Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 14. máj 2025Meniny má Bonifác
< sekcia Regióny

Dolný Kubín jarmok zatiaľ nezrušil, ohroziť ho môže veterná výstraha

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Dušan Hein

Na zasadnutí krízového štábu sa zároveň koordinovali všetky bezpečnostné zložky.

Dolný Kubín 12. septembra (TASR) - V Dolnom Kubíne finišujú prípravy na dvojdňový Kubínsky jarmok, ktorý je naplánovaný na 13. a 14. septembra. Ako informoval hovorca mesta Martin Buzna, aktuálna predpoveď počasia pre okres Dolný Kubín nehlási výstrahu pred vetrom, čo umožňuje pokračovať v organizácii jarmoku.

Kubínsky jarmok organizačne zabezpečuje Mestské kultúrne stredisko (MsKS) v Dolnom Kubíne. "Momentálne nevidíme dôvod na rušenie jarmoku, ale situáciu neustále sledujeme. Ak by došlo k zhoršeniu počasia, najmä v súvislosti s vetrom, sme pripravení jarmok včas zrušiť," skonštatovala riaditeľka MsKS Martina Mesárošová.

K aktuálnej situácii zasadol vo štvrtok mestský krízový štáb a jeho členovia sa opätovne stretnú v piatok ráno. "Bezpečnosť je najdôležitejšia, preto už niekoľko dní intenzívne sledujeme predpovede počasia a meteorologické modely. V posledných dňoch sa predpovede pre naše územie, pokiaľ ide o ohrozenie vetrom a intenzitu dažďa, zlepšujú, čo je dôvodom, prečo sme zatiaľ nerozhodli o zrušení jarmoku," uviedol primátor Ján Prílepok.

Podľa najnovšej predpovede Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) pre región Dolný Kubín k 12.00 h nie je pre lokalitu Dolný Kubín vyhlásená výstraha pred vetrom a očakáva sa úhrn zrážok v rozsahu 20 - 30 milimetrov. "V spolupráci s odborníkmi SHMÚ budeme naďalej pozorne sledovať aktuálny vývoj. V priebehu zajtrajška ho budeme vyhodnocovať každú hodinu tak, aby sme vedeli operatívne rozhodnúť o ďalšom postupe," doplnil primátor.

Na zasadnutí krízového štábu sa zároveň koordinovali všetky bezpečnostné zložky. Vrátane mestskej polície, dobrovoľných a štátnych hasičov, Technických služieb Dolný Kubín a Oravskej vodárenskej spoločnosti budú v 24-hodinovej pohotovosti. "Vykonali sa preventívne opatrenia na rizikových miestach vrátane kontroly mostov a priepustí. Mestská polícia bude počas nasledujúcich dní okrem iného monitorovať stavy vodných tokov a hlásiť akékoľvek zmeny, ktoré by mohli ovplyvniť bezpečnosť obyvateľov," dodal vedúci odboru dopravy a miestneho hospodárstva na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne Miroslav Kosmeľ.

Raši: Spoločnosť sa rok po atentáte na premiéra neupokojila

Atentát na premiéra označil za bezprecedentnú udalosť a tragédiu.

- V doterajšom priebehu vyšetrovania rozsiahleho výpadku dodávok elektriny v Španielsku a susednom Portugalsku z 28. apríla sa nenašli nijaké dôkazy o tom, že by ho spôsobil kybernetický útok na prevádzkovateľa národnej rozvodnej siete Red Eléctrica.

- Kritický stav dopravnej infraštruktúry na Slovensku sa aktuálne naplno prejavil v Poprade odtrhnutým nosníkom mosta. Upozornilo na to v stredu opozičné Progresívne Slovensko (PS)

- Nad Sevillou sa vznáša oblak hustého čierneho dymu. Dôvodom je výbuch, ku ktorému došlo v stredu napoludnie v chemickej továrni neďaleko tohto juhošpanielskeho mesta.

- Americký prezident Donald Trump v stredu počas návštevy Kataru vyjadril nádej, že diplomatické snahy o uzavretie dohody s Iránom o jeho jadrovom programe budú úspešné.

- Seniorku v okrese Levice pripravili podvodníci o celoživotné úspory. Podľa doposiaľ zistených informácií 82-ročnú ženu telefonicky kontaktoval neznámy páchateľ, ktorý sa predstavil ako príslušník polície, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu obvinil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že nadržiava militantnému hnutiu Hamas, keď kritizuje blokovanie prísunu pomoci do Pásma Gazy zo strany Izraela.

- Hasiči z Bytče a Žiliny zasahujú v stredu popoludní pri požiari lesa v katastri obce Štiavnik v okrese Bytča. Informovalo o tom operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline.

- Predaj energetických nápojov osobám vo veku do 16 rokov by sa na Slovensku mohol obmedziť. Vyplýva to z návrhu zákona o podmienkach predaja energetických nápojov z dielne koaličného poslanca Jána Ferenčáka.

- V Nemecku a vo Švajčiarsku zadržali troch Ukrajincov podozrivých z plánovania sabotáže v mene Ruska, ktorej cieľom bola nákladná železničná doprava.

- Vo štvrtok sa uskutoční mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady SR. Jej začiatok je naplánovaný na 9.00 h. TASR o tom informoval tlačový odbor Úradu vlády (ÚV) SR.

- Poslanec maďarskej vládnej strany Fidesz János Halász predložil pred polnocou parlamentu návrh zákona s názvom „O transparentnosti verejného života“. V prípade schválenia by mimoriadne skomplikoval prácu a existenciu organizácií prijímajúcich zahraničné financovanie.

- Polícia vyšetruje utorkový incident na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave, pri ktorom zadržala jednu osobu. Muž mal mať pri sebe predmet pripomínajúci strelnú zbraň. Policajti to uviedli na sociálnej sieti.

- Na železničnom priecestí v obci Veľká Paka v okrese Dunajská Streda prišlo v stredu k zrážke osobného vozidla s nákladným vlakom. Vodič automobilu utrpel ťažké zranenia

- Pri dopravnej nehode v okrese Levice prišla o život 23-ročná žena. Nehoda sa stala v nočných hodinách na ceste III/1626 medzi obcami Mochovce a Kalná nad Hronom, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

- Terčom digitálnych podvodov a krádeží sa vo zvýšenej miere stávajú cestovatelia počas dovoleniek. Pozor by si mali dávať na pripájanie na verejné Wi-Fi siete, na používanie bankomatových kariet aj QR kódov v reštauráciách.

- Diplomati zastupujúci 27 členských štátov EÚ sa v stredu v Bruseli dohodli na 17. balíku sankcií proti Rusku. Týkajú sa hlavne tzv. ruskej tieňovej flotily tankerov, ktorú Moskva údajne využíva na obchádzanie sankcií na vývoz ropy.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár (Smer-SD) sa v stredu a vo štvrtok (15. 5.) zúčastní na neformálnom zasadnutí šéfov diplomacií členských krajín Severoatlantickej aliancie (NATO) v tureckej Antalyi.

- Opozičné hnutie PS chce rozšíriť okruh osôb, ktoré nemôžu byť vymenované za generálneho prokurátora. Navrhuje, aby sa ním nemohli stať ani osoby, ktoré boli dva roky pred vymenovaním poradcami členov vlády

- V stredu od skorých ranných hodín je na železničnej trati v úseku Poprad-Tatry - Vydrník prerušená doprava. Dôvodom je statické narušenie mosta ponad železnicu na ceste I/18.

- Basketbalisti Indiany Pacers postúpili do finále Východnej konferencie NBA. V piatom stretnutí semifinále zvíťazili v noci na stredu na palubovke Clevelandu Cavaliers 114:105, v celej sérii uspeli 4:1 na zápasy a vyradili tak najlepší tím východu po základnej časti.