v Bazilike sv. Mikuláša Trnavská novéna. Deväťdňový cirkevný sviatok na počesť Trnavskej Panny Márie je tento rok spätý s témou modlitby.

Celebrantom a kazateľom úvodnej svätej omše je trnavský arcibiskup Ján Orosch. "Motto tohtoročnej novény pozostáva zo slov Evanjelia podľa Lukáša: Pane, nauč nás modliť sa," priblížil hovorca Trnavskej arcidiecézy Dušan Kolenčík. Kazateľmi hlavných svätých omší o 18.00 h budú v najbližších dňoch známe osobnosti súčasného cirkevného života na Slovensku i vo svete.

V predvečer začiatku novény, v utorok 12. novembra, sa uskutočnila v bazilike svätá omša pre rodiny s deťmi, ktorú celebroval duchovný správca Diecézneho centra mládeže Archa Bojničky a riaditeľ Komisie pre mládež Trnavskej arcidiecézy Pavol Reisel. V homílii sa zameral na tému "Naučme deti modliť sa". Po svätej omši nasledoval detský lampiónový sprievod ako symbol prinášania Kristovho svetla do ulíc.

Na novéne sa každoročne zúčastňujú veriaci nielen z Trnavy a okolia, ale na omše prichádzajú aj zo vzdialených miest. Deviatnik neporušil svoju tradíciu ani počas socializmu, stal sa v tom čase platformou pre verejné proklamovanie vtedy neželaných názorov. Novéna je pripomenutím opakovaného zázračného slzenia obrazu - v roku 1663, keď bola Trnava zachránená pred tureckými vojskami, v roku 1710 prestal v meste pustošiť mor. Obraz dal namaľovať neskorší ostrihomský arcibiskup František Forgáč po svojom návrate zo štúdií z Ríma do Trnavy v roku 1585. Je kópiou ikony z kláštora sv. Alexeja a Bonifáca v Ríme, ktorú podľa cirkevnej tradície namaľoval evanjelista sv. Lukáš.